3- CMİLE EV
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Osman Şahin, Yerel Basın Birliği (YBB) derneği şubesini Fesh etti..

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Osman Şahin, Yerel Basın Birliği (YBB) derneği şubesini Fesh etti..
Gazetecilik mesleğine 41 yılını veren, sürekli basın kartı sahibi ve emekli gazeteci YÖN gazetesinin sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü Osman Şahin Ordu basın camiası ile olan mesleki ilişkisini kesmek için başkanlığını yaptığı Yerel Basın birliği Ordu şubesini fesh ederek faaliyetine son verdi. Şahin, yaptığı açıklamasında “Ordu Basın camiası ile tüm ilişkimi kestim” diyerek hiç bir dernek, kuruluş ve STK’larda da yer almayacağını açıkladı.

YÖNgazetesi olarak zaten her zaman tek başına bir STK kuruluşundan  daha fazla etkili olan ve ses getiren Basın mesleğinin 22 yılını Ordu’da 19 yılını da İstanbul’da geçiren Osman Şahin, son günlerde yaşadığı olayların meslektaşlarına göre bireysellik ve özel mesele olduğu gerekçesi ile hiçbir meslektaşının desteğini görmediği haberlerin  ve yaşananların görmezden gelindiği gerekçesiyle, kendi dernek üyeleri tarafından dahi haberlere yer verilmemesi nedeniyle, şahsi ve menfaat çıkarlı meslektaşlarına başkanlık yapamayacağı gerekçesiyle Ordu’da görev yapan meslektaşları ile mesleki ilişkilerini kestiğini, bundan sonra sadece dostluk babında bir ortamlarda bulunacağını ifade etti..

“YAŞANANLARIN HİÇ BİRİ ÖZEL DEĞİLDİR”

Konunun detaylarına girmek istemediğini  açıklayan gazeteci Osman Şahin, “İki satır yazı yazmaya paylaşım yapmaya ve beğeni dahi yapmaya korkan bir Ordu medyası var. Kimse kusura bakmasın. Kısa süre başkanlığını yaptığım merkezi İstanbul’da bulunan Yerel Basın birliği Ordu şubesinde üyesi bulunan birkaç arkadaşıma elimden gelen bütün desteği vermeme rağmen, birlik ve beraberlik içinde STK olarak hareket edilmesi gerekirken, hiçbir meslektaşımdan ufacık bir destek dahi görmediğim için başkanı bulunduğum Basın derneğinin bütün bilgi ve belgelerini İl Sivil Toplum İlişkiler müdürlüğüne vererek faaliyetine resmen son vermiş ve söz konusu derneği kapatmış bulunmaktayım” dedi..

 “BUGÜN BANA İSE YARIN SANADIR”

Zaman zaman bir çok meslektaşlarımızın başına çeşitli olaylar geliyor. Kendi dernek üyem olmasa dahi, mesleki olarak aynı kaderi paylaşmaktayız.  Hep meslektaşız dostuz ve arkadaşız. Her bir arkadaşımızın başına gelen herhangi bir olay ve mesleki yönden yaşadığı konular özel ve şahsi değildir. Bu zamana kadar sıkıntı yaşayan  ve haksızlıklara maruz kalan bütün meslektaşlarıma sahip çıkarak yanlarında oldum. Çünkü, hiç şüpheniz olmasın ki; BUGÜN BANA İSE YARIN SİZEDİR”aklınızda bulunsun, belki yaşarsınız ve mutlaka hatırlarsınız diyerek tepki ve üzüntülerini dile getirdi. Hatta bir çok meslektaşlarıma destek vermek için kendilerinin yazmaktan imtina ettikleri konularda destek vermek için özel haberlerini dahi yaptım. Ama bu kişiler bana destek vermekten hep kaçındılar.

