4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

PERŞEMBE BELEDİYE MECLİSİNDE GERGİN OTURUM..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
PERŞEMBE BELEDİYE MECLİSİNDE GERGİN OTURUM..
Perşembe Belediyesi Meclis toplantısı Mayıs ayı toplantısında yaşananlardan dolayı Haziran ayı ilk oturumunda gergin anlar yaşandı. Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan başkanlığında iki gündemle sakin başlaması tahmin edilen oturum gergin başladı. Komisyon kararına şerh konulması, başkan Tandoğan’ı çok kızdırdı ve “Benim kimseden korkum yok” dedi. Pudra şekeri de meclis gündemine geldi.

HABER : ARİF KALAFAT

Perşembe Belediye Başkanı M. Sayım Tandoğan  oturumu açmasının ardından gündeme geçmeden bir açıklama yapmak istediğini beyan ederek  meclise hitaben şunları söyledi; ”Bilindiği üzere geçen hafta kiralık araçların durumu ile ilgili bir iki şey sormuştunuz.  Şu an kiralık araçların faturası elimde  arkadaşlar faturalara bakabilirsiniz, inceleyebilirsiniz.” dedi. Bunun üzerine CHP Meclis üyesi Ziya Karadeniz “Dışarıda bakabilirmiyiz”dediğinde başkan Tandoğan, “Hayır dışarıya fatura çıkarılmaz burada bakabilirsiniz biz geldiğimizde belediyenin 55 milyara yakın kiralık aracı vardı. Yani ödediğimiz para vardı eli beş milyara yakın ,şu anda ödediğimiz miktar altı milyar dört yüz doksan bin lira ,eğer aracımızı alırsak ödeyeceğimiz para  iki bin lira civarında bir para  kiralık aracımız olacak.  Aslında hiç kiralık aracımız olmuyor. Bu pandemiden dolayı aracımızı sağlık ocağına vermek zorunda kaldık.  O aracımızı biz hasta nakil işlerinde kullanılsın diye  arkasını o hale getirdik.  Aslında bizim kiralık hiç aracımız yok bunu bilgilerinize sunuyorum. Kiralık araç nasıl alınacağını nasıl  ihale yapılacağı hepsi yasalar çerçevesinde bellidir. O yasalara göre kiralıyoruz.  Bu yetkiye bana belediye başkanı olduğumdan verilmiştir.  Ben burada şunu beklerdim hep böyle eleştiri, hep böyle tenkit değil bu meclisten birde takdir beklerdim,  teşekkür beklerdim,  bu kadar kira verilirken bu kiradan nasıl kurtuldunuz, nasıl başardınız, bu araçları alırken ne kadar borcunuz var  diye ben bunları sormanızı beklerdim ama niyet halisane olmayınca bunlar sorulmuyor, başka şeyler peşine düşülüyor.  Burada her şey açıktır ,arkadaşlar burada denetim komisyonu vardır denetim komisyonu her şeyi açar bakar  bu komisyon belediye başkanını denetlemez,  belediyenin mali işlerini denetler,  açar, sorar, bakar komisyonun alacağı karar savcılığı ilgilendirir. Savcılık konusudur” dedi.

“ZİYA BEYİ SAVCILIĞA VERECEĞİM”

CHP Meclis üyesi Ziya Karadeniz’in şerh koymasına çok sinirlenen başkan M. Sayım Tandoğan, “Ben burada bir şey söylemek istiyorum.  Ziya beyi bu meclisin huzurunda uyarmak istiyorum.  Komisyon kararına şerh yazmış şerhin gerekçesini açıklamak zorunda, eğer açıklamazsa savcılığa vereceğim.  Direk şerh yazılmaz belki bilmediğinden belki  bilgi noksanlığından olabilir eğer bir şeye şerh yazılıyorsa şerhin bir sebebini  gerekçesini açıklar. Eğer burada bir kanunsuzluk varsa  sıkıntılı bir durum varsa  gerekli mercilere bildirir iletir. Meclis üyesinin bu yetkisi vardır.  Onun için ben sizlerin huzurunda bunları söylemekle mükellefim  karara şerh diye yazmış karara şerh yazamazsın  kendisinin iyi bildiğini de biliyorum madem yazım gerekçesini de açıklayacaksın.  Eğer varsa bir şey savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Bu kadar basit ve buraya nokta koyuyorum”dedi..

