İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

TÜV-TÜRK adına randevu alan vatandaşlar dolandırılıyor..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TÜV-TÜRK adına randevu alan vatandaşlar dolandırılıyor..
Türkiye genelinde araç muayenelerini yapan tek ve rakipsiz bir firma olan TÜV TÜRK araç muayenesi için fahiş fiyatlar uyguladığı yetmezmiş gibi bir de muayene için intenetten randevu alan vatandaşlar da TÜV TÜRK adını kullanarak açtıkları web sayfaları ile başka firmalar tarafından dolandırılarak muayene karşılığında kredi kartı ile ödeme yapılarak adeta soyguna izin veriliyor. Araç sahipleri de büyük bir maduriyet yaşıyor. Ancak, müşteriler yapılan şikayetlerde karşılarında yetkili bir muhatap bulamıyorlar. TÜV TÜRK’ün karşısına ikinci bir rakip firma olmadığı için istedikleri gibi vatandaşları madur ediyorlar.

Aracınızı muayene ettirmek için internete girdiğinizde karşınıza çıkan “TÜV TÜRK ARAÇ MUAYENE  RANDEVU  AL”  web sayfası ve gerçek siteye benzer  internet sayfalarına girerek muayene  almak istediğinizde bu sayfaların sahte olduğunu anlamadan kredi kartıyla 52 TL. ödenmesi isteniyor ve alenen dolandırılıyorsunuz. Gazeteci olarak dolandırıldığımız için bu konuyu gündeme getiriyoruz.

FARK ETTİĞİMİZDE YETKİLİLERE ULAŞAMADIK..

Muayene ödemesi yaptıktan sonra telefona randevu mesajı gelmeyince  dolandırıldığımızı anladık ve TÜV TÜRK’ÜN müşteri hizmetlerini aradık. Şikayetimizi anlattık, maalesef hiçbir sonuç elde edemedik.  Nereyi ararsanız, arayın genel müdürlüğü dahi aradığımız halde karşınıza hep müşteri hizmetleri ile ilgilenen yetkisi olmayan bir bayan çıkıyor. Derdimizi anlatıyoruz, şirketin bir yetkilisi veya sorumlusu ile görüşeceğimizi söylüyoruz.Kendimizi tanıtıyoruz,  başka kimseyle görüştürme yetkimiz yok diye karşımızda hiçbir yetkili bulamadık..

E-MAİL YOLUYLA YAPTIĞIMIZ ŞİKAYETİMİZ..

Telefonlarla bir hafta boyu yaptığımız uğraşlar sonucu TÜV TÜRK yetkililerine bir e-mail göndererek şunları yazdık. :Sahibi bulunduğum 34 TA …. Plakalı aracımı muayene yaptırmak için internet sitesine girdim. Randevu almak için 52 TL. ödeme yapmam istendi. Buna inanmadım. Birkaç siteyi daha ziyaret ettim yine TÜVTÜRK araç randevu sayfası diye yazıyordu. Sonunda kredi kartımdan 52 TL. ödeme yaparak randevu aldım. Aradan 3 gün geçti bana bir randevu zamanı vermediler. Anladım ki, dolandırılmışım.

Kredi kartımdan randevu için jotform.com adlı aşağıdaki firmaya e-mail gönderdim bir cevap alamadım.

Daha sonra randevunun ücretli olmadığını öğrendim normal randevu aldım ve zar zor aracımı muayene ettirdim. Bu konuyu kurumunuzun bir çok şikayet merciine telefonla bildirdim. Bana hukuki süreç devam ettiğini ve bu sitelerle kurumunuzun ilgisinin olmadığını her hangi bir işlem yapamayacaklarını ifade ettiler.

Ancak, ne üzücüdür ki; bu konuda sekreter harici kurumun bir yetkilisi veya sorumlusu, vatandaşın sorununa çözüm bulacak bir yönetici bulamadım.  Şimdi siz yetkililere birkaç soru soracağım. Kendim gazeteci olduğum için sizlerden gelen cevaba göre haber yaparak kamu oyu ile paylaşarak, bir miktar daha maddi masraf yaparak haklarımı hukuki yönden de çözmek ve vatandaşlarımızı uyararak yardımcı olmayı da kendime bir görev bilmekteyim.

1-   TÜVTÜRK’den randevu almak için internete girdiğinizde kendi sitenizden başka bir sitenin para karşılığında randevu vermeleri yasal olmadığı halde neden müsaade ediyorsunuz?

2-   Bunun gibi başka isimlerle daha bir çok sitenin olduğu ve internete girdiğinizde TÜVTÜRK  resmi olarak sizin siteniz değil, dolandırıcı siteler ilk başlarda çıkıyor. Böylece ben dahil vatandaşlar da yanıltılarak soyuluyor.

3-   Bu sitelerle bağlantınız nedir, bilerek ortak olup kazanılan paraları pay mı ediyorsunuz? Ortaklığınız ve bilginiz yoksa neden engel olmuyorsunuz?

4-   Kurumunuzda bu şikayetleri yapacak yetkilinin olmayışı, varsa bile ulaşılamaması ve şikayetlerimizi ilettiğimiz kişilerin de bir çözüm bulamayışı ortak olduğunuz ve bilginiz dahinde yapıldığı şüpheleri artırmaktadır.

