EN ÜST EVDE KAL
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Müdür şikayet etti, gazetecinin telefonuna el koyuldu..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Müdür şikayet etti, gazetecinin telefonuna el koyuldu..
Ordu’da 40 yıldır gazetecilik yapan ve mesleğin duayenlerinden olan Ordu Değişim gazetesinin imtiyaz sahibi gazeteci Erol Karaer’in telefonuna Polis tarafından el koyularak tüm verileri kopyalanıp 2 gün sonra geriye iade edildi. Önce şunu hatırlatmak istiyoruz. TC. Anayasasının 22. maddesine göre, “Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.“ ilkelerine karşı haksız ve kanunsuz olarak bir gazetecinin haber yaptığı ve bu haberin kaynağının açıklanmadığı gerekçesiyle savcılık emriyle haksız olarak bir gazetecinin telefonuna el koyuluyorsa, buna da diğer meslektaşları sessiz kalıyorsa bu meslekte sözün bittiği yer demektir. Yok böyle bir şey diyoruz ve şimdi bu olaya Ordu basını nasıl bakacak?

Ordu’da bir çok yerel gazetelerde ve yıllardır AA muhabirliği, Ordu gazeteciler derneği başkanlığı yapmış ve bu konuda deneyimlere sahip olan aynı zamanda Sürekli basın kartına sahip, şu anda da Ordu Değişim gazetesi imtiyaz sahipliği ile hasbel kader mesleğinin ilkelerinden taviz vermeden görevine devam eden meslektaşımız Erol Karaer’in başına gelenler, bir hayal ürünü değil, gerçek olarak yaşadığı bir meslek serüveninin her gazetecinin başına geleceği bilinmesi gereken bir olayın olduğu düşünülmelidir.

GAZETECİNİN TELEFONUNA NEDEN EL KOYULDU..?

Gazeteci Erol Karaer, Ordu SGK müdürü Mehmet Yaşar Günay’ın Koronavirüs nedeniyle personellerle ilgili yaptığı bir paylaşımdan ibaretti. Müdür Günay, “Çok masraf oluyor”diye, maskelerin E-Devletten temin edilmesine dair personeline gönderdiği mesajı hiçbir ekleme yapmadan gazetesinin sosyal medya sayfasında yayınladı. Ne güzel değil mi, müdür bey personelini ve devletini düşünerek ekonomik tasarruf tedbiri almış. Kamu oyundan belki de taktir toplamıştır.

Bu paylaşımın ardından gazeteci Erol Karaer’in evine Savcılık emriyle polis gitti. Kendisini evde bulamayınca randevu ile buluştular ve Karaer’i emniyete götürülerek ifadesi alındı. Bu paylaşım haberinin kaynağının kimden alındığını açıklaması istendi. Gazeteci, Karaer’de  meslek ilkeleri ve Anayasa gereği haberin kaynağını açıklamayınca kullandığı cep telefonuna el koyularak imajı (Bütün kayıtlar) alındıktan 2 gün sonra telefon kendisine teslim edilmiştir.

Daha sonra gazeteci Erol Karaer, Savcılık emri ile görevli emniyet mensuplarının bu işlemi gerçekleştirdiklerini ifade ederek sosyal medyada aşağıdaki duyuruyu yaptı :

İşte gazeteci Erol Karaer, 40 yıllık deneyimli bir gazeteci olarak, uğradığı haksızlığa karşı sabır, anlayış ve metanete dayalı olarak yaptığı açıklamasında, biz suçlu aramıyoruz. Ancak, bir SGK müdürünün içinde bulunduğumuz şu sıkıntılı bir ortamda nasıl acilen bir hukuki süreç işlettiği ve ayrıca, kendi kurumu içersinde sızdırılan bir bilginin bizim kanaatimiz ve görüşümüze göre her hangi hukuki bir sakıncasının olmadığına göre, idari yönden kendi uhdesinde görevli memurlar hakkında idari soruşturma açması gerekirken, sanki 15 Temmuzda yaşadığımız bir FETÖ taktiği uygularcasına savcıya gidiyor ve o savcı da müdür beyin şikayetinin alel acele bir terör suçlusuymuş gibi karar verilerek gazetecinin kullandığı telefonuna el koydurup, bilgilerinin tespit edilmesi için bütün kayıtları alınıyor.

Artık biz ve bizim meslektaşlarımız da bu hukuksuzluğa karşı kulağını tıkayacak, ağzını açıp bakacak.. Şimdi süreç nasıl bitecek? Bekleyip göreceğiz.

ANAYASA HÜKÜMLERİNE UYULMUYOR..

Yapılan işlemin hukuki boyutlarını ve adli kararları eleştirmeye gerek duymuyoruz. Tabiki; ülkemizin yönetildiği bir Anayasa kanunlarımız var. O kanun maddelerini de aşağıda yayınlayarak kamu oyunun ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

C. Haberleşme hürriyeti MADDE 22- (Değişik: 3/10/2001-4709/7 md.) Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır. Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz.Yetkili merciin kararı yirmidört saat içinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, karar kendiliğinden kalkar. İstisnaların uygulanacağı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir.

HAL BÖYLEYKEN, BİZ OLDUK ŞÖYLE:

MESLEK ÖRGÜTLERİ NEDEN SESSİZ?

Maalesef bu konuda çok üzgünüz. Kusura bakmayın, ama, Ordu’da halen görevini yapan 100’lerce adı gazeteci olan kişiler var. Halen de adı üzerinde kurulmuş olan bu mesleğin temsilcileri STK’lar siz hangi amaç ve maksatla bu mesleği temsil ediyorsunuz? Siz meslektaşınıza sahip sessiz kalıyorsunuz. Siz meslektaşlarınızın  her birine yapılan haksızlığa, hukuksuzluğa, saldırıya, hakaretlere ve küfürlere sessiz kalın. Ama biz tek bir YÖN gazetesi olarak sessiz kalmayacağız. Meslektaşımız haksız olursa, eleştirip haksız olduğunu, haklı ise savunarak birlikte yol yürümeye devam edeceğimizi de üzülerek bildirmek istiyoruz. Sanmayın ki; bugün Erol Karaer yaşadı, onun başına geldi. Yarın sizlerin başına da gelirse, o zaman feryat etmeniz beyhude olacaktır.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Muhittin Sert, İstanbul’daki Perşembeli’lerin umudu oldu..Önceki Haber

Muhittin Sert, İstanbul’daki Perşembeli’...

Ordu’da bir Mahalle daha karantinaya alındı..Sonraki Haber

Ordu’da bir Mahalle daha karantinaya alı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın