EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

TABAN FİYATI 23.75 DEN AZ OLURSA ZULÜMDÜR..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TABAN FİYATI 23.75 DEN AZ OLURSA ZULÜMDÜR..
Ordu’nun serbest çalışan ve bağımsız tek bir Ziraat mühendisi olan Haluk Şensoy, bu yıl da Ordu merkez ilçe ve Köylerdeki fındık arazileri ve bahçeleri tek tek dolaşarak bir kilo fındığın maliyetini ortaya çıkardı ve tahmini rekolteyi hesap etti. Şensoy 1 kg fındığın maliyetinin 19 lira olduğunu söyledi. Fındık taban fiyatının en az 23.75 TL olması gerektiğini kağıt üzerinde yaptığı hesaplamayı yerel basınla paylaşarak açıkladı. Şensoy üreticinin ödediği faizi de maliyete ekledi. “Taban fiyat 23.75 TL’den aşağı olursa bu üreticiye kar yerine bir zarardır, zulümdür..” dedi..

Her yıl olduğu gibi bu sene de dağ taş, kaş, bayır demeden Fındık rekoltesini hesap eden Haluk ŞAENSOY, yaklaşan fındık sezonu nedeniyle tahmini rekolte ve en az verilmesi gereken taban fiyatı hesap etti.

Fındık fiyatını açıklarken, tefecinin tüccarın karını değil, üreticinin alın terini ve karını da düşünerek hesap ettiğini açıklayan, Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, kendi özel ofisinde yaptığı basın açıklamasında 2020 yılı fındık maliyet analizini açıkladı. Şensoy, 1 kg fındığın maliyetinin 19 lira olduğunu belirtirken, yüzde 25 refah payıyla beraber üreticinin fındığını en az 23.75 TL'den satması gerektiğini söyledi. Rekoltenin de 500 bin tonu geçmeyeceğini dile getirdi.

Maliyetlerin artmasıyla üreticilerin bu yıl daha fazla para harcamak zorunda kaldığını aktaran Şensoy, 1 kg. fındığın 19 lira maliyeti olduğunu ifade etti.

ORDU'NUN REKOLTESİ 155 BİB TON..

TOPLAM REKOLTEYİ 500 BİN TON HESAPLADI..

Fındık fiyatının maliyetini hesaplarken rekolteyi de hesap eden Şensoy, bu yıl fındık rekoltesinin geçen yıla oranla Ordu geneli olarak 33 bin ton daha az olduğunu vurgulayarak, "Ordu'nun fındık rekoltesini 155 bin ton olarak açıkladım. Bunu 3 ile çarparsak 465 bin ton yapar. Yanılma payıyla beraber Türkiye rekoltesi de 500 bin ton olur. 500 bin tonun üzerinde fındık olmaz. Fındık bu yıl altın değerinde. Her bir fındığımıza dünya çikolatasının ihtiyacı vardır.  TMO'nun, fındık fiyatını hasat öncesinde açıklaması gerektiğini savundu.

TABAN  FİYAT 23.75 OLMALI

Ziraat mühendisi Haluk Şesnoy; "Fındık yetiştirme, gübreleme masrafları, bitki koruma ürünleri maliyetleri, yabancı ot mücadelesi, fındık hasat masrafları, genel masraf toplamından sonra buna faiz eklentisi yapmak zorunda kaldık.Fındık üreticilerimizin geneli bahçeleri için yaptıkları harcamalarını kredi kartıyla yaptıkları için faiz ödüyorlar. Nihai olarak Ordu'da yaptığımız arazi çalışmaları, sayımlar ve aldığımız notlar sonucu 226 bin hektar fındık alanında Ordu'da bu yıl 155 bin ton fındık olacak. Dönüm başına 68.58 kg fındık düşüyor. Maliyet hesaplamalarının biraz yüksek gibi görülebilir. Ancak gübre, ilaç ve işçilik gibi maliyetlerin artmasından dolayı bu fiyat ortaya çıktı. 1 kg. fındığa 19 lira harcanıyor. Bunun üzerine yüzde 25 refah payı ekliyoruz. Fındık tarımının sürdürebilirliği için 4.75 kuruş kar payı ekliyoruz. Üretici, bir kilo fındığı en az 23.75 liraya satmalıdır. Bunun altı zulümdür. Üstü olabilir. Dünyada fındığın yüzde 75'ini ben üretiyorum. Tekel ürünümdür. Bu benim hakkımdır.”diyerek, üreticinin durumunun ortada olduğunu bu yüzden yüksek işçilik fiyatlarının oluşmasının da  doğru olmayacağını ifade etti..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜLENT ŞİŞMAN, “YAMAÇ PARAŞÜTÜNE İLGİYİ ARTIRACAĞIZ”Önceki Haber

BÜLENT ŞİŞMAN, “YAMAÇ PARAŞÜTÜNE İLGİYİ...

ORDUSPOR COŞKUSU YENİDEN YAŞATILACAK..Sonraki Haber

ORDUSPOR COŞKUSU YENİDEN YAŞATILACAK..

Facebook Yorum

Yorum Yazın