4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Ordu’da bağımlılıkla mücadele çalıştayı düzenlendi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ordu’da bağımlılıkla mücadele çalıştayı düzenlendi..
Bağımlılıkla mücadelede Ordu’da yürütülen çalışmaların etkinliğinin artırılması amacıyla Ordu Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı” düzenlendi. Vali Sonel yaptığı konuşmasında “Annelere büyük görev düşüyor” dedi.

27-28 Nisan 2022 tarihlerinde, ilgili kurum yöneticileri, uzmanlar ve paydaşların katılımıyla Ordu Öğretmenevi’nde gerçekleştirilecek “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı”nın açılış programı yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde yapılan “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı”nın açılış programına Vali Tuncay Sonel, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Perşembe Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Levent Yetgin, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Jandarma Komutanı Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Niyazi Taşçı, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sait İnan, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

Toplumu ve insanlığını olumsuz etkileyen bağımlılıkla mücadelenin daha etkin yürütülmesi için konuya ilişkin sorunların tespit edilerek, çözüm önerilerinin değerlendirildiği “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı”nın açılış programında konuşan Vali Tuncay Sonel, bağımlılık konusunun toplumun her kesimini ilgilendirdiğini söyledi.

Devletin alkol, tütün, madde ve davranışsal bağımlılıkla mücadele konusunda son derece kararlı olduğunun altını çizen Vali Sonel, İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere Sağlık Bakanlığımız ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız tarafından hassasiyetle takip edildiğini ifade etti.

Annelere büyük görev düşüyor”

Bağımlılığın her türlüsünün insan sağlığına önemli ölçüde zarar verdiğini kaydeden Vali Sonel, madde kullanımının önlenmesi konusunda annelere büyük görev düştüğünü söyledi.

Vali Sonel, İçişleri Bakanlığınca uyuşturucu kullanımı, bağımlılığı, aile içi iletişim, çocuk/ergen iletişimi, bağımlılık sorununda çözüm yolları ve önerileri gibi konularda, anne ve anne adaylarının bilinçlendirilmesi ve farkındalığının artırılması amacıyla İçişleri Bakanlığımıza En İyi Narkotik Polis; Anne”projesinin hayata geçirildiğini hatırlatarak, “Narkotik konusunda emniyet ve jandarmanın çalışmalarıyla Ordu iolarak ülke genelinde en iyi durumda ikinci sıradayız. Bu bir ekip çalışması. Hakimlerimiz, savcılarımız, emniyetimiz, jandarmamız ,Büyükşehirimiz ve ilgili birimlerimiz bir olduğu takdirde bunun da üstesinden geliriz. Ama burada annelere büyük görev düşüyor. Anne çocuğun durumunu bilir. Eve geldiğinde hal ve hareketlerinden fark eder. Kesinlikle benim çocuğum yapmaz kanısı olmasın. Hepimizin dikkatli olması lazım. Hepimizin hem ailemize, hem etrafımıza dikkatle bakması lazım” diye konuştu.

“Bir çocuğumuzun canı bizim için çok kıymetli”

Vali Tuncay Sonel, çocukların ve gençlerin daha iyi bir şekilde yetişmesi, memlekete ve insanlığa daha güzel şeyler yapacak yerlerde olmaları için çalıştıklarını ifade ederek sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Biz hep birlikte bu kötü alışkanlıklarla mücadele edeceğiz. Bir çocuğumuzun canı bizim için çok kıymetli. Hepiniz bizim evladımızsınız. Önce Allah’a, sonra devletimize emanetsiniz, bizlere emanetsiniz. Burada üniversiteli gençlerimiz, lise ve ortaokul öğrencilerimiz var. Sizler, ülkemizin geleceği için önemlesiniz. Bu çalıştayın hazırlanmasında emeği geçen tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Çalıştayda İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu da bir konuşma yaparak, Türkiye’de ve dünyadaki bağımlılıklarla ilgili bilgi verdi ve 21. yüzyılın bağımlılık türlerinin küresel çapta arttığı bir dönem olduğunu söyledi.

Bağımlılığın sosyal, psikolojik, fizyolojik olarak bireylerin sağlığını bozarak dünyanın tamamını tehdit eden bir halk sağlığı sorunu haline geldiğinin altını çizen Kasapoğlu, bağımlılığın önleyici tedbir ve bilinçlendirme çalışmaları yapılması halinde önlenebilir bir hastalık olduğunu ifade etti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu bağımlılığın toplumların bugünü ve yarınını tehdit ettiğini belirterek, bağımlılıkla mücadelenin her kesim tarafından topyekûn bir seferberlik anlayışıyla sürdürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Kasapoğlu, “Bu mücadeleye verilecek en küçük katkının bir hayat kurtaracağını unutmamamız gerekmektedir” diyerek, sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih Aydın, “Bağımlılıkla Mücadele” konusunda sunum yaptı.

Çalıştayda, İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde uyuşturucu ile mücadelede önemli bir rol üstlenen narkotik köpekleri de bir gösteri yaptı. 

27-28 Nisan 2022 tarihlerinde iki gün boyunca sürecek “Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı”nda, bağımlılık hakkında farkındalık kazandırmak, il genelinde mevcut bağımlılık ile ilgili sorunları tespit etmek ve bu sorunları çözmek için takip edilecek yol haritasını belirlemek, uyuşturucu, alkol, tütün, teknoloji ve davranışsal bağımlılık konuları ele alınacak.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Maske yasağına ilgili olarak yeni kararlar alındı..Önceki Haber

Maske yasağına ilgili olarak yeni kararl...

33 YAŞINDAKİ GENÇ İNTİHAR ETTİ..Sonraki Haber

33 YAŞINDAKİ GENÇ İNTİHAR ETTİ..

Facebook Yorum

Yorum Yazın