Yukarıda yapmış olduğum şikayetlerime en kısa zamanda bir cevap verilerek sorunlara çözüm bulunması, aksi taktirde kamu oyu paylaşacağımı ve hukuki yollara başvuracağımı bilgilerinize arz ve talep ederim.

OSMAN ŞAHİN

NE BİR YETKİLİYE ULAŞTIK, NE DE RESMİ BELGEYE..

Son olarak telefonla bir vatandaş arayarak kendilerinin TÜV TÜRK’ün basın iletişim yetkilisi olduğunu söyledi. Biz de kendilerinden kurumun sorumlu bir kişiyle görüşmek istediğimizi ve dolandırıcı firmalar hakkında yaptığınız mahkeme kararlarını göndermelerini ve kamu oyunu aydınlatarak uyaracağımızı söylediğimiz halde bize böyle bir karar gönderemeyeceklerini ve kendilerinden başka yetkili olmadığını, başka kimseyle görüşemeyeceğimizi, şayet bu konuda haber yaparsak her türlü hukuki işlem yapacaklarını ifade ederek,  bir sürü tartışmalar yaşadıysak da bir sonuca ulaşamadık. Kurumun kendi sayfasında bu konuda vatandaşları uyarıcı bir açıklamaya da rastlayamadık.

UYARIYORUZ VE RAKİP FİRMA İSTİYORUZ..

Araç muayenesi yaptıran vatandaşlar fiyatların çok yüksek olduğundan şikayetçi oldukları ve TÜV TÜRK’ten araç muayenesi yaptırmak isteyen internet üzerinden randevu alan vatandaşlarımızın çok dikkatli olmaları için uyarıyoruz ve TÜV TÜRK adlı kuruluşun vatandaşların şikayetini dinleyecek bir yetkili olmadığı için bütün şüpheleri üzerine çektiği düşüncesiyle devlet yetkilileri tarafından takibe alınarak denetlenmesini talep ediyoruz.

Ayrıca, Türkiye’de rakibi olmadığı için tek firma olarak hizmet vermesi hem istediği gibi vatandaşın madur olmalarına neden olurken, muayene sıkışıklığı ve zaman yetmezliği nedeni ile verilen saatte muayene yapılmayarak büyük perişanlıklar yaşanmaktadır.

E-MAİL YOLUYLA YAPTIĞIMIZ ŞİKAYET SONUCUNDA

TÜV TÜRK SADECE AŞAĞIDAKİ YAZILI AÇIKLAMAYI YAPTI !..

Öncelikle şikayetinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 Kurumumuz tarafından sunulan periyodik muayene hizmetine ilişkin randevular 0850 222 88 88 numaralı çağrı merkezimizden, www.tuvturk.com.tr adresindeki internet sitemizden ve muayene istasyonlarında bulunan kiosklardan ücretsiz olarak alınabilmektedir. Konuyla ilgili görsel ve yazılı basında uyarı niteliğinde birçok haber yayınlanmakla birlikte, Kurumumuza ait resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarından da düzenli aralıklarla uyarı amaçlı bilgilendirmeler yapılmaktadır.

Çeşitli internet sitelerinde müşterilerimizi yanıltarak ücretli randevu hizmeti veren kişi ve firmaların varlığı Kurumumuzun da malumudur. Bu tür internet sitelerine erişimin engellenmesi ve ilgili kişi ve firmalara yaptırım uygulanması adına gerekli tüm yasal işlemler Kurumumuz tarafından başlatılmakta ve sonuna kadar takip edilmektedir. Ancak siz de takdir edersiniz ki, bir internet sitesine erişimin engellenmesinin ardından, aynı kişi ve firmalar tarafından ücretli randevu hizmeti veren başka internet siteleri açılabilmektedir. Kurumumuz her ne kadar kararlılıkla bu kişi ve firmalarla mücadelesini sürdürse de, yeni internet sitelerinin açılmasının önüne geçebilmesi mümkün değildir.

Buna ilaveten, Kurumumuzun müşterilerimizin mağduriyetine sebep olan bu kişi ve firmalarla işbirliği yaptığına ilişkin ima ve iddiaları kesin bir dille reddediyoruz. Kurumumuz tarafından ücretsiz verilen bir hizmetin dolaylı yoldan ücretli olarak verilmesinin Kurumumuza katacağı hiçbir değer yoktur. Aksine, en değerli sermayemiz olan müşterilerimizin şikayetine konu olan bu tür internet sitelerinin varlığı Kurumumuza maddi ve manevi olarak zarar vermektedir. Kurumumuz bu kişi ve firmalarla bugüne kadar nasıl mücadele ettiyse, bugünden sonra da aynı kararlılıkla mücadeleye devam edecektir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu’da yeni bir sendikamı kuruldu? MALUM SEN..Önceki Haber

Ordu’da yeni bir sendikamı kuruldu? MALU...

Hayat eve sığar (HES) kodu uygulaması getirildi.Sonraki Haber

Hayat eve sığar (HES) kodu uygulaması ge...

Haber Yorumları

 • Murat soydan30-09-2020 14:17

  Çözüm muayenesi biten araç sahibinin telefonuna süresi bitmeye yakın sms atılıp aynı SMS üzerinden ucretsiz randevuya yonlendirilmesidir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın