Öğrencilere Skolyoz taraması yapılacak..

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
Öğrencilere Skolyoz taraması yapılacak..
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 10-15 yaş grubundaki öğrencilere skolyoz taraması yapılacak. Skolyoz, “Ciddi duruş bozukluklarına neden olan üç boyutlu bir omurga deformitesi”

Ortaokul çağındaki çocuklarda skolyoz riskini belirlemek, erken teşhis ile halk sağlığına katkıda bulunmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Valilik makamında, Vali Muammer Erol, İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Tüzün ile İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu’nun imza attığı protokolle, skoloyometre ölçümleri yapılan çocuklar şüpheli durumda ileri inceleme için hastanelere yönlendirilecek.

İmzalanan protokol kapsamında, İlimizdeki okullarda 5-6-7 ve 8. sınıf öğrencilerinde skolyoz taraması gerçekleştirilecek. Bu tarama programında sadece çocukların fiziksel gelişim durumuna bakıp, okullarda kız ve erkek öğrencilere ayrı ayrı düzenlenmiş özel alanlarda tek tek muayeneleri ve skoloyometre ölçümleri ile kontrolleri yapılmış olacak.

Çocuklarda sık görülen ve bir omurga bozukluğu olan skolyoz ilerlediğinde, omurgada belirli bir şekil bozukluğu yanında ağrı ve solunum zorluğu gelişebiliyor. Erken tanı konulduğunda takip, fizik tedavi rehabilitasyonu ve korseleme ile eğriliğin ilerlemesi kontrol altına alınabiliyor ve ameliyat yapılma oranları da azalıyor.

 


Başkan Güler, Ordu’ya yeni bir müjde daha verdi..Önceki Haber

Başkan Güler, Ordu’ya yeni bir müjde dah...

Ordu’da 32 trafik Kazasında 41 kişi yaralandı..Sonraki Haber

Ordu’da 32 trafik Kazasında 41 kişi yara...