4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Simitçiden, Börekçiden vergi al, Avukattan alma..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Simitçiden, Börekçiden vergi al, Avukattan alma..
Kağıthane Belediye başkanı Mevlüt Öztekin, başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana bütün yönetimi hata ve torpillerle dolu. Başkan Belediye olarak, İlçede iş yeri açan Avukat, Mali müşavir gibi zengin gurubu vergiden muaf tutarken, bakkal veya boyacı dükkanı açan gariban gibi iş yerlerinden vergi harcı aldığı ortaya çıktı. Hiç böyle Belediye yönetimi gördünüz mü? Simitçiden, Börekçiden vergi alan Belediye Avukatları korudu. Zengine kıyak, birazda garibana bak..

Sayıştay denetim raporunda açıklanan bu usulsüzlükte Kağıthane Belediyesinin ilçe sınırları içersinde Avukat ve mali müşavirleri ruhsattan muaf tutarak iş yeri açma harcı alınmayarak, ruhsata gerek duyulmadığı ortaya çıktı.

Bazı işletmelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmaksızın faaliyette bulunması ve Buna Bağlı Olarak İşyeri Açma İzni Harcının Tahsil Edilmemiş Olması İdarenin ilgili birimlerinden alınan bilgilere göre, Belediyenin yetki ve görev sınırları içinde işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmaksızın faaliyette bulunan işletmeler bulunduğu tespit edildi.

Sayıştay raporunda, buna bağlı olarak da Belediyenin, işyeri açma izni harcı gelir  kaybına uğraması söz konusudur. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun "İşyeri Açma İzni Harcı"başlıklı 81'inci maddesinde; belediye sınırları veya mücavir alanlar içinde bir iş yerinin açılmasının "İşyeri Açma İzni Harcına" tabi olduğu belirtilmiştir.

Ayrıca, 3572 sayılı Kanun’daki muafiyet düzenlemesi ile avukatlık büroları, serbest muhasebeci ve mali müşavirlik hizmeti veren iş yerleri, tabipler, noterler, mimar ve mühendisler gibi bazı meslek grupları işyeri açma ve çalışma ruhsatı almaktan muaf tutulduğu görülmüştür.

Ayrıca İstanbul Vergi Dairesinden alınan verilere göre ilçe sınırları içindeki işyeri sayısı 31.12.2019 tarihi itibariyle 22.552 adettir. Ortaya konulan verilerden de anlaşılacağı üzere İdarenin işyeri açma izni harcı hususunda önemli düzeyde gelir kaybına uğradığı açıklandı.  Ancak tutarı ve sayıyı net olarak tespit etmek İdare verilerinin tam olarak sağlıklı olmamasından kaynaklı olarak mümkün değildir denildi. Ruhsatsız iş yerlerinin tespiti halinde mevzuatta belirtilen müeyyidelerin uygulanması gerekmektedir.

Kağıthane Belediyesinin uyguladığı bu haksız yönetim ve eksik uygulamalar Sayıştay raporunda tespit edilerek ayrıntılı olarak açıklandı.  İlçede faaliyet gösteren küçük esnaflardan her türlü harç ve vergilerin alınması, avukat ve Mali müşavir, muhasebeci gibi para kazanan esnafların muaf tutulması vatandaşlar tarafında tepkiyle karşılanıyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Savaş mağduru çocuklara kırtasiye yardımı..Önceki Haber

Savaş mağduru çocuklara kırtasiye yardım...

Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri ne zaman yapılacak?Sonraki Haber

Sağlık çalışanlarının ek ödemeleri ne za...

Facebook Yorum

Yorum Yazın