EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Açıklamalar iyi güzel de gecikme faizi neden uygulanıyor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Açıklamalar iyi güzel de gecikme faizi neden uygulanıyor?
Koronavirüs nedeniyle kendini kaybeden, ne yapacağını bilmeyen, şaşıran zarar eden, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara bir kazık da Ordu Büyük Şehir Belediyesinin Ordu Su ve Kanalizasyon idaresi (OSKİ)den geldi. Günümüzde insanları kazıklamaya çalışanlara (BİZE İYİ SOKTU) derler. OSKİ de virüsü bahane ederek, ertelenen faturalara bir de gecikme faizi ekliyor, yani sokuyor demek.. Açıklamalar iyi güzel de gecikme faizi neden uygulanıyor?

Koronavirüs nedeniyle  daha önce faturaların 3 ay erteleneceğini ve ortalama fatura çıkarılacağını açıklayan OSKİ yetkilileri abonelere 3 ay sonra toplam faturayı göndermeye başladı. Buraya kadar iyi güzel, ama, ortalama fiyatta fazla ödeyen veya az ödeyen de olabilir. Buna kimse itiraz etmiyor, boyun eğmek zorunda kalıyor.

Ancak, faturasını ödemeye giden vatandaş son ödeme gününden önce borcunu ödediği halde faturada bir de gecikme faizi uygulandığını görünce tepki gösteriyor.  Virüs nedeniyle yazılamayan faturalara neden faiz uygulandığını soruyor ve tepkisini gündeme getirerek, “OSKİ bir de gecikme faizi olarak  bize böyle sokuyor”diyerek tepkili şekilde alay ediyor.

Aşağıda örneği gösterilen fatura zamanından önce ödendiği halde 377 TL olan ana borca 5.83 kuruş gecikme faizi uygulandığı görülüyor. Sinek mundar değil ama, mide bulandırıyor misali..

OSKİ YAPTIĞI AÇIKLAMASINDA FAİZ UYGULAMASI İLE ALAKALI BİR KELİME DAHİ ETMEDİĞİ GÖRÜLÜYOR..

"Abonelerimizin salgın dönemlerinde temizlik ve hijyene verdiği önemden dolayı su tüketimlerinin önceki dönemlere göre çok arttığı tartışılmaz bir gerçektir. Bu nedenle; sayaç okumaları neticesinde fazla tüketildiği tespit edilen miktarlar haziran ayında düzenlenen faturalara yansıtılmıştır.

İdaremizce de salgının yayılma riskinin en aza indirilebilmesi amacıyla nisan ve mayıs aylarında yerinde sayaç okuması (iş yerleri hariç)  yapılmamıştır. Abonelerimizin su tüketimlerine ait tahakkukların birikerek ileriki dönemlerde ödeme zorluğu yaşanmaması için abonenin aylık ortalama tüketimleri baz alınarak kıyas fatura düzenlenmiş ve bu faturalar SMS ile abonelerimize tebliğ edilerek “….fazla veya eksik tüketimler için ilk sayaç okuma işlemiyle düzenlenecek olan faturada mahsuplaşma yapılacağı” hususu belirtilmiştir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Perşembe’nin yeşil ormanlarında siyanurla maden aranacak..Önceki Haber

Perşembe’nin yeşil ormanlarında siyanurl...

Ünlüler kilo vermek için spor salonuna koştular..Sonraki Haber

Ünlüler kilo vermek için spor salonuna k...

Facebook Yorum

Yorum Yazın