İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
ADEM ÇİMİÇ

ADEM ÇİMİÇ

Mail: ademcimic@hotmail.com

HES Mİ DEDİNİZ?

Son günlerde Korgan Havzasında yapılacak olan Hes projesi ile ilgili gündemi takip ediyorum. Yapılan itirazlar, yürüyüş ve gösteriler filan.

Bu sefer sorularım vatandaşa olacak, yani bu eylemleri yapan, itirazlarını dile getiren vatandaşlarıma.

Özellikle çiftlik, çamlı ve Tepealanlı Vatandaşlarımıza.

Devlet bu HES projelerini seçimlerden önce gündemine alıp cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak onayladı ve dönemin Belediye Başkan adayı da bu projeyi kamuoyu ile paylaştı. Yetmedi seçim vaatleri arasına alıp kamuoyu ile paylaştı.

Bu şu demek oluyor; ben bu projeyi her ne kadar cumhurbaşkanlığı kararnamesi olarak onaylatsam da vatandaşın da onayına sunuyorum demektir. Çünkü bu hadise hemen seçim öncesi yaşanan hadiselerdir. Bu sürecin iktidar üyesi ve Belediye başkan Adayı Tuncay KİRAZ idi. Bizler de yani bizler demek biraz yanlış olur, çünkü bu projeye karşı çıkan tek aday bendim.

Ben bu projenin Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin tamamını seçim meydanlarındaki konuşmalarımda gündeme aldım ve okudum.

İlk mitingim de Çiftlik beldesinde idi, bu günkü gibi hatırlıyorum. Aynen şöyle seslendim vatandaşlarımıza;

Bu seçim, siyasilerin haklarında ortaya atılmış iddialardan aklanma süreci ve aynı zamanda kamuoyu ile paylaştığı projelerinin halk tarafından oylanması işlemidir. Dolayısı ile hakkında devlete karşı işlenmiş yüz kızartıcı suçları olan, bu HES projesi ile de derelerimizin yok edecek.

Bu derelerde yaşayan canlıların yok edecek,

Yerleşim yerlerini değiştirecek,

Doğayı yok edecek, bu kişi ve projelere onay verecek misiniz diye sordum.

Bu konunun detaylarını paylaşıp bilgi sahibimisiniz?

Verdiğiniz her oy bu projenin onaylanması anlamına gelir diye en yüksek perdeden haykırdım.

Gelelim seçim sonucuna;

Ezici çoğunlukta belediye başkan adayı ve hükümet üyesi Tuncay KİRAZ Belediye başkanı seçildi. Hem de bu HES yapılacak yörelerden neredeyse tulum çıkardı. Dolayısı ile siyaseten hükümet ve belediye başkanı olur almıştır.

Hani biz diyoruz ya;

Demokrasi,

Çoğulcu katılımcı demokrasi,

Al sana demokrasi işte.

Ben bu konuda ne belediye başkanına nede hükümete zerre laf söylemem.

Asıl vatandaş ne yaptığını biliyor mu?

Ben demokrasiden yanayım. Vatandaşın verdiği kararı her zaman doğru kabul ederim. Dolayısı ile her ne kadar o seçim sonuçları benim açımdan sevindirici veya memnun olacağım bir sonuç ile sonuçlanmamış olsa da, kararı veren millet olduğu için bu kararı öpüp başımızın üstüne koyduk. Ve dedim ki, Adem sen HES  konusunda yanılmışsın, rakibin hakkında da yanılmışsın. Çünkü vatandaş hakemlik yaptı.

Gelelim bu güne;

O gün, yani seçimlerden bu yana çok bir zaman geçmedi, o gün bu projeleri onaylayan Çiftlik, Çamlı ve Tepe alanlı hemşerilerimiz bu gün neden kararından vazgeçti? Her zaman siyasilere sorduk, şimdi acayiplik vatandaşta. Ben bu konuda vatandaşlarımızdan tatmin edici bir açıklama bekliyorum. Zira bizler ve siyasetçiler halktan aldığı desteğe göre doğru yolu bulurlar, yani siyasilerin kılavuzu vatandaşlardır.

Tüm siyasilerin vatandaşlara karşı bir sorumluluğu vardır, vatandaşların ise verdiği kararlarda sorumluluğu vardır. Ne siyasilerin boynunda davul ve tokmağı vatandaşın elindedir, nede davul vatandaşın boynunda tokmak siyasilerin elindedir.

Gelelim bu konu ile alakalı dikkat çeken başka bir söyleme ve çelişkiye;

‘’Çocukluğumuzun geçtiği ve yüzdüğümüz balık tuttuğumuz dereler HES ile yok olmasın’’

Öyle diyorlar.

Benim evimde bu dere üzerindedir. Elbet benim çocukluğum da bu derelerde geçti. Pırıl pırıl sularında balık mı tutmadım, piknik yapıp serin sularında  yüzmedimmi.. Tabi ki oldu ve en güzel günlerimizdi..

Fakat gel gör ki; Yöre insanı için soruyorum, bilenler için söylüyorum, Tepealandan tutun Çiftliğe kadar olan tüm mahallelerdeki vatandaşlara soruyorum,

Kaç yıl oldu o pırıl pırıl dereler kirleneli?

Kaç yıl oldu avucumuza alıp içtiğimiz o berrak suyu şimdi hayvanlar bile içemiyor?

Amiyane tabir ile kaç yıl oldu o berrak ve pırıl pırıl sular artık BOKakıyor?

Neymiş efendim HES olmaz ise derelerimiz yok olmazmış..

Ne yaman çelişki.

Önce on yıllardır zaten kaybettiğimiz dereleri geri alın.

Nasıl mı?

Ahırının ve evinin pis su giderlerini hemen bahçesine logar yaparak arıtmak yerine devlet kasasından ödeme yaparak borular ile pis su giderini derelere veren belediye başkanına itiraz ederek.

Balık çiftliklerine ve peynir fabrikalarına yalakalık yapmak yerine onlara yol göstererek arıtmalarını kurdurmak varken, onların pis ve tehlikeli atıklarının derelere akıtılmasına müsaade eden belediye ve teşkilatlara itiraz ederek.

İşte bunları yaparsanız dereler eski dereler olur ve bu gün HES için söylemleriniz daha makul edilebilir bir seviyeye gelir.

Yok ben, hem nalına, hem mıhına vururum,

Hem ahırımın hem evimin pis atığını belediyeden boru alarak derelere akıtırım diyorsan,

Bir balığa,

Bir kilo peynire ben gözümü yumarım diyorsan,

Üstüne birde ben HES yapacağım  diyen adama oy verip de sonra yandım anam diyorsan, kusura bakma kardeşim birimizde bir yanlışlık var.

Biri gerçek den HES  mi diyor?....

Facebook Yorum

Yorum Yazın