“SİZ BAŞKA ŞEYLER PEŞİNDESİNİZ”

Bir önceki oturumda okunan bildiriyi de eleştiren başkan Tandoğan,  “Geçen hafta burada bir bildiri okudunuz  bu bildiriyle ilgili şunu isterdim millet   bu kararı hep birlikte almak için orada bekledim ama siz yine millet ittifakı olarak bu meclise aykırılık yaptınız.  sırf demesin ki  bizim dediğimizi okumadı diye okusun dedi ben bundan gocunmuyorum  ama ben TBMM’sinde beş partinin ittifakıyla alınan bir kararı şurada Perşembe’de mecliste alamamamıza üzüldüm.  Yani ben şunu beklerdim. Sizin yazdığınız bildiriye arkadaşlar burada Ak partili MHP’li arkadaşlarda vardı.  Bu bildiriyi okuyup sizde imza atar mısınız  demenizi beklerdim.  Kusura bakmayın ama  siz hep başka şeyler peşindesiniz.   Bir şey demeyeceğim bunu sonradan görürsünüz  açıkça söylüyorum, bunu sonradan görürsünüz” dedi.

 SENDE ART NİYET VARSA BEN NE YAPAYIM BACIM”

O arada lafa girmeye çalışan İyi parti meclis üyesi Yasemin Namdar’a dönerek ne demek istediğimi anlarsınız demesi üzerine meclis üyesi Namdar, “Biz zaten size yazmış vermişiz,  bizde buna imza atarız bakın  sende art niyet varsa ben ne yapayım bacım,başkanım bunun neresinde art niyet var dediğinde başkan;  “Tabi art niyetlisin bakın meclise girmeden önce bu bildiri yazılmış yine aynısını yapıyorsunuz.   meclis üyesi  Yasemin Namdar başkanım bu bize genel merkezden geliyor  size de genel merkezden geliyor dediğinde başkan bayan Namdara bakarak,  bende diyorum ki bu mecliste  bize de genel merkezden geliyor bize deniliyor ki; bunu meclise sunun  meclis kararıyla okuyun deniliyor ama, siz farklısınız sizin art niyetiniz var  bakın art niyetiniz olmasa bunu burada söylersiniz hiç konuştum mu kanun gereği denetim raporu okunurken  oylarınıza sunulurken ibra edilirken ben koltuğumda oturamıyorum  dışarı çıktım, dışarı çıkmaya bilirdim  şurada yanda oturabilirdim ama ben sizin beni konuşacağınızı bildiğim için arkadaşlarım rahat konuşsunlar diye dışarı çıktım. Arkamdan  şunları duydum “BAŞKAN TOPLANTIYI TERK EDİP KAÇTI” diye bakın, ayıptır, arkadaşlar kim dediyse dedi  ben şurada oturabilirdim ben ibra edileceğim için kimse tesir altında kalmasın diye  hep dışarı ya çıktım  siz bunu peşimden konuşarak “BAŞKAN BIRAKIP KAÇTI MECLİSİ TERK ETTİ”dediniz.

  “BENİM KİMSEDEN KORKUM YOK”

Beni yalan söyledi diyen arkadaşlarının olduğunu söyleyen başkan Tandoğan, gittikçe gerildiği konuşmasında, Ben bunu yasa gereği yaptım  benim kimseden korkum yok” kimseden derken yasalardan bahsediyorum  benim her şeyim açık.  Bakın bir şey daha var bütün evraklarımız Sayıştay’a gitti diyorum yalan söylüyor diyen arkadaşlarınız var  çok yalan diyorsanız savcılık orada gidersiniz savcılığa şikayet edersiniz müfettiş çağırırsınız gidersiniz mali işlere şikayet edersiniz  gidersiniz Sayıştay’a şikayet  edersiniz herkes yazıyor Cimer’e yazarsınız  Sayıştay Perşembe belediyesinden evrak istedi mi evrakın aslını istedi mi diye sorarsınız.” dedi. 

