AŞKIN KANDİL - evde kal

OTSO Başkanı Servet Şahin Odalar Birliğine rapor sundu..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
OTSO Başkanı Servet Şahin Odalar Birliğine rapor sundu..
Koranavirüs salgını nedeniyle esnafların yaşayacağı sorunlar göz önüne alınarak bir rapor hazırlandı. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Koronavirüs salgını nedeni ile iş dünyasında yaşanan sorunlara çözüm üretmek amacı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne rapor hazırlanarak iletildiğini söyledi.

Ordu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Koronavirüs salgını nedeni ile Ordu ilinde iş dünyasının sorunlara çözüm üretmek amacı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletilmek üzere 5 maddelik rapor hazırlandığını ve çözüm üretilmesi noktasında yapılması gerekenleri dile getirdiklerini iletti.

Hazırlanan raporda Başkan Şahin iç pazarda Koronavirüs kaynaklı olumsuz etkilenen sektörlerdenbahsettiklerini dile getirirken; “Havayolu, turizm, fuarcılık, eğlence, restoran, spor alanlarında faaliyet gösterenfirmalar, bankacılık sektörü, petrol şirketleri başta olmak üzere ülkemizde pek çok sektör Koronavirüs’ünden olumsuz etkilendi. Otomotiv sanayi ve elektronik sektörü baştaolmak üzere yurtdışından ithal girdisi olan, özellikle de Çin kaynaklı sektörler bukonuda daha çok olumsuz etkiye maruz kaldı” dedi.

İhracatta Koronavirüs kaynaklı sipariş iptalleri sorunu yaşayan sektörlerden de bahsettiklerini söyleyen Başkan Şahin; “Başta Çin ve diğer uzak doğu ülkeleri olmak üzere, Avrupa'dan yapılan ithalatların kesintiye uğraması hemen hemen tüm sektörlerde hissedilmektedir. Temel gıda ürünlerinde dâhi ithalatta talep daralması yaşanmaktadır. Bu eğilim, ülkelerin birbirindenyaptığı ithalatın azalmasına yol açmasıyla birlikte küresel ticarette bir düşüş yaşanması kaçınılmaz olacaktır. İnsanların normal hayatlarına devam etmemesi, daha korumacı olması ve gelecek endişesi taşıması nedeniyle temel gıda, hijyen ve temizlik ürünleri, tıbbi malzeme ve ilaç,vs. dışında pek çok sektörün kısa ve orta vadede bu durumdan olumsuz etkileneceğinitahmin etmek güç değil. Sürecin yaz aylarını kapsaması durumunda ülkemizin turizmgeliri de ciddi anlamda sekteye uğrayacaktır. Rezervasyon iptalleri turizm işletmelerini, beraberinde havayolu, eğlence, restoran ve bu sektörlerin tedarikçisi olan binlerce işkoluna darbe vuracaktır. Bankacılık sektörü de müşterilerinin durumu sebebiyle bukrizden fazlasıyla etkileyeceğini” belirtti.

Hazırlanan raporda üye şirketlerin gümrükleme veya lojistik alanlarında yaşadığı sorunlardan da bahsedildiğini aktaran Başkan Şahin; “Ülkeleri birbirine bağlayan gümrük kapılarının tedbir amaçlı kapatılmasıuluslararası ticareti sınırlamaktadır. Irak ve İran ile sınırların kapatılması ile birlikteticaretin tamamen durmaması için bir tampon bölge oluşturulma planı halen tartışılıyor. Gemi yüklemelerinde geminin limana yanaşması, dolum ve/veya boşaltmafaaliyetlerinin daha uzun bir prosedüre tabi olması sebebiyle transit süre uzamaktadır. En önemli ihracat bölgemiz olan Avrupa'ya giriş yaptığımız iki gümrük kapısında da şuan herhangi bir faaliyet kısıtlaması söz konusu değildir. İhracatın gerçekleştiği ülkelerde Koronavirüs krizinin seyrine göre iç lojistikte yaşanan belirli sıkıntılardan sözedilebilir olduğunu vurguladı.

Son olarak girdi ithalatında sorun yaşadığı için üretim aksaması yaşayan sektörlerin sorunları ve çözüm önerilerinden bahsedildiğini söyleyen Başkan Servet Şahin; “Ülkemizin özellikle de Çin'den makine-teçhizat ve elektrik-elektronik ürünleriithalatlarında düşüş yaşanmaktadır. Bu girdiler ile beslenen yerli sanayinin ve hizmetsektörünün kısa vadede sıkıntı yaşayacağını gözlemlenmektedir. Salgın nedeniyle önlem olarak faaliyetleri durdurulan işletmelerin zor durumadüşecekleri kaçınılmazdır. Bu kapsamda istihdamın azalmasını da önleyebilmek adına kapalıkalınacak dönem için personel maaşları ve sigorta primleri devlet tarafından, işsizlik fonundankarşılanmalıdır. İşletme sahiplerine sıfır faizli KGF destekli 6 ay geri ödemesiz kredi desteğiverilmeli, direkt veya dolaylı olarak etkilenen işletmelerin vergi ödemeleri ertelenmeli, kira desteği yapılmalıdır. Biz Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu taleplerimizi ilgili mercilere ilettik ve olumlu sonuçlar alacağımıza inanıyoruz. Devletimiz her konuda gerekli önlemleri aldı ve bu süreci şimdiye kadar başarılı bir şekilde yürüttük. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğine inanıyorumdiye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sokağa çıkma yasağı OHAL uygulanacak mı?Önceki Haber

Sokağa çıkma yasağı OHAL uygulanacak mı?

Ordu’da şehitler dualarla yâd edilerek anıldı..Sonraki Haber

Ordu’da şehitler dualarla yâd edilerek a...

Facebook Yorum

Yorum Yazın