İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Vergi kaçıran Av. Yahya Kemal Yılmaz’a para cezası..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vergi kaçıran Av. Yahya Kemal Yılmaz’a para cezası..
Gazetemizi icraya veren ve aldığı vekalet ücreti karşılığında Serbest meslek makbuzu kesmeyerek vergi kaçırdığı iddiasıyla avukat Yahya Kemal Yılmaz’ı Ordu defterdarlığı gelir müdürlüğüne şikayet eden gazetemiz sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Şahin’in şikayeti üzerine Av. Yahya Kemal Yılmaz vergi usulsüzlük cezasına çarptırıldı. Avukat Yılmaz, mahkemede davayı kazandı ama, vergide kaybetti. Mahkemede müvekkili hakkında Adaleti savunan bir hukukçunun vergi adaletine uymaması ve vatandaşlık görevinin kutsallığını da hiçe saymış demektir. Anayasa ve hukuk kuralları ihlal edilmiştir.

Akkuş Belediye başkanı İsa Demirci ile ilgili yaptığımız haber veSavcı Zekeriya Öz’ün İsa Demirci’nin aracı ile mi kaçırıldı?diye haberde sorduğumuz soru nedeniyle İsa Demirci’yi mahkemede temsil eden Av. Yahya Kemal Yılmaz, müvekkili İsa Demirci’yi temsil etmişti. Gazetemiz sahibi Osman Şahin’i Ordu 2. Asliye ceza mahkemesi tarafından 8 bin 840 TL para cezasına çarptırılarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmişti. Ordu ağır ceza mahkemesine yaptığımız itirazın ret edilmesi sonucu karar onaylandı ve hüküm kesinleşmiş oldu. Bu karara göre, Başkan İsa Demirci’nin avukatlık ücretini de yasal olarak bizim ödememiz gerekiyordu.  Bunu yaptık ve ödedik.. Ama icra kanalı ile..

Vergi ödemek bir vatandaşlık görevidir. Her vatandaş veya mükellef kazandığı paranın mali  yönetmeliklere göre vergisini ödemek zorundadır. Anayasanın ilgili maddelerine göre vergi ödenmesinde en büyük kamu yararı vardır. Bu nedenle devlet vergi kaçağını önlemek, vatandaşların ihbarlarını değerlendirmek ve denetlemek için gereken tedbirleri almaktadır.

Biz de hem vatandaşlık ve hem de gazetecilik görevimizi  yerine getirmek için kaybettiğimiz davanın vekalet ücretini ödediğimiz avukat Av. Yahya Kemal Yılmaz tarafımıza “SERBEST MESLEK MAKBUZU kesmediğinin farkına vararak kendisini bağlı bulunduğu vergi dairesine dilekçe yazarak şikayet ettik. Mahkemede davayı kaybettik ama, devlet ve millet adına yaptığımız şikayette haklı çıktık ve yapılan denetimler sonucu Av. Yahya Kemal Yılmaz’a vergi memurları tarafından özel usulsüzlük cezası kesildi. Vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi konusunda az da olsa devlete katkımız olmuş olduğuna inanıyoruz.

Vergi kaçıran Avukattan Adalet beklenmez..

Biz YÖN gazetesi olarak her kim olursa olsun, hukuksuz ve haksız iş yapanların her zaman karşısındayız.. Vekalet ücretimi ödemedi diye gazetemizi icraya vererek bu parayı bizden icra yolu ile tahsil eden Av. Yahya Kemal Yılmaz, alacağını tahsil etmek için mesleki ahlak ve iyi niyetini kullanarak bizlere bir tebligat, telefon veya herhangi bir yolla ulaşarak alacağını istemiş olsaydı hiç itiraz hakkımız olmadığı için bu parayı seve seve kendisine ulaştırmak da asli görevlerimizden birisidir. Bizim bildiğimiz ve anladığımız borcunu ödemeyen, sözünü yerine getirmeyen kişiler icraya verilir.

VERGİ DAİRESİ ÖZEL USULSÜZLÜKCEZASI KESTİ..

