3- CMİLE EV
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Ticaret borsası meclis üyesi Veyisoğlu sen kimden yanasın?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Ticaret borsası meclis üyesi Veyisoğlu sen kimden yanasın?
Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veyisoğlu, TMO fiyatı ile serbest piyasa fiyatı arasında çok büyük bir fark olmadığına işaret ederek Ünye’nin yerel gazetesi ÜNYE KENT habere bir beyanat vermiş. “TMO ile serbest fiyat arasında çok fark yok!” demiş. İşte bu tüccarı savunur bir açıklamadır.

Bu beyanatı okuyan Fındık üreticisinin aklına çeşitli şeyler geliyor. Üstelik Ticaret borsası gibi bir kurumun meclis üyesi olduğu halde Fındık üreticisinin hakkını araması, fiyatlara tepki göstermesi ve Ferrero firmasını eleştirmesi gerekirken, adam resmen Fındık fiyatlarını normal bulan ve Ferreroya destek veren benzer bir açıklama yapması kafalarda soru işareti bırakırken, Fındık üreticisi tarafından da tepkiyle karşılandı.

MECLİS ÜYESİ HALİT VEYİSOĞLU’NUN YAPTIĞI AÇIKLAMA AYNEN ŞÖYLE :

 “TMO’nun 52 lira net fiyatı var. Bunun %3.18’i yok, düştü 50 liraya, 6.7 rutubet kesintisi düştü 48 liraya, 1.000 lira da hamala, arabaya veriliyor, düştü 47 liraya. Tüccarda zaten 44 lira.” dedi.

Matematik yapan üreticinin arada çok fark olmadığının farkında olduğunu belirten Veyisoğlu şöyle dedi; “Buna rağmen serbest piyasa fiyatını beğenmeyen üreticilere diyebileceğimiz; ürünlerini götürüp TMO’ya versinler.”

Matematik yapan üreticinin arada çok fark olmadığının farkında olduğunu belirten Veyisoğlu şöyle dedi; “Buna rağmen serbest piyasa fiyatını beğenmeyen üreticilere diyebileceğimiz; ürünlerini götürüp TMO’ya versinler.”

Ünye Ticaret Borsası Meclis Üyesi Halit Veyisoğlu, fındık fiyatlarına ilişkin açıklamasında, özel sektördeki fiyatı beğenmeyen üreticilerin TMO’yu tercih etmeleri gerektiğini söyledi.

“TMO tarafından açıklanan fiyat fındığın taban fiyatı değildir”

“TMO tarafından açıklanan fiyat fındığın taban fiyatı değildir” diyen Halit Veyisoğlu, fındık fiyatına ilişkin şunları söyledi; “Şuanda serbest piyasada fındık fiyatı 44 TL. Bu özel sektörün fiyatı. TMO tarafından açıklanan fiyat fındığın taban fiyatı değildir. TMO fındığın fiyatını açıklar bu fiyattan alacağım, der. Fiskobirlik açıklar bu fiyattan alacağım, der. Bizde özel sektör olarak 44 TL’den alıyoruz.  Herkesin bir şekilde bir fiyatı var ve alıyor.

“Yaptığımız ihracatın %60, %70 AB ülkelerine yapıyoruz”- 

Dünyada bir kriz var. Kolay aşılacak bir kriz değil. Yaptığımız ihracatın %60, %70 AB ülkelerine yapıyoruz.  AB bugün neyle uğraşıyor? Enerji sorunu ile uğraşıyor. Adamlar yakacak stokluyorlar, akşam yediden sonra dükkan kapatıyorlar. Eyfel Kulesi’ndeki ışıkları söndürüyorlar. Yani adamların derdi fındık değil. Fiyat daha yüksek olabilir miydi, evet olabilirdi. Keşke olsaydı ama olmadı. Baktığınız zaman ihracatçının iyi satması lazım ki iyi fiyata bizden alsınlar. Adamlar iyi satamıyorlar, hatta satış olmadığını söylüyorlar.

Özel sektördeki fiyatı beğenmeyen üretici TMO’yu tercih etmelidir

Fındık gayet normal bir şekilde geliyor. Şuan en iyi fiyat TMO’da. Üreticilere ürünlerini TMO’ya götürmelerini tavsiye ediyoruz. Yapacağımız başka bir şey yok. Serbest fiyat zaten her sene TMO’nun altında açıklanırdı. Baktığımız zaman aslında serbest piyasa ile çok da büyük bir fark yok. Bugün TMO’nun 52 lira net fiyatı var. 52 lira %3.18’i yok, onu sildiniz, düştü 50 liraya,  6.7 rutubet kesintisi düştü mü fiyat 48 liraya 1.000 lira da hamala, arabaya para veriyor. Düştü mü 47 liraya… Tüccarda zaten 44 lira pek fark yok. Matematik yapabilen köylü bunu görüyor. Bizim önereceğimiz tek şey özel sektördeki fiyatı beğenmeyen üretici TMO’yu tercih etmelidir.” 

 


Kurul kalesinde yapılan kazıda 2 bin parça bulundu..Önceki Haber

Kurul kalesinde yapılan kazıda 2 bin pa...

AKP. Yönetimi ilden kaçıyor, ilçelerde toplanıyor..Sonraki Haber

AKP. Yönetimi ilden kaçıyor, ilçelerde t...