EN ÜST EVDE KAL
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İbrahim DÜLGAR

İbrahim DÜLGAR

Mail: dulgaribrahim@gmail.com

DÜNYA’DA VE TÜRKİYE’DE CORONA..

Değerli YÖN gazetesi okurlarımız.. Uzun bir zamandan bu yana bazı nedenlerden dolayı sizlerden uzak kaldım ve yazılarıma ara vermek zorunda kaldım. Artık bundan böyle mümkün olduğu süre içersinde elimden geldiğince siz okurlarımızla beraber olarak için yazılarıma devam edeceğim. Ancak, ben yazılarımı da Mali müşavirlik mesleğim nedeniyle İstanbul’dan yazdığımı da sizlere duyurmak istiyorum.

İlk yazım güncel meselemiz olan Corona belası ile devam edelim..

Bugünlerde pandemi kelimesini sık sık duyuyoruz.''Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın ve çok fazla insanı tehdit eden bulaşıcı hastalılara pandemi denilmekte''.O halde corona için de pandemi kelimesini kullanabiliriz.

Corona pandemisinin 2003 yılında Fransa’da patentinin alınması virüsün labaratuar ortamında üretildiği ve aşısının muhtemeldir hazır olduğu söylenebilir. Neden 2020 beklendi muhtemeldir.  5g teknolojisi, quantum bilgisayarlar,yapay zeka vs. derken digital dünyanın alt yapısının şartlara uygun olduğu için seçilmiş olabilir.

İngiltere hükümeti ve bazı doktorların hesaplarına göre,Türkiye ve Almanya'nın nüfusları yaklaşık 80 milyon .O halde hastalıkla tanışacaklar,nüfusun % 60’ı,  o da 48 milyon yapar.. % 10’luk kesim hastaneye gidecek, bu da  4,8 milyon eder. Bunların % 10’u ağır seyredecek  o da 480.000 yapar. Bu kişilerin de %1’i hayatını kaybedebilir, bu sayıda 4800 olur. Yani Almanya ve Türkiye’de beklenen ölüm vakaları sayısı 4800 dir.(İtalyadaki  virüs nedeniyle ölümler, bu hesaplamaya göre muhtemel ölüm sayılarının şu anda 2 katını aşmıştır)

Bugün 26.03.2020 itibari ile okullar,spor müsabakaları, AVM’ler, berberler, kıraathaneler, camiler,kapalıçarşı faaliyetlerini durdurmuş olup ,hükümet bir dizi önlemler almıştır. Bu kararlara harfiyen uymamız gerekmektedir.

Dünyada neler oldu ?

1 - Corona öncesi İngiltere Kraliyet ailesi,IBM,Harley Davidson vs. gibi ünlü firmaların yaşlı CEO’ları istifa edip kendilerini sakladılar.

2-  İngiltere, Hindistan ,Pakistan ,Bangaldeş ,Endenozya ve Mısır gibi nüfusu yoğun ülkeler corona virüsünü doğal seleksiyona bıraktılar. Hatta Endonezyada fiziki mesafeye dikkat edilmeksizin corona def duasına çıktılar. Sonrasında ise İngiltere ve Hindistan’da sokağa çıkma yasağı dahil çok sert önlemler alındığı görüldü.

3 - Dünya tedarik sistemi felç oldu.

4 - Dünya finans sektörü çöktü.

5 - Japonya merkez bankası sürekli teminat veriyor.

6 -Çin 4 aydan beri piyasaya likidite veriyor.

7 - Türkiye alacağı vergiyi öteliyor.

8 - Çin krizi fırsata çevirdi, ülkedeki yabancı sermayeyi satın alarak daha da kuvvetlendi.

9 -ABD 2 trilyon, Almanya 1 trilyonluk paket açıkladı.

Sonuç

HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK. YENİ DÜNYA DÜZENİNE GEÇİLECEK.

1 - Uzaktan eğitim, uzaktan alışveriş.

2 - Dünya tek merkezden yönetilecek, tek para sistemine geçilecek.

3 - Yapay zeka ve robot kullanımı artacak.

4 -Çin ve Güney Kore'de insanlara çip takılmaya başlandı.

5 - Fransa Devrimi ile ortaya çıkan ulus devletler zayıflayacak.

6 -Yapay zeka, robotlar,quantum bilgisayarlar marifeti ile şoförler, depocular,doktorlar bankacılar işşiz kalacak ve işşizlik daha da artacak. Ulus devletler ve halkı bu durumu finanse etmek istemezler.

7 - Lgbt özendirilip evlilik out gösterilebilir, şiddet özendirilebilir,uyuşturucu kullanımı artabilir.

Türkiye ne yapmalı?

Üst akıl tek para biçimine geçerken finansal sistemi çökertmeden mevcut alacaklarını teyit edecek. Bu noktada hükümetimiz uyanık olup;

1 - Yerli tohum, yerli tarım politikaları oluşturarak dünyada ulaşımı zor olan doğal gıda konusunda rol model bir ülke olabiliriz. Bu Pandemi ile şeker pancarının ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.Bir kez daha anladık.

2 -Paraya hukuki güvence verilip aşı, ilaç ve hastaneler konusunda dünya çapında yatırımcının dikkati çekilerek ciddi sağlık yatırımları yapılabilir.(Almanya’da hastanelerdeki kamu payı % 80.)

3 -İnsana değer veren politikalarda yukarıda belirtilen tarım ve sağlık ile ilgili beklentiler öncelik almakla beraber, tabii ki teknolojik yatırımlarda beklenmektedir.(Cumhuriyet dönemindeki  uçak, otomobil yapımındaki dış etkenlerin engellemesi aklımızın bir yanında kalması lazım.)

Facebook Yorum

Yorum Yazın