EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Saray Mahallesi okulunu kapatmayın, şehirdeki öğrenciyi buraya taşıyın..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Saray Mahallesi okulunu kapatmayın, şehirdeki öğrenciyi buraya taşıyın..
Burası Perşembe ilçesinin en eski 80 yıllık okulu.. Saray Köyü Büyük Şehir olduktan sonra Mahalle ünvanını aldı. Bu zamana kadar bir çok bahanelerle bu okulu kapatma oyunları yapıldı ve sonunda Okulun Orta öğretim bölümü öğrenci yok diye bu sezon kapatıldığını öğrendik. Şimdi de bazı işgüzarlar aynı okulun tamamen kapatılması için çeşitli bahaneler yapıldığı belirtiliyor. Perşembe Kaymakamı sayın Levent Yetgin, İlçe Milli Eğitim müdürü, Murat Çulfaz ve Ordu valisi sayın Tuncay Sonel’e sesleniyoruz ve desteklerini bekliyoruz. Lütfen bu okulu kapatmayın..

Haber : OSMAN ŞAHİN

Saray Mahallesi Perşembe ilçesine 5 km. uzaklıkta, 1000 nüfuslu civarında olan en büyük Mahallesinden birisi. Geçmiş tarihi oldukça çok önemli. Adı geçen okulda eski adıyla muallimler öğretmenlik yapmış, 50 yıl önce civar köylerde okul yokken, o köylerin öğrencileri bu okula geliyordu.  Bu okulda ilk okul bölümünü okuyup bitirenler, Profesör, doktor, öğretmen ve devletin üst kademelerinde görev yaptılar, hala da görev yapanlar var.  Bende bir gazeteci olarak İlk okulu bu okulda okuyup bitirdim.

OKULA İLGİ AZALDI..

Söz konusu okul çevreye nazaran en modern, bakımlı, geniş ve yeterli, donanımlı düzeni ile eğitime elverişli bir binadır. Eğitim düzeni değiştikçe vatandaşların ilgisi şehire arttı. Eğitim zayıf diye öğrenci velileri çocuklarını taşıma usulü şehir okullarına göndermeye başladılar. Ancak son yıllarda çevre Mahalle okulları kapandığı için diğer köylerdeki öğrenciler bu okula taşıma sistemi ile geliyordu. Şimdi de öğrenci azlığı bahane ediliyor. Bazı yöneticiler gizli yönden çeşitli bahanelerle  okulu kapatmaya çalışıyorlar.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ KURNAZLIĞI YAPILIYOR..

HAYALİ İKAMETLER KONTROL EDİLSİN..

Henüz Mahallede oturan bir çok öğrenci velileri Şehir merkezinde ikamet ediyormuş gibi ikametlerini şehirde bulunan yakınlarının yanına kayıt ettirerek, kurnazlık yapmaya çalışırken, köydeki okullarının kapanmasında bilinçsizce destek verdiklerinin farkında değiller. Veliler şehir yakın olduğu ve okulda eğitimin zayıf olduğu gerekçesiyle çocuklarını Perşembe merkezindeki okullara servis veya özel araçları ile götürüp getiriyorlar. Şehir merkezinden uzaklaşmak istemeyen öğretmenler de okula ilgisiz kalıyor.

Ayrıca Köy/Mahallede oturarak  çocuklarını şehir merkezindeki okula göndermeleri için şehirde ikamet gösteren veliler uyarılmalı ve öğrenciler kendi Mahallesindeki okullara alınmalıdır. Hayali ve anlaşmalı ikametgah sistemi ise denetlenerek, buna müsaade edilmemelidir. Bu nedenle öğrenci az diye okul kapatılmaya çalışılıyor.

VİRÜSTEN KURTULMASI İÇİN SON ÇARE..

Şimdi burada yetkililere büyük görevler düşüyor. Perşembe Kaymakamı, İlçe Milli Eğitim müdürü ve Ordu valisine sesleniyoruz. Gelin görün, inceleyin, okulu denetleyin. Bu okulu gözden çıkarak kapatmaya çalışmak milli servete ve eğitim düzenine ihanetlik etmek ve geçmiş tarihimizi unutmak  demektir.

İçinde bulunduğumuz Koronavirüs, Pandemi süresi nedeniyle sosyal mesafeyi korumak ve öğrencilerin rahat bir eğitim ortamı oluşması için mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Okulu kapatmak yerine daha modern daha güzel eğitim verecek bir hale getirilmesi gerekir.

ÖĞRENCİLER ŞEHİRDEN KÖYE/ MAHALLEYE TAŞINSIN..

Ordu artık, Büyük Şehir olduğu için Köyler/Mahalle statüsüne girmiş, şehirle aynı yönetime sahiptir. Bilindiği gibi şehir merkezindeki okullarda öğrenci sayıları oldukça kalabalık, sınıflar da yoğunluk bulunmaktadır.

Okulların 2020/2021 eğitim dönemi açılışı yaklaşıyor. Virüs nedeniyle öğrencilerin sınıfta kalabalık bir ortamda eğitim görmeleri riskli ve sorunlu olacaktır. Bu zamana kadar Köy ve Mahallelerdeki öğrenciler taşıma sistemi ile şehir merkezine taşınıyordu. Şimdi bu durum tersine uygulanarak çevre Mahalledeki öğrenciler gibi şehir merkezindeki okullara giden bazı öğrenciler köydeki okullara taşıma sistemi ile gönderilirse, hem okul canlanır, daha rahat eğitim olur, hemde virüslü ortam biraz olsun denetim altına alınmış olacaktır. Öğrenciler köyün temiz havasında eğitim yaparak sağlıkları riske girmekten kurtulmuş olacaktır.

Mülki idare yöneticilerimizin bu  önerimizin değerlendirilmesini öneriyoruz.


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Av. Yahya Kemal Yılmaz Makbuzu 6 ay sonra gönderdi..Önceki Haber

Av. Yahya Kemal Yılmaz Makbuzu 6 ay sonr...

Milletvekili Ergün Taşçı “Olup biteni anlatacağım” demiş..Sonraki Haber

Milletvekili Ergün Taşçı “Olup biteni an...

Facebook Yorum

Yorum Yazın