4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Yolu kapatarak Namaz kılan Cemaatin önünden geçebilirsiniz..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yolu kapatarak Namaz kılan Cemaatin önünden geçebilirsiniz..
Ordu’da Cuma günleri bazı Camilerde yol kapatarak kılınan Cuma Namazlarına tepki gösteren bazı vatandaşlar, yolun ulaşıma kapatılarak Namaz kılınmasının doğru olmadığı konusunu Ordu müftüsü sorduk, Müftü, yolu kapatarak namaz kılan Cemaatin önünden geçmenin sakıncası olmadığını söyledi.

Araçlara ve yayalara açık olarak  yoğun bir şekilde kullanılan umumi bir  yolu kapatarak Cuma namazı kılanların en büyük sıkıntılarının namaz sırasında  cemaatin önünden geçmek zorunda olduğunu ve bunun da şikayetlere neden olması sık sık gündeme geliyordu.

Genellikle Ordu-Altınordu merkezinde Orta Cami, Köprübaşı ve Yeni Mahalle Camilerinde yaşanan bu sıkıntılar yolun kapatarak namaz kılınması konusunu Ordu müftüsü İsmail Çiçek’e sorduk.

Müftü, İsmail Çiçek “Bu açıklamayı yapmak bana düşmez. Bunun birkaç boyutu var. Pandemi nedeniyle yan yana duramıyoruz. Safları sık tutamıyoruz. Olağanüstü durumlarda birbirimize saygıdan öte çok bişey bilmiyorum. Benimde yol kapatılmasına gönlüm razı değil, herkese haklısınız diyorum, bende ortada kalıyorum. Esnaf orda ben farzını kılıp gideceğim, sen ne karışıyorsun diyor. Cuma günleri Cemaati Belediyeler taşısın desem, siyasete karışmış oluyorum. Bu habere sessiz kalmayı yeğledim. Vatandaş benim Kaldırımdan geçme özgürlüğüm varsa, öbürü de benim de ibadet etme özgürlüğüm var diyor.  Pandemiden sonra, ya büyük bir cami diyeceğiz, pandemi olduğu için daralıyoruz. Sessiz kalıp ufaktan kaçıyoruz. Her iki taraf da kendisi açısından haklı olduğu için ne Cumaya gelmeyin, ne de yolu kapatın diyemiyoruz, arada kalıyoruz. Bazen cemaate kendi mahallenizde kılın cemaati az olan camilere gidin diyoruz ama esnaf burada olduğu için karışma bize derse, bizde herkese haklısınız diyoruz. Müsait camiler olmuş olsa cemaate oraya gidin deriz, ama o zaman Köprübaşı cemaati buraya Cami yapın diyorlar. Biz kimseye bu Camiye gelmeyin diyemeyiz” dedi.

Müftü Çiçek, sorularımızı yanıtladı ama, gerçekten arada kaldığı açıkça belli. Namaz kılanlar önünden geçmek zorunda kaldığı konusunda ise, “Yolda namaz kılan cemaatin, önünden yürünürse bir sakıncası yok. Çünkü Kabede hacca gidenler iç içe birbirlerinin önünden geçmektedir. Çünkü bir zaruret var. Başkalarını engellemeyi doğru bulmuyoruz ama, çözüm de bulamıyoruz. yapabileceğimiz ne var Cuma Allahın emri” dedi..


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Sezgin Baran Korkmaz hakkında sakın haber yapmayın..Önceki Haber

Sezgin Baran Korkmaz hakkında sakın habe...

Ordu Üniversitesinde sağlıkçılar mezuniyet töreni..Sonraki Haber

Ordu Üniversitesinde sağlıkçılar mezuniy...

Facebook Yorum

Yorum Yazın