Ödediğimiz vekalet ücreti karşılığında  Ordu defterdarlığı aracılığı ile Vergi dairesi gerekli yazışma ve araştırmaların ardından 213 sayılı  vergi usul kanunun  353/1 maddesi gereğince özel usulsüzlük cezası kesildiği bilgilerini verdi. Ancak, cezanın miktarı konusunda  yasa gereği  bir açıklama yapılmadı.

Bu avukatın ayrıca, sadece bizim şikayetçi olduğumuz  dava dosyası ile değil, davalarına baktığı diğer müvekkillerine ait dosyalar ile kestiği makbuzlar karşılaştırılmalı, tek tek denetlenmeli  ve kesmediği makbuzlar hakkında da cezai işlem uygulanmalıdır. Hatta, bazı davalarda yüksek meblağlar alındığı ve makbuzların rayiç bedel üzerinden kesildiği ihtimallerinin de denetlenmesi ve araştırılması gerektiğini, vergi görevlileri tarafından araştırılmalıdır.

VERGİ ÖDEMEK VATANDAŞLIK GÖREVİDİR..

Her vatandaş Anayasada belirtilen ilgili kanuna göre Mali gücüne göre vergi ödemekle sorumludur.

İŞTE O MADDE..

Madde 73 – Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür.

Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır.

Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır.

Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülüklerin muaflık, istisnalar ve indirimleriyle oranlarına ilişkin hükümlerinde kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapmak yetkisi Bakanlar Kuruluna verilebilir.

İşte haberimize muhatap olan ve Adaleti, hakkı, hukuku savunan  haklıyı ve  haksızı ayırt ederek savunan, görevine başlarken HUKUK yemini eden bir avukatın vergi kanununda usulsüzlük yaparak, adeta vergi kaçakçılığı pozisyonuna düşmesi, vatandaşlık görevine yapılmış bir ihanetten başka nasıl yorumlanabilir.

OSMAN ŞAHİN, TEPKİSİNİ DİLE GETİRDİ..

Yaşanan bu olaylar karşısında YÖN gazetesi sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Şahin, mahkeme kararına ve sonuçlarına saygı gösterdiğini, ancak, avukat Av. Yahya Kemal Yılmaz’ın bir hukukçu olarak uyguladığı ve tercih ettiği  işlemlere tepki gösterdi.. ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR diyerek son günlerde adalet için yola çıkan hukukçuların ADALETSİZLİK yapması da tartışılır ve düşündürücü bir ortama gelmiştir.

Osman Şahin açıklamasında, “Ben gazetecilik yapıyorum. Haklı veya haksız olmamın, yalan veya yanlış  haber yapmamın sonucundaki kararı mahkeme vermiştir. Bu karara saygı duyuyorum. Cezamı aldım, şu an dahi cezalı sayılırım. Mahkeme masraflarına ve avukat ücretlerini de ödemek zorundaydım ve ödedim. Fakat mahkeme bittikten sonra Avukatın izlediği hukuki yol yasal olsa da yanlış görüyorum. Çünkü mahkeme bittikten sonra sayın avukat icraya vermeden bana bir ödeme tebligatı göndermeliydi. Eğer borcumu  süresi içersinde ödemeseydim, o zaman beni icraya vermesini haklı bulacaktım. Çünkü, itiraz etme veya ödememe gibi bir itirazım olamazdı. Ödediğim paraya da makbuz kesmediği dikkatimi çekti ve devletin vergi kayıp ve kaçağını önlemeye yardımcı olmanın da bir vatandaşlık görevim olduğu için kendisini vergi dairesine şikayet ettim ve sonucunda da haklı olduğum ortaya çıkarak, avukat hakkında gereken mali işlemler yapılmıştır” dedi..

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kano Yarış Parkuru Tesisleri törenle açıldı..Önceki Haber

Kano Yarış Parkuru Tesisleri törenle aç...

Enginyurt, “İçinde taşıdığın pis fikirlerini biz biliyoruz..”Sonraki Haber

Enginyurt, “İçinde taşıdığın pis fikirle...

Facebook Yorum

Yorum Yazın