AŞKIN KANDİL - evde kal

Şiddetli fırtınadan Okullar bugün tatil edildi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şiddetli fırtınadan Okullar bugün tatil edildi..
Ordu ve ilçelerinde iki gündür esen şiddetli rüzgar ortalığı kasıp kavuruyor. Saatte hız112 Km’yi bulan şiddetli fırtına nedeniyle bir çok binaların çatıları uçtu. Trafolar uçtu, elektrik telleri koptu. 10 ilçenin yüksek kesimlerinde 06. Şubat (Bugün) okullar bir günlüğüne tatil edildi. Fırtınanın yarın da devam edeceği belirtiliyor.

Şiddetli fırtına nedeniyle hasar tespiti yapan Ordu İl afet müdürlüğü verilerine göre Ordu valiliğinden yapılan basın açıklamasında;

İlimiz genelinde, 05.02.2020 Çarşamba günü (dün) akşam saatlerinde başlayan şiddetli rüzgar, yer yer hızı saatte 112 km’yi bularak fırtınaya dönüşmüş ve çatı uçmalarına, ağaç devrilmelerine yol açmıştır.06.02.2020 Perşembe günü saat 09.45 itibariyle, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüze intikal eden hasar durumuna göre;

Altınordu ilçesinde 3 konut, Aybastı ilçesinde 2 okul, Çamaş ilçesinde 1 konut, Çatalpınar ilçesinde 1 konut, Fatsa ilçesinde 1 konut ve 2 okul, Gürgentepe ilçesinde 2 konut, Kabadüz ilçesinde 1 kamu binası, Korgan ilçesinde 1 konut ve 1 okul, Ulubey ilçesinde 1 kamu binası, olmak üzere toplamda 9 konut, 5 okul ve 2 kamu binasında, şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle çatı uçması meydana gelmiştir.

Kuvvetli fırtınadan dolayı; il genelinde 4.028 adet elektrik trafosunun, 895’i enerjisiz kalmıştır. İl genelimizdeki 772 mahallenin 344’ün de kısmi elektrik kesintisi yaşanmaktadır. 

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce, şiddetli rüzgar ve fırtına nedeniyle il genelinde oluşan hasarın tespitine yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

05-06.02.2020 tarihleri arasında ilimizde gerçekleşen maksimum rüzgar değerleri ise şöyledir: Çambaşı Kayak Merkezi 112 km/saat, Korgan:104 km/saat, Çamaş:94 km/saat, Akkuş:91 km/saat, Çaybaşı.84 km/saat, Kabataş: 83 km/saat, İkizce:80 km/saat, Gürgentepe:80 km/saat Mesudiye:78 km/saat,  Fatsa:62 km/saat, Mesudiye:78 km/saat, Ordu Altınordu: 39 km/saat, Ünye:38 km/saat

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan verilere göre;  Rüzgarın ilimiz genelinde Perşembe günü (bugün) öğle saatlerine kadar (12.00-13.00) yüksek kesimlerdeki ilçelerde güney yönlerden tam fırtına (100 km üzeri) şeklinde, diğer ilçelerimizde kuvvetli fırtına (70-90 km/saat) şeklinde esmesi beklendiği, Perşembe günü (bugün) öğleden sonra akşam (16.00-17.00) saatlerine kadar rüzgarın güney yönlerden yüksek kesimlerde kuvvetli fırtına şeklinde(70-90 km/saat) sahil kesiminde fırtına(40-60 km/saat) şeklinde esmesi tahmin edildiği, özellikle iç kesimlerdeki ilçelerde (Akkuş, Gürgentepe, Aybastı, Korgan Mesudiye, Kabadüz, Çaybaşı, Kabataş, Çamaş, Gölköy ) akşam 16-17 saatlerine kadar rüzgarın hasar verebilecek düzeyde (70-100 km/h zamanla 100 km/h üzeri) etkili olması beklendiği, ifade edilmektedir.

Meteorolojiden yapılan kuvvetli fırtına uyarısı nedeniyle; Akkuş, Gürgentepe, Aybastı, Korgan Mesudiye, Kabadüz, Çaybaşı, Kabataş, Çamaş, Gölköy, Fatsa ilçelerimizin tamamında, Ünye ilçemizin yüksek kesimlerindeki okullarda eğitim-öğretime 06.02.2020 Perşembe günü (bugün) 1 (bir) gün süreyle ara verilmiştir.

Kuvvetli fırtına nedeniyle oluşabilecek çatı uçmaları, ağaç devrilmeleri, yangın, soba zehirlenmeleri gibi durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, vatandaşlarımızın gerekmedikçe konutlarından veya işyerlerinden dışarıya çıkmamaları can ve mal kaybı açısından önem arz etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hayvan sevgisi için her Okula birer hayvan verilecek..Önceki Haber

Hayvan sevgisi için her Okula birer hayv...

Kızılay’dan Suriyeli’lere özel maaş kartı verilmiş..Sonraki Haber

Kızılay’dan Suriyeli’lere özel maaş kart...

Facebook Yorum

Yorum Yazın