AŞKIN KANDİL - evde kal

Müftü açıklama yaptı.. “DEFOLUP GİTSİNLER”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müftü açıklama yaptı.. “DEFOLUP GİTSİNLER”
İdlib’de meydana gelen şehit olayları ile ilgili olarak sosyal medyada paylaşım yapan müftüye tepkiler artmaya başladı. Suriyeli göçmenlere sınır kapılarının açılmasıyla ilgili bir paylaşımda bulunan Bursa Müftüsü İzani Turan'ın açıklamalarına ilk tepki CHP. Bursa il başkanlığından geldi. İl başkanı İsmet Karaca, “Diyanet'te işler çığırından çıktı, Bursa Müftüsü de kendini şaşırdı.. Hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler” söz üzerine CHP İl başkanlığı bir basın açıklaması yaptı. Paylaşımı yapan Müftünün rahatsız olduğunu müftü yardımcıları açıkladı.

CHP Bursa İl Başkanı Karaca Bursa Müftüsü İzani Turan’a gösterdiği tepkileri basın açıklaması yaparak gündeme getirdi.

Başkan İzani açıklamasında, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurucusu olduğu Diyanet Kurumu, son dönemde artan bir şekilde, yönetici olarak atanmış kimi memurların skandallarıyla anılır oldu. Bunun son örneği de, sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bursa Müftüsü İzani Turan'ın, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecilere sınır kapılarının açılmasına atıfta bulunarak dile getirdiği “Durmadan millet-devlet düşmanlığı yapanlar, hazır kapılar açılmışken mülteci taklidi yaparak ait oldukları yere defolup gidebilirler” paylaşımı yaptı..

Müftü Turan’ın paylaşımına tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Derhal görevinden alınması gereken bu Müftü'nün, sosyal medyadaki paylaşımına gelen yanıtlardan birinde yer alan ‘Onlar yapmasa da bu vatanın has evlatları olarak bir gün zaten yapacağız ve o günler de yakındır Allah’ın izniyle kıymetli hocam’ diyen takipçisine verdiği ‘İnşallah’ yanıtı; ektiği nifak tohumunu büyütme derdindeki bu şahsın, yürütmekte olduğu görevin kutsiyetinden de, din adamı olmanın onurundan ve sorumluluğundan da bihaber olduğunun göstergesidir” dedi.

"DİN ADAMLARINA DA BEYANLARINA DA İTİBAR EDERİZ"

Bursa Müftülüğünden bir heyetin Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Başkanlığı'nı ziyaret ettiğini ve heyetteki müftü yardımcılarının, Müftünün rahatsız olduğu mazeretini ilettiklerini belirten Karaca, “Biz din adamlarına da, beyanlarına da itibar ederiz. Geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Hatta konuklarla birlikte çekilmiş bir fotoğrafı sosyal medya hesabımızdan da paylaştık. Sonradan haberlere konu olunca anladık ki, Müftü'nün rahatsızlığı başka türlü bir rahatsızlıkmış” diye konuştu.

"DİYANET BU ZİHNİYETİN ELİNDEN KURTARILMALIDIR"

İsmet Karaca Diyanet’in son zamanlardaki tavır ve eylemleriyle ilgili şunları söyledi:

Diyanet İşleri Başkanlığı tartışmalı birtakım kişilerin yönetimindedir. Hatırlayacaksınız, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,“Kurtuluş Savaşı'nda keşke Yunan galip gelseydi” sözüyle tepki çeken Atatürk düşmanı fesli meczubu hem de 10 Kasım arifesinde hastanede ziyaret eden kişidir. Hutbe metinlerini Diyanet İşleri Başkanlığı hazırlıyor. 10 Kasım haftasına denk gelen cuma hutbelerinde Atatürk’ten söz edilmiyor, Çanakkale Zaferi anmalarında Mustafa Kemal yok, 30 Ağustos hutbesinde de Gazi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk'ün adı geçmiyor.”

CHP Bursa İl Başkanı Karaca, bu iki memurun da bir an evvel görevden alınmalarının, hepimizin saygı duyduğu "din adamı" portresinin daha fazla zarar görmesini önlemek için atılacak en önemli adım olduğunu kaydettiği açıklamasını şu cümlelerle tamamladı:

“Diyanet İşleri Başkanı'nın Türkiye Cumhuriyeti ile de Cumhuriyet kurum ve gelenekleriyle de sorunu olduğu çok açık. Onun atadığı Bursa İl Müftüsü'nün de, geçmişteki kimi defolarını saklama gayretinden midir bilinmez, hizmetinde bulunduğu AKP dışındaki tüm siyasal anlayışlarla sorunu var. Bu da çok açık... Kutsal dinimizi ve halkımızın samimi dini duygularını günlük siyasete alet etmekte hiçbir beis görmeyen bu iki memura ‘din adamı’ demeye pek dilimiz varmıyor.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu PTT Başmüdürü organını bağışladı..Önceki Haber

Ordu PTT Başmüdürü organını bağışladı..

Ordu’da 50 kişi yakalandı 12 kişi tutuklandı..Sonraki Haber

Ordu’da 50 kişi yakalandı 12 kişi tutukl...

Facebook Yorum

Yorum Yazın