29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Ordu’lu Avukatlar Mahkemeye başvurdu..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu’lu Avukatlar Mahkemeye başvurdu..
Genel kurulun ertelenmesi gerekçesiyle Ordu Barosu avukatları yaptığı bir basın açıklaması ile “TAM KANUNSUZLUK” gerekçesiyle yargı yoluna başvurdu. Ordu barosundan yapılan açıklamaya göre, genel kurulun ertelenmesinin yasalara aykırı olduğu gerekçesiyle Ordu 2. İdare Mahkemesine dava açılarak, yüksek seçim kuruluna da itirazda bulundular..

BASINA VE KAMUOYUNA
Avukatlık Kanunu’nun emredici hükmü olan 82. ve geçici 23. maddeleri gereği, son rakamı çift olan yıllarda olmak üzere iki yılda bir Ekim ayının ilk haftası içinde yapılması zorunlu olan Baro Genel Kurullarının olağan toplantıları, İçişleri Bakanlığı, YSK, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları ve İlçe Seçim Kurullarının hukuk dışı kararlarıyla, Anayasa, Avukatlık Kanunu ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çiğnenerek ertelenmiştir.
Hukuk devleti değil, kanun devletlerinde bile görülemeyecek ilgili genelge ve kararları, seçme ve seçilme hakkına yönelik, yönetsel ve yargısal bir darbe olarak nitelendiriyoruz. Bütün bu yaşananlara, Anayasal bir hukuk devleti ideali için mücadele eden bir hukuk örgütü olarak elbette sessiz kalamazdık, kalmadık.
Bu doğrultuda, önce Ordu İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 02/10/2020 tarih ve 2020/151 sayılı kararına karşı, Yönetim Kurulumuz gecikmeksizin olağanüstü gündemle toplanmış, İlçe Seçim Kurulu kararına itiraz edilmiş, yürütmeyi durdurma istemli iptal davası açılmış (Dava Ordu 2. İdare Mahkemesi’nin 2020/127 Esas sayılı dosyasıyla görülecektir), bugün de Altınordu İlçe Seçim Kurulu’nun 02/10/2020 tarih ve 2020/37 karar sayılı Seçimlerin ertelenmesi ” kararına karşı “TAM KANUNSUZLUK” gerekçesiyle Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur.
Yaşanmakta olan süreç Yönetim Kurulumuz tarafından yakından ve dikkatle izlenmekte olup, gelişmelerle ilgili yine bilgilendirme yapılacaktır. Meslektaşlarımızın, basının ve kamuoyunun bilgisine sunarız. Saygılarımızla. 05/10/2020

Yönetim Kurulu Adına
Av. Haluk Murat POYRAZ
Ordu Barosu Başkanı


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MHP Kongresinde Atatürk resmi neden asılmadı?Önceki Haber

MHP Kongresinde Atatürk resmi neden asıl...

OTSO Başkanı Servet Şahin Ordu için neler istedi?Sonraki Haber

OTSO Başkanı Servet Şahin Ordu için nele...

Facebook Yorum

Yorum Yazın