SOĞAN, PATATES TARTIŞMASI..

Neyse   konuyu kapatıyorum diyen başkan Tandoğan’dan söz isteyen  CHP ‘li meclis üyesi Ziya Karadeniz sözlerine şöyle başladı; İlk önce iskeleden başlayayım   buraya bir önlem alınsın birileri düşer dedik  sizin buradaki ifadeniz “ Düşerse düşsün” dediniz  bizde her halde şaka yapıyor dedik ondan sonra yedi ay hiç ağızımızı açmadık.  Geçen hafta sorduk benim bilgim yok dediniz. Büyükşehrin  dediniz  bu bir, ikincisi  29 Nisan 2021 tarihinde  soğan patates  sebze meyve dağıttınız ben iyi niyetle sordum  halden alınsaydı KDV %1 di , biz halden alamıyoruz dediniz. Başkan  söze  giriyor bizim ticari kimliğimiz yok  biz halden alamıyoruz diye  Karadeniz ; “müsaade edin anlatayım diyerek devam ediyor ; halden alırsanız %1 dışarıdan alırsanız %8  ha..dağıttınız iyi bir şey yaptınız biz onu da söyledik  fiyat farklarını çıkardım %100’e yakın arada fiyat farkı var  iyi niyetli olarak tamam o da olabilir dedik.  Öte yandan geçen sene komisyonda Hicran hanım vardı Ali bey vardı bilemiyorum Şevki bey var mıydı  araçları ağır bakım geçidi ile ilgili bir şerh koymadık iyi niyetli olarak yazdık  bu sene yine aynı şeyi yaptık.   Haa.. benim için savcılığa vereceğim suç duyurusunda bulunacağım dersen   bende memnun olurum  o zaman bir şey daha açıklayayım.

“PUDRA ŞEKERCİSİNE BENZİYOR”

Meclis tartışmaları Pudra şekercisi tartışmasıyla devam etti.. “Hemen buradan çıktıktan sonra madem öyle ikisini bir savcılığa vermeni istiyorum”  diyor ve  Ziya Karadeniz  meclis huzurunda telefonundan kendisine gelen  bir mesajı okuyor “Ziya bey  seninkinin yaşantısı pudra şekercisine benziyor  giyimi kuşamı aynı ona benziyor  adam köyünün en fakiriydi  köyde ondan fakir yoktu  duyduğuma göre altı tane arabası varmışŞimdi sen beni ver mahkemeye.  Bir tane daha var onu açıklamak istemiyorum  ama bende senin beni savcılığa vermeni istiyorum.  Bu şahıs bana bir şeyler yazmış  bende diyorum ki filanca adam  bende onu yönlendiriyorum o zaman ister buradan çıkınca ister yarın  beraber gidelim savcılığa biz orada art niyetli bir şey demedik  ne dedik, “siz orada başarılıysanız bizde başarılıyız” dedik biz buraya yüz lira para almak için gelmedik  bu zamana kadar biz hep muhabbet ediyorduk bizi çağırıp ta arkadaşlar ben böyle yapacağım bu şekilde yapacağım  diye bir kere demedin. Burayı iki buçuk kişiyle yönetmek  bir marifet değil,  biz ne geliyorsa elimizden  biz onun için geldik buraya  zaten. Benim arabam yakıyor yüz lira  biz buraya faydamız olsun diye geldik,  gezmeye de ihtiyacım yok, adaylığa da ihtiyacım yok.  inan ki samimiyetimle söylüyorum” dedi.

