AŞKIN KANDİL - evde kal

Perşembe’ye Cami yapımı ilçeyi ikiye böldü..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Perşembe’ye Cami yapımı ilçeyi ikiye böldü..
Perşembe ilçesine Sağlık ocağının hemen bitişiğine Cami yapma konusu ilçede neredeyse halkı ikiye bölerek polemiklerin daha da çok artmasına neden oldu. Perşembe’li iş adamı İsmail Bayram tarafından ilçeye Babasının adını taşıyan bir Caminin yapımını bir gurup normal karşılarken, bir gurup da ihtiyaç olmadığı için tepki ile karşılıyor. Daha önce gazetemize açıklamalarda bulunan eski AK Parti ilçe başkanı Ülkü Kumral da köylüsü olan iş adamı İsmail Bayram’a destek vererek “Meyhane açılıyorsa, Cami de açılacak” diye ticaret ile siyaseti de karıştırarak yaptığı eleştirilere de büyük tepkiler almıştı.

Ancak, biz de bir özetleme daha yapacak olursak, ilçeye Cami yaptırmak niyetinde olan iş adamına önce teşekkür etmek gerekir.  Fakat, bu iş adamı İsmail Bayram beye bir öneride bulunmak istiyoruz. Perşembe’ye Cami yaptıracaksan, madem ki; bu kadar hayrı sever bir insan olarak müftülüğün heba ettiği bedava arsaya, sağlık ocağının yanına  değil, arsasını da  müsait bölgeden kendin satın alarak yaparsan sanırız daha çok dua alırsınız. Bir de Sağlık ocağının yanına bir bakım evi, huzur evi veya benzeri bir yatırım yaparsanız, bugün Cami tartışması yapılarak halk ikiye bölünmez, polemikler yaşanmaz ve halk sana daha çok destek verir ve dualar ederlerdi. Veya ekonomik yatırımı olmayan, işsiz insanlara yönelik bir iş yeri fabrika vs. açarsanız Perşembe halkına önce iş, aş, ekmek vermiş olursunuz. Yani öncelik Cami değil, yatırım veya sosyal bir hizmet olmalıdır.

O zaman biz de yok öyle yağma diyoruz.

Her önüne gelen istediği yere Cami yaparsa, istediği yere meyhane açarsa, okul, hastane açarsa, Büyük Şehir kanunlarını hiçe saymış olurlar.. İşin gerçeği, Perşembe’nin bugün itibarı ile Cami’ye ihtiyacı olmadığı halde inatla bunu yapmaya kalkışırsanız, Allah indinde nasıl bir hesabı veya sevabı olur bilemeyiz. Hizmet yaparken, lütfen polemik de yaşanmasın..Perşembe halkını birbirleri ile karşı karşıya getirmeyiniz.

 ***             ***          ***

İşte Perşembe’li gazeteci meslektaşımız Arif Kalafat da bu konuyu köşesine taşıyarak “Perşembe’de Cami istemezük..” başlığı altında daha farklı bir şekilde yorumladı.

***           ***      ***

“Şimdi köpeksiz köy buldun, değneksiz geziyorsun..  “ diyerek,Gazetemizin haber özetini de örnek alan Kalafat, görüşlerini aynen şu şekilde ifade etmiş..:

***        ***       ***

Son günlerde Perşembe gündemini meşgul eden, her sokak başında konuşulan bir konu var: ‘Yeni cami yapılsın mı, yapılmasın mı?’

Yapılsın diyenler bir tarafa, yapılmasın diyenler diğer tarafa ayrılmış, birbirlerine alttan üsten konuşuyorlar.

Sabrın sonu selamet dedim ve sadece yaşanan olayları süzdüm.

***

Özetle;

Sakin Şehir’de ilçe müftülüğüne devir olan ve iki yıl içerisinde cami yapılmazsa hazineye devrolması şerhi bulunan arsa var.

Bir hayırsever çıkıyor, bu arsaya babasının hayrını cami yaptırmak istiyor.

Sağlık ocağının yanında bulunan arsaya caminin temeli kazılmaya başlanıldığı andan itibaren sosyal medya aracılığı ile hak ilçede yaşayan, kah gurbette yaşayan ve de paylaşım yapılan bir sosyal medya hesabının yangına körükle gitmesiyle olay alevlendi.

Tırnak içerisinde; "Perşembe’de cami istemezük."

Tabi belli bir kamuoyu da oluşturuldu.

***

Uzun zamandır kafasını toprağa gömmüş, yarasa misali ortada dolaşan ve cami arsası tahsisinde o zamanlar AK Parti Perşembe İlçe Başkanı olan,

Akitçi eniştemiz de o gazla havaya girerek, bir yerel gazeteye cami ile ilgili beyan vereceğini belirterek, başlıyor anlatmaya:

CHP’liler ve kendini bilmem ne zanneden sarhoşlar yer müsait değil diye ilçede cami istemiyor. Ankara’da, İstanbul’da stadyum var. Kaç milyar liraya mal olmuş. Haftada bir maç yapılıyor. Camiler de bayramda, cuma günleri dolar. Diğer günlerde az cemaat olur. Bu cami yapılmaması için bir sebep değildir. Ayrıca ben saydım ilçede 23 tane içki sanat yer var. Burası 9 bin 500 nüfuslu bir ilçe de çok değil mi? Kimse 23 tane gereksiz, Perşembe’ye 10 tane meyhane yeter kardeşim diyor mu? Biz buna bir şey diyor muyuz, siz gereksiz diyorsunuz. Bana göre gerekli kardeşim. Siz CHP’lilere göre gerekli olmayabilir. CHP’liler 80 seneden bu yana camileri ahır yapmakla meşguldüler. CHP’liler

cami istemez, onlar bizim umurumuzda değil. O İYİ Partili adam da zaten millete oynuyor. Yoksa imanından dolayı değil. Bu camiye karşı çıkanlardan Allah’ın indinde onlardan şikayetçiyim. Hakkımı helal etmiyorum.

