2 - SİTE EN ÜSTÜ - 19 EYLÜL
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

ORDU’LU KADINLAR TARIMA EL ATTI..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ORDU’LU KADINLAR TARIMA EL ATTI..
19 ilçede son bir yıl içerisinde Ordu’da 13 kadın kooperatifi kuruldu. Bahçeşehir Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen ”Yöresel Ürünler, Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı Ordu’da yapıldı. Kooperatif kuran kadınlar tarıma el attılar..

Bahçeşehir Koleji’nde gerçekleştirilen ”Yöresel Ürünler,  Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı’na, Vali Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, BAU Global Başkanı ve Cıfal İstanbul Unıtar Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, Vali Yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu, Bayram Gale, Gökhan İkitemur, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, kadın kooperatif üyeleri katıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Türkiye’nin her bölgesinde, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak amacıyla yapılan ”Yöresel Ürünler,  Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı’nda  bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel,” “Bugün, özellikle Bahçeşehir Üniversitemize, BAU Global Başkanı ve Cıfal İstanbul Unıtar Başkanı Enver Yücel'e, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz'e, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü(FAO)'ne, emeği geçenlere ve asıl hanım kardeşlerimize teşekkür ediyorum  dedi.

19 ilçede son bir yıl içerisinde 13 kadın kooperatifinin kurulduğunu belirten Vali Sonel, ”Bu manada emeği geçen meslektaşlarımıza ve belediye başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hanım kardeşlerimize de başarılar diliyorum” dedi.

Vali Tuncay Sonel, ”Karadeniz insanı çalışkandır. Ordu’muz, misafirperver, çalışkan insanlarıyla, doğal güzellikleriyle hem Karadeniz’in, hem de ülkemizin en nadide köşelerinden biridir. Ben inanıyorum ki; hanım kardeşlerimiz bu kooperatif konusunda başarılı olacaklar ve orada ürettikleri ürünleri sadece ülkemize değil dünya pazarına sunacak, hem aile ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar. Çünkü, toplumumuzun en önemli değerlerinden bir tanesi kadınlarımızdır. Kadınlarımız güçlü olduğu takdirde aile de güçlü olur, aile güçlü olduğu takdirde toplum güçlü olur” diyerek, konuşmasını tamamladı.

“Hanımlarımız kooperatiflerini kuracaklar zaten kurulanlar var bizler de onlara destek olmaya çalışıyoruz” diyerek, konuşmasına başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ”El birliği ile üniversitenin akademik önderliğinde ve Sayın Valimiz bütün enerjisiyle bu çalışmaların içinde. Biz de burada örnek bir birlikteliği sağlıyoruz. Öyle bir birliktelik ki yapamayacağımız iş yok. Burada hanımların özellikle üretime katılması son derece hayati Türkiye’nin kalkınması açısından. Dışa bağımlılığı kaldırıyorsunuz. Kendi ürünlerinizle bu işe katkıda bulunuyorsunuz. Büyükşehir olarak ORTAR’ı kurduk. Bununla ilgili dükkânlarımızı açtık, mağazalarımızı açtık. Dolayısıyla bütün güzelliklerimizi, sizin de hanımların becerilerini, zekâlarını ve farklılıklarını da bütün dünyaya tanıtıyoruz. Ayakta durmayı, sürdürülebilir olmayı mutlaka oluşturmamız lazım” şeklinde konuştu. 