“BÜYÜK ŞEHİRDE BENİ TENKİT ETTİN”

Perşembe için ne yapılacaksa onu yapalım diyorum, diyen Karadeniz, “Ben dün Büyükşehirde bir konuşma yaptım. Hilmi beyin yanında beni tenkit etmeye çalıştın.  Oraya okul olmaz bir defada olsun de bakalım  oluyor mu olmuyor mu, hemen oraya okul olmaz  başka yere olacak diye çıktın karşıma sonra bizi sosyal medyada tenkit ediyorlar  o da sizin sorununuz  bizden hiçbir arkadaştan size tenkit yazan var mı ..dünde iskele için yazmışlardı  hiç ilgilenmedik ama sen diyorsun ki art niyet arıyorum art niyet arıyorum burada biz niye art niyet arayalım, biz buraya Perşembe için geldik,  biz geçen toplantıda arabayı sorduk sen  bize  namahrem diyorsun,  açıklasan ne olurdu , o zaman o şahsı açıkla kim bu şahıs  araba kimin üzerine ise onu açıkla, o zaman  başkanım  biz buraya suçlu aramaya gelmedik  o zaman bana gelen belgeleri  yarın öbür gün bende açıklıyayım başkan ; Açıkla ağabey ..Karadeniz ..toplantıdan sonra gel beraber  gidelim savcılığa” diyerek konuşmasını bitirdi .

“SİNİRLERİM BOZULDU”

“YÜZ METRE YOLUM YAPILMADI”

Ardından söz alan Millet ittifakından İyi parti meclis üyesi Yasemin Namdar söz aldı ve konuşmasına şöyle başladı ; Ben gerçekten çok üzülüyorum  biz burada millet ittifakıyız, ama geçen hafta bütçe görüşmelerinde biz onay verdik onlar ret verdi.  Aynı hareket etmiş olsaydık bende aynısın yapardım gerçekten çok üzülüyorum. İki sene oldu seçileli  başkanım ben size dedim ki benim bir yolum var yapılacak dedim ben hala annemi alıp köye götüremiyorum  bizim oraya araba gelmiyor ya.. Ben mi art niyetliyim siz ne söylediniz de yapmadım lütfen rica ediyorum gerçekten çok sinirlerim bozuldu  ve bu bildiri bize genel merkezden geldi  ve şunu da söylüyorlar onlara da geliyordur beraber okuyun diyorlar  ben size ben  bunu sunuyorum ister okuyun ister okumayın,  ister beraber onaylayın,  bu sizin inisiyatifinize kalmış siz biliyorsunuz bunlardan ayrı defalarca  oy kullandım ben Perşembe için iyi olan neyse onu yapıyorum ve  ben bu lafı hak etmiyorum muhatabı kimse o lafı direk ona söyleyin  ben alınıyorum. Benim şurada iki senedir  yüz metre  yolum hala yapılmadı başkanım  bende o zaman sizde art niyet arıyorum olur mu öyle şey başkanım  teşekkür ediyorum gerçekten çok üzülüyorum dedi.

İMAMI KINADILAR..

Bütün bu gerginliklerin ardından İyi partili meclis üyeleri  geçtiğimiz günlerde Ayasofya camiindeki konuşmasında  onu ima ederek Atatürk’e hakaret eden imam,  Mustafa Demirkan’ı kınamak için meclis üyeleri Ziya Karadeniz, Yasemin Namdar, Yusuf Deniz ve Şenel Beşer   tarafından imza altına alınan  kınama metni meclis başkanı Mustafa Sayım Tandoğan’a sundular ve  başkan Tandoğan Perşembe Belediye meclisinde  o kınama metnini okuttu . Ve nihayet meclis normale dönünce başkan tekrar meclis gündemine döndü.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SANİYEDE 60 LİTRE SU AKITACAK İZALE HATTI..Önceki Haber

SANİYEDE 60 LİTRE SU AKITACAK İZALE HATT...

Görevinden alınan AKP’li başkan suçsuz bulundu..Sonraki Haber

Görevinden alınan AKP’li başkan suçsuz b...

Facebook Yorum

Yorum Yazın