AŞKIN KANDİL - evde kal

SAHTE ENGELLİ RAPORU NASIL VERİLİR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SAHTE ENGELLİ RAPORU NASIL VERİLİR?
Bilmeyenler varsa öğrensinler, duymayanlar varsa duysunlar.. Sahte engelli raporu nasıl veriliyor. YÖN gazetesi yine bir habercilik ilkesine damgasını vuruyor. Ordu Devlet Hastanesinde meydana gelen sahte engelli raporu iddiaları ile ilgili soruşturma sona erdi. Ordu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalarda, Ordu Devlet Hastanesi Sağlık raporu Kurulu bölümündeki bazı kamu görevlilerinin maddi menfaat karşılığında usulsüz engelli raporu düzenlendiği bilgisi alınarak 37 kişi göz altına alınmıştı. Adliyeye çıkarılan şüphelilerden 10 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 3 şüpheli de tutuklanarak cezaevine gönderildi.Fakat, bu konuda gazetemizin ihbarının da değerlendirilmesini öneriyoruz.

Ordu Devlet Hastanesinde meydana gelen rapor olayı ile ilgili gazetemizin edindiği istihbarat bilgileri de dikkate alınması gerekiyor. Olaya adı karışanların isimleri basından gizlense de göz altına alınanlar arasında Devlet hastanesinin eski bir baş hekimi, eski kömür yolsuzluklarına adı karışanlar ve siyasi parti temsilcilerinden bazı isimler göz altına alınarak sorgulandılar.

 Ancak, her ne kadar isimler açıklanmasa da, bu konu ile ilgili yapılan basın açıklamasında şu açıklamaya yer verildi :

 

Alınan Usulsüz Engelli Raporları ile şüphelilerin ÖTV indiriminden faydalanarak sıfır araç satın aldıkları, kamu hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli faydalandıkları (belediye hizmetleri, Ulaşım, Telekomünikasyon vb.), Muhtaç ve Engelli aylığı aldıkları ve malulen emeklilik gibi haklardan faydalanmak istedikleri tespit edilmiştir. Alınan usulsüz engelli raporları nedeniyle kamudan sağlanan muafiyetler ve alınan nakdi yardımlar ile kamunun dolandırıldığı tespit edilmiştir.

 

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce 27.12.2019 günü eş zamanlı olarak yapılan operasyonda 37 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştı.

 

Yakalanan şüphelilerden adli işlemleri tamamlanan 20 şüpheli savcılık talimatı ile salıverilmiştir. 17 şüpheli ise Resmi belgede sahtecilik, Kamu kurumu aleyhine Nitelikli Dolandırıcılık ve Rüşvet iddiasıyla 30.12.2019 günü Adliyeye sevk edilmiştir.  (4) şüpheli Savcılık Makamından salıverilmiş, (10) şüpheli hakkında adli kontrol ile yurtdışına çıkış yasağı kararı verilmiş ve (3) şüphelinin de tutuklandığı açıklandı..

SAHTE ENGELLİ RAPORU NASIL VERİLDİ?

YÖN gazetesi olarak olayla ilgili gazetemizin ulaştığı bazı istihbarat bilgi ve iddialara göre Hastanede engelli raporunun nasıl verildiği bilgilerine ulaştık. Doktora muayene olan hasta tuttuğu raporunu bilgisayarda sekreterine yazdırırken  eğer o çalışan sekreter veya görevli şebeke ile anlaşmış ise adı geçen kişinin raporunu doktor yüzde 40, vermişse, o kişi istediği gibi 60-70 yapıyor ve doktor da güvendiği için okumadan raporu imzalayıp verebiliyor.  Yani doktorun bilgisi dışında engelli raporu alabilmek için görevli memurlar  rapor şebekeleriyle  gizlice iş birliği yaparak menfaat temin edebiliyor.

KPSS SINAVINA GİREN GÖREVLİLER DE TAKİP EDİLMELİ..

Yine gazetemizin edindiği istihbarat bilgilerine ve iddialara göre bazı hastane çalışanları eğitim derecesini yükseltmek için kendi kendilerine engelli raporu yazarak  KPSS sınavlarına girerek engelli haklarından faydalanmak amacıyla ayarladıkları raporlarla sınavlara girerek tahsil derecelerini yükselttikleri de yaptığımız araştırmalar arasında bulunuyor.

Bu konuda yetkilileri uyarıyoruz. Ordu Devlet hastanesinde KPSS sınavına giren personellerin rapor ve sağlık durumları da mutlaka kontrol edilerek gerçeklerin ortaya çıkarılmasını öneriyoruz.

Şayet bu gibi sahtekarlık iddiaları doğru ise, mutlaka haklarında gereken yasal işlemlerin yapılması gerekiyor. Biz sadece uyarıyor ve ihbar ediyoruz..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
ADEM ATİK YENİ YILA BEBEKLE GİRDİ..Önceki Haber

ADEM ATİK YENİ YILA BEBEKLE GİRDİ..

Şehir Hastanesi için sağ gösterip sol vurmayın..Sonraki Haber

Şehir Hastanesi için sağ gösterip sol vu...

Facebook Yorum

Yorum Yazın