3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri SECCADE YAN TARAF

SSK. ORDU İL MÜDÜRÜ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SSK. ORDU İL MÜDÜRÜ BASIN AÇIKLAMASI YAPTI..
Ordu Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Yaşar GÜNAY, Sosyal Güvenlik bilincinin artırılması, farkındalık oluşturulması, işçi ve işverenlerin hak ve yükümlülüklerini içeren bir dizi bilgilendirmelerde bulundu. Günay, Sosyal Güvenlik Sisteminin sağladığı avantajların önemi hakkında hem işverenleri ve hem de SSK’lı çalışanları bilgilendirici bir basın açıklaması yaptı.

SSK. Ordu İl Müdürü Günay; “Sosyal güvenlik, toplumun zor durumda olan bireylerine yardım edilmesini daha iyi durumda olan kişilerin vicdanına veya yardımına bırakmayarak, toplumsal dayanışmayı kurumsal ve düzenli işler hale getirmekte ve tüm ülke vatandaşlarına hak olarak sunmaktadır.

Sosyal güvenlik sistemi vatandaşlara hayatları boyunca sağlık hizmeti vermeyi, asgari bir gelir düzeyi sağlamayı ve kişileri mesleki, fizyolojik ve sosyo-ekonomik nitelikteki risklere karşı korumayı ve bu risklerden doğan zararları gidermeyi amaçlayan sistemdir.

Ülkemizde sosyal güvenlik, anayasal bir hak olarak Anayasa’nın 60’ıncı maddesinde yer alan “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilatı kurar” hükmü ile güvence altına alınmıştır. Çalışanların sosyal güvenlik sistemine dahil olmaları hak ve aynı zamanda bir yükümlülüktür. Çalışmaya başlayan herkes kanunen mutlaka sosyal güvenlik sistemine dâhil olmak zorundadır” dedi.

Günay; Çalışanlar kanunen bu hakkın yerine getirilip getirilmediğini işverenden isteme ve yerine getirilmediği takdirde yasal yollara başvurma haklarına sahiptir.

İşverenler açısından da; gerek kendisini gerekse yanında çalıştırdığı kişileri sosyal güvenlik kurumuna bildirmek zorundadır. Sosyal güvenlik sistemi sigortalı çalışan kişilere birçok fayda sağlar” diyen Günay, sözlerine şu şekilde devam etti;

Sosyal Güvenlik Sisteminin sağladığı avantajların önemli bazıları şunlardır:

✓ Sigortalı çalışan kişi ve aile bireyleri sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

✓ Sigortalı çalışanlara iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hali nedenleriyle çalışamadığı sürelerde maaşının işveren tarafından ödenmeyen kısmını karşılamak üzere geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.

✓ Sigortalı çalışanlara iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle kısmen veya tamamen çalışamaz duruma gelmesi halinde sürekli iş göremezlik geliri bağlanır.

✓ Sigortalının aile bireylerine, sigortalı iş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesi halinde ölüm geliri bağlanır.

✓ Sigortalı herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma geldiğinde malullük aylığı bağlanır.

✓ Sigortalı, belli bir yaşa geldiğinde yine prim şartlarını da sağlıyorsa kendisine yaşlılık aylığı bağlanır.

✓ Sigortalı öldüğünde eş ve çocukları ile anne ve babasına ölüm aylığı bağlanır.

✓ Cenaze yardımı ve emzirme ödeneği ödenir” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun sunduğu hizmetlerin yanında “Kayıtdışı İstihdamla mücadele, Kayıtlı İstihdamı Teşviki projesi” kapsamında da bilgiler veren Mehmet Yaşar GÜNAY; “Kayıt dışı istihdam, çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirilmemesi ya da çalışma gün veya ücretlerinin eksik bildirilmesidir. Yani sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir” dedi.

Kayıtdışı İstihdamın İşçi, İşveren ve Ülke ekonomisi özerinde de etkilerinin olduğunu vurgulayan Günay, kayıtdışı çalışan/çalıştırılan işçiler aşağıda sayılan haklardan yararlanamazlar. Bunları birkaç madde ile sıralar isek;

KAYIT DIŞI ÇALIŞANLARIN HİÇ BİR HAKKI YOKTUR..

✓ Kayıt dışı çalışan işçinin emekli olma hakkı yoktur. Çalışamaz yaşa geldiğinde başkalarının yardımına muhtaç olur.

✓ Herhangi bir nedenle sakatlanıp çalışamaz duruma gelindiğinde malullük aylığından yararlanılamaz.

✓ Hayatlarını kaybetmeleri durumunda geride kalan eş ve çocuklar ölüm aylığı hakkından yararlanamazlar.

✓ İşsiz kalması durumunda işsizlik sigortasından faydalanamazlar.

✓ Genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödemek zorunda kalabilirler. Hastalık veya analık durumunda kendisi ve ailesi için istenmeyen durumlarla karşılaşma riski yüksektir.

✓ İş kazası ve meslek hastalığına karşı alınması gereken önlemlerden yoksun olarak çalışmak zorunda kalırlar. İş kazası ve meslek hastalığı halinde ise sağlanan haklardan yararlanamama riskleri çok yüksektir.

✓ Ücret ve diğer sosyal haklar konusunda Kanunların sağladığı korumadan yoksun olarak daha kötü şartlarda çalışırlar.

✓ İhbar ve kıdem tazminatından yoksun kalırlar.

✓ Yıllık izin, haftalık izin, doğum izni gibi haklardan faydalanamazlar” dedi.

 

Mehmet Yaşar GÜNAY

Sosyal Güvenlik Ordu İl Müdürü


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sigara yasağı ile 65 yaş uygulaması asla çözüm olamaz..Önceki Haber

Sigara yasağı ile 65 yaş uygulaması asla...

Covid19 yeni tedbirler..65 yaş üstü uygulaması..Sonraki Haber

Covid19 yeni tedbirler..65 yaş üstü uygu...

Facebook Yorum

Yorum Yazın