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şirin Karadeniz ise yaptığı konuşmada, Vali Tuncay Sonel’in kadın kooperatiflerine çok önem verdiğini ve bu noktada Ordu’da da ”Yöresel Ürünler, Gastronomi, Kültür, Kadın ve Kooperatifçilik Çalıştayı yapılmasına öncülük ettiğini hatırlatarak, ”Yerelde alın teriniz, emeğinizle ürettiklerinizi bir dünya markası haline getirmek, ürünleri dünyanın her yerine pazarlayabilmek çok önemli. Sosyal medyanın, e-ticaretin, iş geliştirmenin, dijital pazarlamanın ve marka oluşturmanın detayları paylaşılacak. Destekleri için Sayın Valime ve Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Sayın Vali Tuncay Sonel başta olmak üzere Ordulular bizleri çok sıcak karşıladı, çok güzel ağırlandık teşekkür ediyoruz” diyerek, konuşmasına başlayan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, ”Bu çalışmanın ana hedefi kadınlardır. Kadınlar tarafından yürütülecektir. Kadınlarımızın başarısı bizim başarımızdır. Kadın kooperatifleri aracılığıyla bölgede diğer kadınlarda güçlenecektir. Eğitimi tamamlayan katılımcılar akıllı tarım, dijital tarım ve sürdürülebilir gıda teknolojileri gibi kavramlara aşina olacaklardır. Eğitim programı sizler için yararlı olacaktır“ diye konuştu.

“HANIMLARIN ÜRETİME KATILMASI TÜRKİYE’NİN KALKINMASI AÇISINDAN ÖNEMLİ” 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, kadınların üretime katılması Türkiye’nin kalkınması açısından büyük rol oynadığını söyledi.

Başkan Güler şöyle konuştu:

“İşin içerisine bir üniversite girerse mükemmel oluyor. Bahçeşehir Üniversitesi bu konuda çok başarılı. Burada verimli bir başlangıcı onlarla birlikte yapıyoruz. Gıda bizler için son derece önemli. Gıdasız hayat olmuyor. Yiyeceksiniz yemeden hayatı sürdüremezseniz. Bunun için ne lazım toprak lazım, üretmek lazım. Biraz önce kadınlarımızın ürettiklerini gördük, çoğu Karadeniz’e özgü başka yerde yok. Bunları yemeye, görmeye gelecekler. Tüm bu konuştuklarımdan nereye gitmek istiyorum. Hanımlarımız kooperatiflerini kuracaklar. Burada el birliği ile üniversitenin akademik önderliğinde onlar için yapacağımız şey yok. Sosyal kalkınma ve zenginleşme çok önemli. Hanımların üretime katılması Türkiye’nin kalkınması açısından da son derece hayati. Dışa bağımlılığınızı kaldırıyorsunuz. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bununla ilgili ne yaptık. Bir tarım şirketi kurduk, bununla ilgili dükkanlarımızı açtık. Hanımlarımızın becerilerini ve zekalarını buradan tüm dünyaya tanıtıyoruz. Paketlemelerini, piyasasını oluşturduk. 60 kadınımıza bu anlamda eğittik. Allah bize bereketli topraklar vermiş, sizin gibi hanımlarla da işin içinde olunca da hep birlikte tüm bunları gerçekleştireceğiz.”

Konuşmaların ardından Vali Tuncay Sonel’in öncülüğünde oluşturulan Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatif üyeleri tarafından hazırlanan el emeği ürünlerin yer aldığı stantlar gezildi.

 Vali Sonel, sırtta yük taşımak ve bir şeyleri bağlamak için kullanılan Kolan dokuma tezgahında bulunan kadın üreticiyi de ziyaret ederek, dokuma tezgahının nasıl kurulduğunu ve örülme işleminin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde dinledi.

İki gün sürecek olan çalıştayda, sürdürülebilir gıda sistemlerinin önemli bir bileşeni olan kadın kooperatiflerine, tarım ürünlerinin saklanması, depolanması tarımsal girişimcilik, tarımdaki iyi pratikler ve bunların aktarımı, topluluk oluşturma karar alma, yerel mutfaktan iş geliştirme, yaratıcı iletişim teknikleri, yerel tarım ürünlerinin dünya pazarına ulaştırılması konularında uzmanlar tarafından eğitim verilecek. Kadın kooperatifçilerin farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
KAZKLAMA GÜNÜ DEĞİL, TANITIM GÜNÜ OLSUN..Önceki Haber

KAZKLAMA GÜNÜ DEĞİL, TANITIM GÜNÜ OLSUN....

TMO ÖNÜNDE ÜRETİCİNİN FINDIK SATMA KUYRUĞU..Sonraki Haber

TMO ÖNÜNDE ÜRETİCİNİN FINDIK SATMA KU...

Facebook Yorum

Yorum Yazın