EN ÜST EVDE KAL
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Ordu’nun virüs raporu; 19 kişi hayatını kaybetti..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu’nun virüs raporu; 19 kişi hayatını kaybetti..
Vali Seddar Yavuz, yeni tip Koronavirüs (Covid 19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler ve pandemi sonrası normalleşme sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Vali Yavuz, “Ordu’da Covid-19 Salgını Nedeniyle 19 Kişi Hayatını Kaybetti.. 88 Milyon TL Nakdi Yardım Yapıldı. Vefa Destek Gruplarınca 51 Bin 534 talep yerine getirildi” dedi.. Ancak, bazı ihtiyaç sahipleri kendilerine dağıtılan 88 milyondan bize 8 kuruş düşmedi diye eleştirilerde bulunuyorlar.

Trafik Haftası münasebetiyle Gülyalı ilçesindeki kontrol noktasında sürücülere ve yolculara el broşürü ve maske dağıtımı programına katılan ve burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Seddar Yavuz, Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini yineledi.

“Ordu’da Covid-19 Salgını Nedeniyle 19 Kişi Hayatını Kaybetti”

Konuşmasının devamında Covid-19 salgını nedeniyle Ordu’da 19 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Vali Yavuz, salgına yakalanan 220 vatandaşımızın da tedavilerinin ardından taburcu edildiğini kaydetti.

Salgın konusunda herkes tarafından daha sıkı tedbirlerin uygulanması gerektiğinin altını çizen Vali Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Yani herkes kendi olağanüstü halini uygulamalı ve her şeyi devletten beklememeli. Herkesten beklediğimiz; biraz daha dikkat, biraz daha sabır. Farkındayız, hepimiz sıkıldık, evde oturmak zor. Çünkü,  bu yeni bir durum, hiç alışkın olmadığımız bir durum. Ama buna alışmak zorundayız ve bununla yaşamak mecburiyetindeyiz. Dolayısıyla bugüne kadar Ordulu kardeşlerimizin göstermiş olduğu nezakete, dikkate, sabıra teşekkür ediyorum. Alınan tedbirlere uymama konusunda ısrarlı davranışlar sergileyenler olduğunu da söylemek isterim. Özellikle işi olmadığı halde caddeleri işgal edenlerin, ne için, neden bu kadar dışarıda olduğunu izah etmek mümkün değil. Dolayısıyla bütün arkadaşlara talimatımız odur ki, bu konuda çeşitli sınırlamalar, kısıtlamalar da yapacağız, yapmak zorundayız. Ordu özelinde baktığımız zaman biz diğer şehirlere göre durumumuzda bir anormallik yok. Türkiye ortalamasının altındayız. Ama daha iyi olmak durumundayız. Bunu hep birlikte başaracağız. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

“Ordu’da 88 Milyon TL Nakdi Yardım Yapıldı”

Vali Seddar Yavuz, açıklamasının devamında yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomide İstikrar Paketi kapsamında Ordu’da bugüne kadar 61 bin aileye, 88 Milyon TL’lik yardım yapıldığını belirterek, bugüne kadar yapılan yardımlar ile ilgili detaylı bilgiler verdi.

Vali Yavuz, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız 1 FAZ dediğimiz bir ödeme gerçekleştirdi. 1. FAZ’dan kastımız şuydu; SYDV’den düzenli yardım alanlara 1000’er TL yardım yapıldı. Bu kapsamda 31 bin kişiye, Ordu ilinde 1. FAZ’da yardım ettik 1000’er TL. Yani 31 milyon. 2. FAZ’da 17 bin kişiye yardım ettik, yine bunlar bir defa olsun son 3-4 yıl içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alanlardı. 17 bin kişiye daha yardım ettik. Ne etti? 48 bin. Daha sonra 3. FAZ gündeme geldi. 3. Fazda da şuana kadar 13 bin kişi oldu, ama devam edecek. Dolayısıyla kısaca toparlarsak bugün itibariyle söylüyorum, 61 bin aileye, 61 milyon nakdi ödeme gerçekleştirdik. Bunun dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız rutin kendi periyodik ödemelerine devam ediyor. Ayrıca, kısa çalışma ödeneği dahil olmak üzere bugün itibariyle, yaklaşık bu aktif bir süreç olduğu için yaklaşık 20 binin üzerinde şuana kadar kısa çalışma ödeneğinden faydalanacak kişi Ordu’da bulunuyor, bu sayı giderek de artıyor. Bunun dışında 2022, 65 yaş yani 65 yaşındaki üstündeki muhtaç olanlarla, engelliler, engelli yakını gibi yaklaşık 26 bin kişiye yine 1000’er TL para ödemiş bulunuyoruz. Yani kısacası 88 milyon TL nakdi ödeme gerçekleştirdik. Buna ilaveten vakfımızın yaklaşık ödediği 20 milyonun üzerinde bir rakamla birlikte çok ciddi bir yardım kampanyası yaptığımızı söylemek isterim. Bunun dışında özellikle özel sektör kuruluşlarının valiliğimize göndermiş olduğu gıda paketleri var. Şu ana kadar bu rakam da 30 bin gıda kolisini geçmiş bulunuyor. Bunlar da ilaveten yine ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırıyoruz” diye konuştu.

“Vefa Destek Gruplarınca 51 Bin 534 Talep Yerine Getirildi”

Açıklamasının devamında, 65 yaş üstü ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlara yönelik oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından bugüne kadar 51 bin 534 talebin yerine getirildiğinin bilgisini veren Vali Seddar Yavuz, başta kaymakamlar olmak üzere Vefa Sosyal Destek grubunda çalışan personele teşekkür etti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ORDU’DA BİR MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI..Önceki Haber

ORDU’DA BİR MAHALLE KARANTİNAYA ALINDI..

HERKES OKUSUN DİYE “ORDU KİTAPÇISI” KURULDU..Sonraki Haber

HERKES OKUSUN DİYE “ORDU KİTAPÇISI” KURU...

Facebook Yorum

Yorum Yazın