AŞKIN KANDİL - evde kal

Yolun uçmasını, boru patlamasını deprem kuşağı dedi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yolun uçmasını, boru patlamasını deprem kuşağı dedi..
Yolun uçmasını, boru patlamasını deprem kuşağı dedi..Ordu Büyük Şehir Belediyesi meclis salonunda depremle ilgili verilen bir seminer ve eğitimde ilginç örneklerin yanı sıra gülünç ve komik sayılacak kadar yeni bir deprem fay hattı belirlendi. Geçtiğimiz günlerde Ünye’de yaşanan doğalgaz borusunun patlaması ile Taşbaşı Mahallesi, Anemon otel karşısında meydana gelen heyelan olayı Ordu’nun 1. derecede deprem kuşağında girdiği anlatıldı.. Seminerde Eğitim Merkezi Amiri Mehmet Sarıoğlu’nun böyle bir gülünç örnekler vermesinin hangi bilim ve deprem sistemine dayanarak yaptığı ise oldukça şaşırtıcı ve endişe edici oldu.Bu gibi eğitim seminerleri sadece bir uydurmadan ibarettir..

Bilindiği gibi deprem uzmanları ve bilim adamları çeşitli bilimsel çalışmaları yapmak sadece AFAD yetkililerinin görevidir. Ülke çapında depremlerin izlenmesi, kaydedilmesi, değerlendirilmesi, arşivlenmesi ve duyurulması işleri gelişmiş bir ulusal deprem izleme ağı sistemi altında ele alınmaktadır.

Ama maalesef böyle bir bilimsel çalışma ve bilgi sahibi olmayan kişilerin kalkarak Ordu artık 3. dereceden 1. derece deprem kuşağına yükseldi”  diyerek yapılan hayali konuşmalar ve çarpık örneklerle eğitim vererek kursiyerlerin kafasını karıştırmaları, vatandaşları da tedirgin etmelerini hiçbir akla ve  mantığa uyar yanının olmadığı da bir gerçektir.

Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı AFKOM Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğü tarafından belediye personeline yönelik deprem ve ilkyardım uygulamaları semineri yapıldı.

Yapılan seminerde İl genelinde kurum ve kuruluşlar ile vatandaşlara yönelik bilgilendirme seminerleri düzenleyen Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, deprem ve ilk yardım konularında halkı bilinçlendirmeye devam ediyor dense de bizce bu tamamen yanlış ve gerçeklerle aslı olmayan adet yerini bulsun mantığı ile verilen bir seminerdir.

SEMİNERDE ANLATILAN VE ÖĞRETİLEN EĞİTİM..

Seminerin ilk bölümünde Ordu’nun güncellenen deprem haritası üzerinde yer alan mevcut yapı durumuna ilişkin taşıdığı riskler değerlendirilerek; deprem öncesi yapılması gerekenler, deprem anında doğru davranış şekilleri ile deprem sonrası yapılması gerekenler hakkında çalışanlara bilgiler verildi. Eğitim Merkezi Amiri Mehmet Sarıoğlu, “Ordu, Sivas üzerinden gelen Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Karadeniz’i boydan boya paralel olarak geçen fay hattı arasında sıkışmış bir il konumunda. Ordu artık üçüncü dereceden birinci derece deprem kuşağına yükseldi. Elazığ depreminin hemen akabinde ilimizde yaşanan Ünye’deki doğalgaz patlaması ve Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki heyelan da depremin tetiklediği olaylardan olduğu tahmin ediliyor dedi.

BİR ÖNERİMİZ VAR..

Ancak, yetklilere bir önerimiz var. Böyle yalan yanlış, saçma sapan bilgiler vereceğinize, bugün Ordu'da yapılan inşaatların temelleri  derin kazılmadan, temelin sert tabakası bulunmadan, çamuru düzleyerek üzerine 10 katlı apartmanlar yapılıyor. Siz bu konuda bir inceleme ve araştırma yaparak Müteaahhitlerin yaptığı kandırmaca ve göz bayayıcı inşaatlara müdahale ederseniz, 1. derecede deprem bölgesinde olsak da can garantimiz var demektir.

PERSONEL İLK YARDIM KONUSUNDA DA BİLGİLENDİRİLDİ

Seminerin ikinci bölümünde yaşamın her anında karşılaşılabilecek ve profesyonel sağlık ekipleri gelene kadar uygulamak durumunda kalabileceğimiz ilkyardım konularında bilgilendirmelerde bulunuldu. İlk yardım eğitmeni Tolga Aktaş “Temel İlk yardım Eğitimi” kapsamında; genel ilkyardım bilgileri, hasta/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği; kanamalarda, yaralanmalarda, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, hayvan ısırmalarında, göz, kulak ve burna yabancı cisim kaçmasında, boğulmalarda ilk yardım teknik ve uygulamaları ile hasta yaralı taşıma tekniklerini anlattı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vatandaştan umut kesilince Kızılay kan bağışı için kapı kapı dolaşıyor..Önceki Haber

Vatandaştan umut kesilince Kızılay kan...

12 Mart istiklal marşının kabulünü kutladı..Sonraki Haber

12 Mart istiklal marşının kabulünü kutla...

Facebook Yorum

Yorum Yazın