2 - SİTE EN ÜSTÜ - ORDU KÜLTÜR OCAK AYI
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

ÜÇÜ BİR ARAYA GELDİ.. İMAR PLANINA İTİRAZ ETTİ..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ÜÇÜ BİR ARAYA GELDİ.. İMAR PLANINA İTİRAZ ETTİ..
Ordu Barosu, Mimarlar odası ve Şehir plancıları bir araya gelerek “Kaçak inşaatlar derhal durdurulmalı” dediler. Demekki Ordu’da kaçak inşaatlara göz yumularak müsaade ediliyor. Ordu Barosu Başkanlığı, Mimarlar Odası Ordu Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ordu Temsilciliğinden Altınordu belediyesine ait Nazım imar planları ve özellikle ilçenin plansız kaldığı dönemde devam eden kaçak yapılaşmalar ile alakalı ortak açıklama yaptılar.

Ordunun önde gelen meslek kuruluşlarından Altınordu imar planı ve son dönemde artan kaçak yapılaşmalar ile alakalı ortak bir açıklama yaptılar. Üçü bir araya gelen kurumlardan Ordu Barosu Başkanı Av. Haluk Murat Poyraz ,Mimarlar Odası Ordu Şube Başkanı Mimar Havva Güner Eriş ve Şehir Plancıları Odası Ordu İl Temsilcisi Şehir Plancısı Birol Yılmaz imzası ile yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

            İmar planlarının temel amacı kentsel mekânda adaleti sağlamaktır. Dolayısıyla da imar planlarını, kamu yararını temin eden, düzenleyici temel bir araç olarak değerlendirmek gerekir. Askıya çıkartılan Altınordu nazım imar planları da bu temel prensipten yola çıkılarak, yasa, yönetmelik, şehircilik ilke ve prensipleri ile kentin geçmişten gelen hikayesi ve çözüm bekleyen sorunları kapsamında ele alınmıştır.

            İmar planına değinmeden önce şunu belirtmek isteriz ki; Altınordu belediyesine ait imar planlarının mahkemece iptali nedeni ile plansız hale gelen Altınordu ilçesinde özelliklede sahil bandında, kıyı kanunu hükümleri gereğince esaslı tadilat veya  başka bir adla dahi inşaat yapılması mümkün değilken, koruma perdeleri arkasında devam eden kaçak inşaat faaliyetleri derhal durdurulmalıdır.

Sahil bandında bugüne kadar korunabilmiş, kıyı kanunu hükümleri gereği park alanı olarak kullanılması gereken alanlar mevzuatlara aykırı biçimde yeme içme mekanlarına dönüşmekte ,üstelik bu alanlarda  bağımsız nitelikte mekanlar yapılmasına göz yumularak elektrik su gibi kamu hizmetlerinden gayrı yasal biçimde faydalanmalarına da izin verilmektedir. Bu hukuksuz gidişat ve oldu bitti ile yaratılan fiili durumlar,  Büyükşehir ve Altınordu belediyesinin kıyıların korunmasına yönelik söylemleri ile de bağdaşmamaktadır. Bu gidişata son verilmesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz.

            İmar planına geldiğimizde ise yaptığımız inceleme ve değerlendirmeler neticesinde ulaştığımız genel kanaat, söz konusu planın uygulanabilirliğinin nispeten zor olduğu, mevcut imar dokusuna çok fazla müdahale edildiği ve kazanılmış imar haklarının yok sayıldığı, Konuttan arındırılmış turizm bölgeleri yerine parsel bazlı plan kararları alındığı, Kıyı kanununa aykırı plan kararlarının alındığı, Meskun alanlardaki, başta yeşil alanlar olmak üzere bazı sosyal ve teknik altyapı alanlarının imara açıldığı, Durugöl mahallesindeki Özel Proje Alanı üzerinde kamuoyunun beklentisinin ve verilen taahhütlerin aksine iptal edilen imar hakların aynı ile tekrar verilerek alana Turizm-Ticaret ve Konut fonksiyonlarını içeren kullanımların tanımlandığı, bu nedenlerle de askıdaki nazım imar planlarının tekrar değerlendirilmesi gerekliliği şeklindedir.

            Bu hususları detaylandıran itiraz dilekçemiz de 28/06/2021 tarihinde Büyükşehir belediyesine sunulacak olup kamuoyu ile de bu vesile ile paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TURİZME GİDEN YOLDA ÇALIŞMALAR BAŞLADIÖnceki Haber

TURİZME GİDEN YOLDA ÇALIŞMALAR BAŞLADI

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TUTKUNLARI ORDU’YU SEVDİ..Sonraki Haber

YAMAÇ PARAŞÜTÜ TUTKUNLARI ORDU’YU SEVDİ....

Facebook Yorum

Yorum Yazın