“KİMSEDEN İHALE VE İŞ BEKLENTİM YOK”

Maalesef Ordu medyasının durumu gerçekten içler acısı diyen Osman Şahin, “Mesleğe birlikte başladığım çok arkadaşlarım var. Onlara her zaman destek verdim. Ama, karşılık bulamadım. Ordu olarak yerel basın olarak sadece basın bültenleri ile habercilik yapılması ve hatta son günlerde Ordu’da meydana gelen toplumu ilgilendiren olaylara hiç haber değeri yokmuş gibi yer verilmemesi çok üzücüdür. Ulusal medyanın önem verdiği ve yayınladığı haberlere yerel medya olarak görmezden gelinmesi Ordu medyasının gerçek yüzünü ortaya  koymaktadır. İşte Ordu halkı yerel medyanın notunu hiç de iyi vermiyor. Ulusalın gördüğünü, duyduğunu ve yazdığını yerel medyanın görmezden gelmesi ve yer verilmemesi çıkar ve menfaatleri açıkça ortaya koyuyor. Ordu halkı da bunu rahatça görmüş bulunuyor.”

Osman Şahin açıklamalarının devamında, ”Çiğ yiyenlerin karnı ağrıyabilir. Reklam alıyorum, abonem kesilir, arkadaşım, dostum vs. gibi bahane yaparak söz söyleyenlerin, birilerinden ihale alarak mamalarının ve menfaatlerinin kesilmesinden korktuklarını çok iyi biliyoruz. Ama bizim kimseden ihale ve iş beklentimiz”yok diyerek, zamanı geldiğinde kim hangi medya patronu nerelerden nasıl iş sızdırıyor, nerelerden, kimlerden hangi yollarla ihale alıyor, bu isimleri de kamu oyu ile paylaşarak deşifre edeceğini de sözlerine ekledi.

“UTANIYORUM, STK’LAR  MENFAAT ve ÇIKAR İÇİN KURULAMAZ”

Genel olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse sadece medya üzerinde değil, “Bugün Ordu’da kurulu bulunan bir çok Sivil Toplum kuruluşlarının bir çokları mutlaka bir çıkar, menfaat ve beklenti içersinde kurularak görev yaptıklarını görüyorum. STK’lar, toplum ve kamu yararına faydalı işler yapmak ve bünyesinde bulunan üyelerine destek vermek, sorunlarını çözmek, birlik ve beraberliği sağlamak amacı ile kurulur ve sorunları çözmek için dayanışmayı sağlar. Maalesef bu konu çok üzücüdür. Utanç vericidir, bu gibi kuruluşların yaptıklarından utanç duyuyorum. Hiçbir zaman aralarında yer almak da istemiyorum ve bu zamana kadar da almadım.” diyen Osman Şahin, mesleğinden bu zamana kadar taviz vermediğini, bundan böyle de vermeyeceğini ifade ederek, yazılmayanları yazmaya, duyulmayanları duyurmaya ve görülmek istemeyenleri görmeye devam edeceğini belirtti.

“YENİ BİR FARKLI ÇALIŞMAYA BAŞLIYORUM”

Bugün bana sövenler, tehdit edenler, yarın da sizlere karşı aynı davranış içinde bulunabilir. Gönül ister ki; kopyala yapıştır, bülten gazeteciliği yerine klavye başına geçerek, yazan, üreten ve yaratan bir gazetecilik yapılsın. Mesleki konuda iyi bir gazeteci yetiştirelim. Bireysel olarak genç ve başarılı olmak isteyen meslektaşlarıma da her zaman destek veremeye hazırım diyen Şahin, en kısa zamanda farklı bir mesleki faaliyete başlayarak, Ordu’da daha iri ve daha diri daha çok ses getirecek bir yayın hazırlığı içeresinde olduğunu belirtti.

Kimse merak etmesin, kimse de heveslenmesin,  YÖN gazetesi yalnız olur ama, daha çok ses getirmeye de devam eder.


Korgan Belediyesinde yaşanan insan ticaretini yazdı..Önceki Haber

Korgan Belediyesinde yaşanan insan ticar...

Ordu Üniversitesinden Arıcılarla iş birliği protokolü..Sonraki Haber

Ordu Üniversitesinden Arıcılarla iş birl...