3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri SECCADE YAN TARAF

Vali Sonel ilk imzasını attı..Maske takmayanlara ceza..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Sonel ilk imzasını attı..Maske takmayanlara ceza..
Ordu valiliğinden yapılan açıklamaya göre, İlimiz genelinde 22.06.2020 tarihi saat 24.00’ten itibaren, vatandaşlarımızın tamamının ikametleri haricindeki kamu binaları, pazar yerleri, bahçe, bulvar, cadde, sokak gibi tüm kamusal alanlarda, ağzı ve burnu tamamen kapatacak şekilde maske kullanmalarına, karar verilmiştir. Maske takmayan vatandaşlara 900 TL. ceza uygulanacak. Görevine hızlı başlayan Vali Tuncay Sonel böylece ilk imzasını bu karara atmış oldu.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun 22.06.2020 tarih ve 85 sayılı Kararı ile; Alınan karara uymayan vatandaşlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince 900 TL idari para cezası verilecektir.

Ordu İl Hıfzıssıhha Meclisi 22.06.2020 tarihinde saat 08:00’da Ordu Valisi Tuncay SONEL Başkanlığı’nda toplanmış olup, 5442 sayılı İl idaresi Kanunun 11/c maddesi, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 27. ve 72. maddeleri uyarınca aşağıdaki kararları almıştır.

ALINAN KARARLAR

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Koronavirüs (Covid19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Covid19 salgınında en temel risk unsuru virüsün bulaşıcılığının yüksek/hızlı olması nedeniyle vatandaşlarımızın toplu olarak bulunduğu mekanlar/alanlardır.

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

Yaşanan salgının biran önce engellenmesi, vatandaşlarımızın sağlık güvenliğinin korunması amacıyla; açık alanlarda maske kullanımı ile ilgili uyulması gereken kurallara ilişkin olarak aşağıda belirtilen ilave tedbirlerin alınması gerekli görülmüştür.

Bu kapsamda Ordu ili genelinde;

1- Daha önceki il Hıfzıssıhha Kurul Kararlarımızla maske takma zorunluluğu getirilen yerlere ilave olarak, ilimiz genelinde 22.06.2020 tarihi saat 24.00’dan itibaren vatandaşlarımızın tamamının, ikametleri haricindeki kamu binaları, pazar yerleri, bahçe, bulvar, cadde, sokak gibi tüm kamusal alanlarda, ağzı ve burnu tamamen kapatacak Ģekilde maske kullanmalarına,

Yukarıda belirtilen çerçevede, çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanması/uygulanması ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyetlere neden olunmamasına, gerekli görülmesi durumunda alınan kararlara uyulup uyulmadığının denetlenmesine, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince 900 TL idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

 

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Tuncay SONEL

      Vali

 

Dr. Mehmet Hilmi GÜLER

Büyükşehir Belediye       Başkanı

 

Dr. Mustafa KASAPOĞLU

İl Sağlık Müdürü

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni valinin ilk ziyareti şehit ve yaşlılar oldu..Önceki Haber

Yeni valinin ilk ziyareti şehit ve yaşlı...

Başkan Zengin, “Görüntüleri servis eden bulunsun”Sonraki Haber

Başkan Zengin, “Görüntüleri servis eden...

Facebook Yorum

Yorum Yazın