Konuşmasının tamamında anladığım kadarıyla nihayet konuyu hep birlikte cami, meyhane, futbol stadı cepheleşmesine getirdiler.

Bütün bunlar yaşanırken bu topa gireyim mi, girmeyeyim mi diye bugüne kadar bekledim. Eski Akitçi ve Kumrulu eniştem yürek yemiş ya, o topa girince daha fazla dayanamadım.

Damat, sevgili eniştem yerel seçimler öncesi sen Perşembe’deki bütün Atatürkçülere ve de şu an Perşembe Belediye Başkanı olan Mustafa Sayım Tandoğan’a  ‘Layık Düşünce Artığı’ demedin mi?

Dedin.

Şimdi köpeksiz köy buldun, değneksiz geziyorsun. Rahat rahat ifadende kimse bana dinimi öğretmeye kalkmasın diyorsun, sana belki dinini öğretemeyiz ama insan olmayı insanları olduğu gibi koşulsuz sevmeyi öğretebiliriz.

Durun durun..!

***      ***    ***

Aslına bakarsanız bu tartışmalar bana göre normal. Herkes fikrini kimseyi suçlamadan, kimseyi rencide etmeden fikrini beyan edebilir ama bunu kan davasına dönüştürmek isteyenlere de fırsat vermemek lazım. Durumu siyasallaştırmadan kimseye çamur atmadan tartışmaya açık bir konu…

En önemlisi camiye gerek var mı?

Bence yok ama adamın parası varmış, hayır hasenat yapacakmış o da camiye nasip olmuş. Varsın olsun arkadaşlar size katılıyorum. Perşembe’mize huzurevi de, hastane de, kreş de, halı saha da, hela da lazım. Adamlar cami yapıyorlar. Nedir bu patırtı kütürtü. Arkadaşlar bu cami umumhane değil. İhtiyaç mıdır, değil midir tartışılır ama atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş. Zaten bizi böldüler, parçaladılar. Gelin birlik olalım olayı daha fazla uzatmayalım..

Ben burada bir art niyet olduğunu düşünmüyorum. Adamın gönlünden kopmuş ‘evet’ demiş bir kere.

Yani sizin anlayacağınız dönüşü yok.

Ben bir Vonalı olarak bu hayırsever kardeşimden buraya bir yatırım yapmasını rica ettim. O da neden olmasın dedi ve onunla başkanın makamına gittik. Orada ilçem adına güzel şeyler yaşadık, güzel sözler aldık İnşallah sözde kalmaz.

Ben size şöyle seslenmek istiyorum; bırakın savaş çığlıklarını… Gömün savaş baltalarını… Şimdi amacımız mevcut aile sağlığı merkezi binasını Mobil Hastane haline nasıl getirebiliriz diye mücadele edelim. Cami yapıldıktan sonra hükümet binasındaki ve sağlık ocağındaki mescit diye bırakılan odaları da servise hizmete katalım. Onu hayata geçirelim. Hep birlikte istersek burası diğer ilçelerde olduğu gibi mobil hastane yani bazı uzman doktorlarında gece gündüz acil servisiyle hizmet verdiği bir sağlık teşkilatı olabilir. Ben de şahsen ambulansla Ordu’ya hastaneye giderken ölmek istemiyorum.  Gelin ortak paydada birleşelim.

Siz boş verin parayla beştaş oynayan akitçi damadın cami, meyhane, top sahası benzetmesini… Pes etmek yok.  Kim bilir belki ben de o camide namaza başlarım. Allah, Peygamber (cc ) camiler, din, kitap, kuran kimsenin tekelinde değil. Hepimiz Müslüman’ız Elhamdülillah kim bilir belki güzel bir eser olur biz de cemaati oluruz. Ha camiye ihtiyacımız var mı, yok. Param var cami yaptıramaz mıyım? Evet yaptırırım. Sosyal medya aracılığıyla keşke bu kadar inatlaşma olmasaydı. Belki durum daha farklı olurdu diye düşünüyorum  ama şu an ok yaydan çıkmış görünüyor.

Son sözüm şudur; kimsenin Perşembelileri din ve cami düşmanı gibi göstermeye hakkı yok, olamaz da… Hele dışarıdan gelip de kimse bize gazel okumasın. Bırakın şu klavye delikanlılığını. Kutuplaşma yaratıyorsunuz o kadar. Biz buraya sevdalıyız, çünkü Vonalıyız. Yazım, sözüm arif olana.

Arif olan anlar…


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Göçük meydana geldi, büyük bir felaketten dönüldü..Önceki Haber

Göçük meydana geldi, büyük bir felakette...

Bayrağımızı yırtan Yunan vekile böyle kaydılar..Sonraki Haber

Bayrağımızı yırtan Yunan vekile böyle ka...

Haber Yorumları

 • Nevzat coskun02-02-2020 18:36

  Mobil hastaneye katılıyorum çok çok doğru iyi akşamlar degerli arkadaslar

Facebook Yorum

Yorum Yazın