3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri SECCADE YAN TARAF

Yeni bir ürün GİNSENG, Ordu’da yetiştirilecek..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yeni bir ürün GİNSENG, Ordu’da yetiştirilecek..
Ordu’da yeni ürünlerin yetiştirilerek ekonomiye katkı sunulması çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde yeni çalışmalar için düğmeye basıldı. Doğu Asya’nın dağlarında yetişen ve şifalı bitkiler arasında gösterilen ginseng bitkisinin Ordu’da yetiştirilmesi için çalışma başlatıldı.

Ginsengin içerdiği iki önemli bileşik olan ginsenosidler ve gintonin ile sağlık açısından kanıtlanmış faydaları şu şekildedir :

Kore Cumhuriyeti Yerel İdari Birliği Türkiye temsilcisi YongDurk Park ve Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Hülya Turna, başta ginseng olmak üzere Güney Kore ve Türkiye’de bulunan tıbbi ve aromatik bitkileri yetiştirme, araştırma, geliştirme ve sanayileştirme faaliyetleri konusunda istişarede bulunmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkanı Danışmanı Burhan Sakallı ile bir araya geldi.

YongDurk Park, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda iki ülke arasında iletişim köprüsü kurarak uygun bitkilerin Ordu’da yetiştirilmesine katkı sağlayacaklarını söyledi.

İLAÇ VE TIP SEKTÖRÜNDE KULLANILIYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Burhan Sakallı Ordu’da Tarım Dairesi Başkanlığımız bünyesinde Sayın Mr. Park’ın önderlik ettiği ginseng ürününün ekilmesi ve tarımının yapılması amacıyla bir araya geldik. Güney Kore’de tarih öncesinden günümüze kadar bilinen, hayatın her alanında özellikle ilaç ve tıp sektöründe kullanılan kıymetli bir ürünün üretimini ilimizde de yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR DEĞERLİ ÜRÜNLERİ ORDU’DA DENEMEK İSTİYOR”

Güney Kore Cumhuriyeti Yerel İdari Birliği Türkiye temsilcisi YongDurk Park ise Türk-Güney Kore Kültür İletişim Derneği Başkanı olarak çeşitli konular üzerinde iki ülke arasında dostluğu artırmak için çalıştığını, ayrıca ortak araştırma ve geliştirme projelerine de yardım ettiğini belirtti.

Park,“Ordu Büyükşehir Belediyesi, Güney Kore ile iyi ilişkiler kurarak burada bulunmayan ama dünyada çok değerli sayılan bitkileri de burada denemek istiyor. Ginseng bitkisi üzerinde 5 yıldır Orman Genel Müdürlüğü ile çalışmalar yapıyoruz. Bu konu üzerinde araştırmalar yaptım. Ordu’nun durumu iyi. Ordu’da bulunduğum için çok mutluyum. Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

DENEME ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK

Daha önce Güney Kore ve Türkiye iş birliğinde, Orman Genel Müdürlüğü koordinesinde yürütülen “Ginseng Projesi” kapsamında Doğu Karadeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü deneme sahalarında ginseng tohumu ekimi ve kök çeliği dikimi yapılmıştı. Ordu’da da ginseng başta olmak üzere Güney Kore’de yetişen ve bölgemize uygun olduğu düşünülen tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılmasına yönelik deneme çalışmalarına kısa sürede başlanacak.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altınordu Belediyesinden öğrencilere destek..Önceki Haber

Altınordu Belediyesinden öğrencilere des...

BÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN SAAT UYARISI DENETİMİ..Sonraki Haber

BÜYÜKŞEHİR ZABITASINDAN SAAT UYARISI DEN...

Haber Yorumları

 • Bilgi keskin06-11-2020 19:44

  Bu bitki Japonya’da Çin’de çok yetiştiriliyor adam sebzesidir deniliyor ismine tohumu veya fidesi varsa almak işyeri.

Facebook Yorum

Yorum Yazın