3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Sağlık çalışanları Sendikaya inat, dernek kurdular…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık çalışanları Sendikaya inat, dernek kurdular…
Bu zamana kadar bağlı bulundukları sendikalardan yeterli destek alamayan sağlık çalışanları sonunda sendikalara adeta rest çeker gibi inat ederek dernek kurdular. “Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği” (SaHa-Der)i kuran sağlık çalışanları sendikaların haklarını aramak için değil, “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” misali görev yaptıklarını ifade ederek sorunlarla yeteri kadar ilgilenmediklerini gündeme getirdiler.

Yaklaşık iki ay önce kurulan (SaHa-Der)in merkezi Samsun’da bulunmakta olup, genel başkanlığını ise, Midyat Devlet hastanesinde görevli bulunan Mehmet Emin Çelik yapıyor. Bütün yönetim kurulu üyeleri ise sağlık personellerinden oluşmakta olup, Derneğin Ordu temsilciliğine ise Ünye Devlet hastanesinde Covid yoğun bakım hemşiresi Arzu Yıldırım getirildi.

Ordu İl temsilcisi Arzu Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre, “Üyesi olduğumuz sendikalardan umudunu kesen sağlık çalışanları olarak, sosyal medya üzerinden harekete geçerek kısa adı SaHa-Derolan Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneğini kurduk. Çalışanlar arasında yoğun ilgi gören derneğimiz birkaç ay içerisinde 50’nin üzerinde ile temsilcilik vermeyi ve yüksek bir üye sayısına ulaşmayı başardık” dedi..

Arzu Yıldırım, Aylar önce twitter üzerinden @SaglTum “Sağlık Çalışanları Twitter Destek Grubu”ismi ile bir araya gelen sağlık çalışanları olarak, sorunların çözümüne daha hızlı ve daha etkin ulaşabilmek için dernekleşme yoluna gittik. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen çalışanlar arasında yoğun ilgi gören SaHa-Der’in sendikalardan ve diğer derneklerden farkını  şöyle anlattı..

“Kamuda 50’ye yakın sendika olduğunu, ancak hiç birinin zaten var olan ve pandemi süreci ile iyice artan maddi ve manevi sorunlarının çözümüne dair neredeyse hiçbir adım atmadıklarını, “DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN” yaklaşımı ile günü savuşturduklarını gördük. Çalışanlar arasında sendikalara güvensizliğin had safhaya geldiğini, zaten mevcut 4688 sayılı yasa ile grev hakkı bile olmayan sendikaların aslında gerçekte birer sendika bile olmadığını söyleyebilirim” dedi..  

Sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğunu, bir hastanede yaklaşık 40’ın üzerinde farklı mesleki branşın olduğunu ve her bir branşın kendine özgün farklı sorunları olduğunu, ancak mevcut yaklaşımda “HEKİM / HEKİM DIŞI” gibi bir yaklaşımın iş barışını bozduğunu ve  alandaki en ciddi sorunun mesleğimizin giderek itibarsızlaşmaya başlaması olduğunu belirtti.

Sağlık çalışanlarını en çok rahatsız eden konunun toplum nezdinde sağlık çalışanının gelirinin çok yüksek olarak algılanmasını ama aslında kamudaki neredeyse en düşük gelirin sağlık çalışanlarında olduğunun bilinmediğini söyleyen SaHa-Der Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım ; Ek Ödeme ve Performans Sistemi”devam ettiği sürece bu sorunun giderek büyüyeceğini ve hak ettiğimiz ekonomik ve sosyal hakları alana kadar her platformda seslerini duyurmaya çalışacaklarını söyledi.

SaHa-Der olarak, ayrıca “ronikleşmiş” olan ve pandemi süreci ile birlikte daha da ağırlaşan sosyoekonomik sorunların çözümü için sağlık ve sosyal hizmet alanındaki tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı ve hepsine eşit mesafede olmaya devam edeceklerini de dile getirdiler.

Mevcut Yönetim Kurulu üyelerinin arasında hiçbir sendikaya üye olmayan çalışanların olduğu gibi Sağlık-Sen, Türk-Sağlık-Sen, SES ve Genel Sağlık İş sendikalarına üye yöneticilerin de olduğunu belirten SaHa-Der Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım ; “Biz farklı sendikalara üye olan sağlık çalışanları haklarımız için bir araya gelebiliyorsak, üyesi olduğumuz sendikalar da bir araya gelmeliler dedi.

Ayrıca kamuda 657 sayılı DMK dışında; sözleşmeli, hizmet alımı, süresiz sözleşmeli 4/B, vb. gibi birbirinden farklı ve güvencesiz istihdam modelinin de iş barışını çok büyük oranda bozduğunu, bu konuyu da bugüne kadar görüştükleri bürokrat ve yetkililere de ısrarla dile getirdiklerini belirten SaHaDer Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım, tüm sağlık çalışanlarının kadrolu ve güvenceli olacak şekilde tek çatı altında toplanması gerektiğini söyledi.

Son iki ay içerisinde bir çok bürokrat, milletvekili ve Bakanlık yetkilisi ile bir dizi görüşme gerçekleştirdiklerini  belirten Ordu il temsilcisi Arzu Yıldırım, bu görüşmelerin artarak devam edeceğini; başta tek kalemde yoksulluk sınırının üzerinde maaş olmak üzere Performans ve Ek Ödeme sisteminin yeniden değerlendirilmesi, sağlıkta şiddet yasasının uygulanabilir şekilde revize edilmesi ve şiddetin önüne geçecek farklı önlemlerin değerlendirilmesi, 3.600 ek gösterge, yıpranma payının geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gibi taleplerin uygulamaya geçene kadar çalışmalarına yoğun şekilde devam edeceklerini söyledi.


 • 1
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BÜYÜKŞEHİRDEN TÜRK KIZILAYINA KAN BAĞIŞI..Önceki Haber

BÜYÜKŞEHİRDEN TÜRK KIZILAYINA KAN BAĞIŞI...

Perşembe’nin Fındık bahçelerinde ilk denemeler yapılıyor..Sonraki Haber

Perşembe’nin Fındık bahçelerinde ilk den...

Haber Yorumları

 • Kürşat13-02-2021 11:05

  Elinize emeğinize sağlık, sonunda sağlık çalışanlarının sorunlarını dile getirecek birileri çıktı, şimdi rahat koltuklarında keyif yapan sendikalar düşünsün

Facebook Yorum

Yorum Yazın