2 -AŞ. ŞEHİR KADINLAR GÜNÜ
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Türkiye Eşşeksiz kaldığı için etini ithal edecek..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye Eşşeksiz kaldığı için etini ithal edecek..
500 Ton At, Eşek, Katır ve Bardo Eti ile Domuz Sakadatı İthal Ediyoruz..Türkiye Sudan’dan 500 ton at, eşek, katır ve bardo eti ile ayrıca 500 ton domuz, at, eşek, katır ve bardonun da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarını ithal edecek. Bu ithalatın yapılması anında gümrük vergisi de uygulanmayacak. İthal edilecek tarım ürünleri arasında Lahana de bulunuyor. İthalatla ilgili sözleşmeyi Türkiye’de kesilecek Eşek kalmadığı için Ordu’lu hemşerimiz, Dış işleri bakan yardımcısı aslen Ünye’li 1985 doğumlu Yavuz Selim Kıran imzaladı.

Türkiye Sudan’dan 500 ton at, eşek, katır ve bardo eti ile ayrıca 500 ton domuz, at, eşek, katır ve bardonun da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatlarını ithal edecek.

 

Komisyon görüşmelerinde konuşan Ordu’lu hemşerimiz, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Sudan’daki yeni yönetimin eski yönetim döneminde imzalanan anlaşmalara bağlılığını teyit ettiğini, Sudan’ın yeni dışişleri bakanının 24 Aralık’ta Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti.  

 

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda geçen hafta görüşülerek kabul edilen anlaşmayla Türkiye, birçok tarım ürünü için Sudan’a yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulayacak ve Türkiye’de Eşek kalmadığı için buradan İthal edilecek ürünler arasında At, Eşek ve Katır eti ile sakatatları ithal edecek.

 

İthal edilecek ürünler listesinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarımsak, üzüm, buğday arpa ve mısır da yer alıyor.

 

Komisyon toplantısında Sudan ile imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması onaylandı.

 

Büyük tepki alan anlaşmanın ekinde Sudan’dan yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulanarak ithal edilmesinin önü açılan tarımsal ürünler madde madde sayıldı.

 

Buna göre Sudan’dan 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş canlı hayvan, 2 biner ton küçük ve büyükbaş hayvan eti, 2 milyon yumurta, 500 ton bal, 3 bin ton turunçgil, 3 bin ton limon, 5 biner ton buğday, arpa, yulaf, çavdar, patates, soğan, sarımsak, lahana, marul, peynir, diğer süt ürünleri ile çok sayıda tarım ürünleri ithal edilebilecek. 

 

Tepki alan anlaşmanın en çarpıcı maddesi ise; 500 ton At, Eşek ve Katır eti ile 500 ton Domuz, at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları da gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilecek tarım ürünleri arasında sayıldı.

 

TÜRKİYE VE SUDAN ARASINDA ANLAŞMA..

 

Türkiye ve Sudan, 2015’te tarımsal işbirliği anlaşması imzalamış ve Türkiye bu ülkede 99 yıllığına kullanmak üzere tarım arazisi kiralamıştı. Ancak bu arazilerde üretim başlamadı. Sudan’da Ömer El Beşir’in darbeyle devrilmesinin ardından kiralık arazilerin durumu gündeme gelmiş ancak bir sonuca ulaşmamıştı.


Ömer el Beşir’in iktidar olduğu dönemde Türkiye ile Sudan arasında 24 Aralık 2017’de imzalanan Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması, geçen hafta TBMM Dışişleri Komisyonu’na getirildi. (Türkiye Haber Ajansı)

 

İŞTE SUDAN'DAN İTHAL EDİLECEK ÜRÜNLERİ İÇEREN ŞOK LİSTE:

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meyhaneler Karapınar Mahallesine sürülüyor..Önceki Haber

Meyhaneler Karapınar Mahallesine sürül...

Şenol Yılmaz, AK Parti ilçe başkanlığına resmen aday..Sonraki Haber

Şenol Yılmaz, AK Parti ilçe başkanlığına...

Facebook Yorum

Yorum Yazın