İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Yıldız, “Geçmiş iki ay değil, iki yılın ortalaması alınacak..”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yıldız, “Geçmiş iki ay değil, iki yılın ortalaması alınacak..”
AK Parti Ordu il başkan vekili Telat Yıldız ; Koronavirüs nedeniyle yazılamayan elektrik sayaçları konusunda vatandaşı bilgilendiren ve rahatlatıcı bir açıklama yaptı. Ancak, açıklama elektrik şirketlerinden değil, AKP. il başkan yardımcısından geldi. Yapılacak uygulamanın adaletli mi, doğru mu, yanlış veya yeterli olup olmadığını bilemeyiz. Yıldız yaptığı açıklamasında, “Vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. Ortalama baz olarak geçmiş iki ay değil, iki yılın ortalaması baz alınacak..” diyerek aboneleri biraz olsun rahatlattı..

İl Başkan Yardımcısı, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı (İl Başkan Vekili) Telat Yıldız son günlerde sosyal medya üzerinden doğal gaz ve elektrik faturalarının yazımları ile alakalı yanlış anlaşılmayı gidermek için EPDK 'nın bu konuda yapmış olduğu açıklamayı kamuoyu ile paylaştı.

Kıyasen Fatura Düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirmek amacıyla bazı hususları yeniden vurgulamak ve kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için yaptığımız ikinci açıklama aşağıdadır.

- Kurumumuz tarafından yapılan Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır.

- Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır.

- Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır.

- İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. Hataen fatura düzenlenmesi durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde gerekli düzeltmeler ivedilikle yapılacaktır.

- Meskenler için ise tüketimin olmadığı şirketler tarafından tespit edilebilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleri ile boşaltılan evlerde tüketimin olmaması nedenleri ile zaten kıyasen bir fatura çıkartılması söz konusu olamaz, bu şekilde tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyecektir.

- Özellikle doğalgaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki geçmiş aylar değil geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza Ocak veya Şubat tüketimleri baz alınarak Haziran ayında doğalgaz faturası çıkartılamaz.

- Aşağıda yer alan bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir.

Karantinaya alınan bölgelerde İdari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde, Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde,

- Mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak defaten iade edilecektir. EPDK bunun teminatıdır.

- Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.)

- Sayaçların uzaktan okunabildiği uzaktan sayaç okuma sistemleri kurulmuş olan tüketicilerimiz (ki bunlar sanayi ve ticarethane yoğunlukludur) için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edeceğinden bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yardımlarına el koyulan Ordu’da tek Belediye Gülyalı..Önceki Haber

Yardımlarına el koyulan Ordu’da tek Bele...

Sayın vali bu paralar kimlere nasıl dağıtılıyor?Sonraki Haber

Sayın vali bu paralar kimlere nasıl dağı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın