Osman ŞAHİN

Osman ŞAHİN

Mail: gazeteyon@gmail.com

Naci Şanlıtürk Reisin Ceketi ile değil, aklı ile kazandı..

Bizim haber ve eleştirilerimiz bazılarına ağır gelebilir..

Ordu basınında durumlar malum. Kimse beni ilgilendirmiyor, ben gerçek eleştiri ve haberlerimi yazmaya devam edeceğim.

Şu yönetici yemek verdi, bu yönetici kurdela kesti, bu başkan çok başarılı, bu müdür çok çalışıyor vs. gibi haberlere alışan Ordu’nun yöneticilerine karşı bizlerin yaptığı gerçek, doğru ve eleştiri niteliğindeki haberlerimiz Ordu’yu yönetenlere ve  görevli kamu  çalışanlarına ve siyasilerimize  bu haberlerimiz gerçekten çok ağır gelmeye başladı.

Biz siyaset yapmıyoruz. Biz yağcılık yalakalık yapmıyoruz ve biz gerçekleri yazmaya devam ediyoruz. Biz menfaat ve çıkar uğruna gazetecilik hiç yapmıyoruz ve yapmayacağız da..

Türkiye genelinde olduğu gibi bu seçim Ordu’da da gerçekten heyecanla ve hareketli geçse de bazı siyasilerimiz siyasilerimiz çok büyük hata yapmanın bedelini ödediler.

Naci Şanlıtürk kardeşimizi şahsen tanırım. Hiç yan yana gelerek birbirimizi görmüş değiliz. Yazmak için görmek ve görüşmek şart değil, takip etmek yetiyor.

MHP’yi çok eleştirdim, Naci Şanlıtürk’ün siyasi çalışmalarını da kaleme aldım, iyi ve yanlış yönlerini de eleştirdim. Tabiki, Sezarın hakkını da sezara vermek gerek.

C. Başkanı R. Tayyip Erdoğan hakkında efendim ceketini  atsa 3-5 götürür lafı her yerde söyleniyor. 

Ordu’da da AKP listesinde de   böyle oldu.

Fakat, MHP. adayı Naci Şanlıtürk, Ordu’da siyasiler arasında bir yıl önceden adaylığını açıklayan ve sahalara çıkan ilk ve tek aday oldu.

Kimsenin sevip sevmemesi, huyu suyu özel hayatı ve ahlakı beni ilgilendirmez, ben çalışmalarına, yaptıklarına ve Ordu’ya yapacaklarına bakarım.

Çok çalıştı, çok çabaladı, zamanı geldi çakarlı araçla dolaştı,  zamanı geldi özel araçla, zamanı geldi yaya dolaştı. Miting yaptı, yürüyüş yaptı..

Reklam için yerel medya (biz hariç)  başta olmak üzere büyük paralar harcadı. Demekki, bu harcamalara göre bir bildiği  vardır. Bütçesi de beni ilgilendirmez. Ordu sevdası için hakkını vermiş sayılır.

Pankart asmadığı yerler kalmadı, ayak basmadık yer bırakmadı. Çok çırpındı, eski siyasileri de eleştirdi, çok vaatlerde bulundu.

Tek eksik ve eleştirilen yanı AKP’lilerle birlikte olup beraber çalışması. Naci bey sadece kendi partisi adına çalışmış olsaydı partisi  belki de 2 vekil de götürebilirdi. Emeğinin hakkı ile kazandı, reisin ceketine güvenmedi, partisinin adı ile çalıştı, yolu açık olsun diyorum.

İnşallah vekillik döneminde Ordu’ya güzel hizmetler yapar da bizler de güzel haberler yaparız. Tebrikler Naci bey başatılar diliyorum..

***            ***      ***

14 Mayıs seçimleri için AKP.’den bahsedecek olursak, dedim ya C. Başkanı R. Tayyip Erdoğan hakkında efendm ceketini  atsa 3-5 götürür lafı her yerde söyleniyor. Nu seçimde de Ordu’da öyle oldu.

Dışarıdan getirilen iki yabancı vekil, dağlara taşlara salınan Mustafa Hamarat, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşları oldukça ikna ederek Reisin ceketinin kalitesine güvenerek meclise gittiler.

Hatta 1. Sıra adayı Mahmut Özer, Bakanlık sıfatını kullanarak siyaset yaptığı halde aldığı tepki ve eleştiriler olduğu halde reisin rüzgarına kapılarak ceketini siper ederek mecburen kazanmış oldu.

***     ***    ***

CHP için söylenecek bir söz zaten bulamıyorum. Aynı tas, aynı hamam. 1. Seyit Torun, 2, Mustafa Adıgüzel, diğer adayların çalışmaları ve partinin sabit bir oyu ile kazanmasını bildiler.

Yerel TV.’lere büyük paralar aktaran, yerel gazetecileri de adam yerine koymayan  ve reklamın dahi iyisini dahi yapmadan kazanmakla yetindiler.  Verdikleri paraların bereketinin de olmayacağını tahmin ediyorum.

Bu iki vekilimizi daha sonra daha geniş bir şekilde eleştirerek kaleme alacağım. Bunun da bilgisini vermek istiyorum.

***       ***      ***

Bu seçimde en büyük hatayı yapan ve siyasi oyunu oynayan İYİ Parti yönetimi oldu. İdris Naim Şahin gibi bir siyasetçi bunların oyununa kurban gitti.

Bir kere İYİ Parti ilk  hatayı il başkanı seçiminde yaptı. İdris Naim Şahin listeye girmek için adı saklandı ve  seçime 25 gün kala meydanlara çıktı.  En büyük yanlış burada yapıldı.

Liste hazırlanırken Av. Tevfik Karabulut, Ekrem Şentürk gibi isimler saf dışı bırakılarak adı sanı duyulmamış siyasette çok acemi olan genç  isimleri listeye almaları onlara ağır bedel ödetti.

İşte bu yanlışların farkına varamayan İdris Naim Şahin’e de böyle büyük ihanetlik yapılmış oldu. Şayet İdris beyi bu konuda birileri uyarsaydı, ya listeye girmeyecek, ya da listeyi değiştirmesi gerekirdi. Bu nedenle partinin yönetimi asil kadrosu partisine küstü. Çünkü seçim çalışmalarında listeye giremeyen ve siyasi oyuna kurban edilenler çalışmalara dahi katılmayıp, ortalıkta hiç görünmediler.

Benim görüşüm, İYİ Parti küskünleri oylarını Naci Şanlıtürk’e vererek tepkilerini böylece gündeme getirdiler.

Bunu fark edip, düşünenler var mı bilemem.

Siyasi partisi ve görüşü ne olursa bütün kazanan Milletvekillerimize başarılar diliyor, Ordu’ya yapacak hayırlı ve güzel hizmetler bekliyorum, yolunuz açık olsun diyorum.