Yener TURAN

Yener TURAN

Mail: yener197852@gmail.com

ORDU’NUN AKP'li. TEK VEKİLİ METİN GÜNDOĞDU MU?

Ordu’da sorun ne olursa olsun, az çok bir ses, bir hareket AKP’nin milletvekili Metin Gündoğdu’yu görüyorum.

Konumuz, sorunumuz malum. Bu mevsimde derdimiz, sorunumuz Fındık..

Bakımı, hizmeti, toplamasının yanı sıra şimdi de taban fiyatı ile satışı sorun haline geldi.

Hele şu TMO’ya Fındık vermek Devlet hastanelerinden randevu alarak muayene olmak daha zor..

TMO’ya Fındık satmak da doktor reçetesinden daha beter.

Neden Metin Gündoğdu dedim, onda azıcık bir hareket gördüğüm için..

Tabi, AKP’nin diğer 2 vekil ne iş yapar diye sormak istiyorum. ORDU’lu fındık Üreticisi mağdur, fındık alımı yapanlar mağdur, fındıktan geçimini sağlayan 8 milyon nüfus mağdur.

Giresun-Ordu’nun ekonomilerinin çarkı fındıkla dönüyor. Fındık para ederse herkesin yüzü gülüyor. AKP’nin fındık politikası “Fındığı bu hale getiren, yerlerde süründüren italyan firması dış alıcıları ve onların yerli işbirlikçilerini koruyan politikalarıdır.

AKP ‘nin yeni fındık stratejisi’ adını verdiği bu politikalarla yeni Zapsular yarattı. Bu süreçte Türk fındığının % 60’ını ihraç yoluyla bizden satın alan ithalatçı Ferrero firması, ülkemizde sektörleşerek alıcı iken birden bire satıcı oldu.

Bu firma fındığımızı illerde kurduğu şirketler, manavlar üzerinden alıyor ve kendi tesislerinde işleyerek satıyor. Yani bir taşla iki kuş vuruyor. Böylece Türkiye, hem elinde % 87’sini bulundurduğu dış pazardaki üstünlüğünü kaybediyor, hem de iç pazarda fiyatların bu firma tarafından oluşmasına seyirci kalarak ihracat geliri kaybına uğruyor.

Bunun önüne geçilmelidir. Dünyada böyle bir sistem yok. Hangi ülke üreticisinin alın terini böyle bir sömürü düzenine teslim eder?

 Geçen sezon fındık fiyatlarının 26TL.’den 20  TL’ye düştüğünü, fiyatta piyasa aktörlerinin manipülasyon, spekülasyon, yapmasına göz yumulduğunu, 300 bin ton fındığın değerinin yarısına bir fiyatla o malum firmaların satın almasını sağladı.

Şimdi yazımın başında sorduğum gibi. Ordu’nun tek AKP’li Milletvekili Metin Gündoğdu mu? diye..

Seversiniz, sevmezsiniz, siyasi görüşünüz farklı olabilir.

Son günlerde Metin Gündoğdu’da  mevsimine göre bir hareket gördüm.

Altınordu ve ilçelerde kırsal Mahalleleri ziyaret ederek, vatandaşlarla, üreticilerle ve Mahalle muhtarları ile yakın bir ilişki içersinde hasbihal etmesi vatandaş tarafından olumlu karşılanarak biraz olsun gönüllere soğuk su ile serinlik getirdiği kanaatindeyim.

Vatandaşın Fındık fiyatları için feryat ettiği bu günlerde, Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 54.00 TL’lik fiyata rağmen TMO’ya ve tüccara hesap sormasını, bu sorunu C. Başkanına iletmesini ve “SENİN VERDİĞİN SÖZÜ KİMSE DİNLEMİYOR” diye şikayet etmesini sayın Metin Gündoğdu’dan bekliyoruz.

Aksi taktirde C. Başkanının Ordu’ya gelerek fiyat açıklaması sadece bir hayal ve kandırmacadan başka bir şey olmayacaktır.

Bu millet sizden müjde bekliyor sayın Gündoğdu?