3- CMİLE EV
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

MIDI RESTORAN MI OLACAK, BOŞ MU KALACAK?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
MIDI RESTORAN MI OLACAK, BOŞ MU KALACAK?
Altınordu sahilde bulunan ve yıllarca Ordu’nun göz bebeği turistik Retaurant bir mekan olarak bilinen ve 1967’den beri “MIDININ YERİ” isimli iskeleli mekan Ordu Büyük Şehir Belediyesi tarafından onarılma kararı alındı. Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ordu ilinin kent hafızası olan iki iskelenin büyük olanını yenileneceğini açıkladı. Ancak, eski hak sahibi, hakkını ve geçmiş emeğinin dikkate alınarak buranın kendilerine iade edilmesini istediği halde, Büyük Şehirden yapılan açıklamada bu konuda net bir bilgi verilmedi.

Eski dönemin Belediye başkanı Enver Yılmaz tarafından ellerinden alınan “MIDININ YERİ” için haklarının iade edilmesi için 3 yıldır haykıran ve mahkeme kapılarında  hakkını arayan eski işletme sahibi Vedat Kahraman da bu konuda bir açıklamada bulunarak, “Mıdı bir Ordu markasıdır. hakkımızı verin, ekmeğimizi iade edin”diyerek yetkililere seslendi.

ORDU BÜYÜK ŞEHİRDEN ŞU AÇIKLAMA YAPILDI :

Altınordu ilçesinde sahil kenarında bulunan ve yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan iskele bölge halkının sağlığı ve güvenliği için tehlike arz ediyordu. Konuya duyarsız kalmayan Büyükşehir Belediyesi, tarihi iskeleyi şehrin hafızasında kalan ve ilin simgesi görünümündeki haline kavuşturmak için kolları sıvadı.

“ŞEHRİN HAFIZASINI YENİLEMEMİZ GEREKİYORDU”

Ordu büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, iskelenin şehrin kimliğine yakışır bir görünüme kavuşturulacağını söyledi.

Genel Sekreter Alp, konuşmasına şöyle devam etti:“Burada yıllar önce bir tarihi iskelemiz vardı. Balıkçılar tarafından balık hali gibi kullanılan bu iskeleden insanlar gelip balıklarını alırdı. Bu iskeleyi harabe halde şehrin ortasında bırakacak halimiz yoktu. Şehrin hafızasını yenilememiz gerekiyordu. Yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan bu iskeleyi mezbelelikten kurtarmak veyenilemek ihtiyacı doğdu. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak buna kayıtsız kalamazdık. İskeleyi yenileme doğrultusunda harekete geçtik. Şehrimizle bütünleşen iskeleyi yeniden inşa edeceğiz. Ordu’nun hafızasını canlandırmaya çalışacağız. Şehir kimliğine yakışır bir iskele yaparak ilimiz için güzel, nezih bir görünüme kavuşturacağız. İlimize hayırlı olsun”dedi.

VEDAT KAHRAMAN (MIDI) HAKKINI İSTİYOR..

“Mıdı bir Ordu markasıdır” !

Ordu’nun tarihi bir görselliği olan ve yıllarca merhum  Mehmet Kahraman “MIDI MEHMET” tarafından Restaurant olarak işletilen ve adının da “MIDININ YERİ” olarak tanınan bu mekan geçmiş dönemin başkanı Enver Yılmaz tarafından ellerinden alınması mahkemeye intikal etmişti.

Yaklaşık 3 yıldan bu yana devam eden mahkeme süresinin mekan işletmecisi Mıdı Vedat tarafından hak edilmesi sonucu karara bağlanmıştı.

Fakat, şimdi de Belediye burayı restore ediyor, Restoran bölümü açılacak mı, yoksa sadece görsel olarak mı kalacak hak eden işletmeciler şimdi sonucu merakla bekliyor.

BU KONUDA VEDAT KAHRAMAN (MIDI) ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI :

“Mıdı” dedin mi yeterlidir. Çok net bir ifadedir Mıdı. Herkes aynı şeyi anlar ve hisseder. Çünkü “Mıdı bir Ordu markasıdır” !

Bizi herkes bilir, tanır bu kentte. Kimseyle bir hesabımız kitabımız, husumetimiz hasımlığınız yoktur. Elimiz cebimizde, başımız dik her yere gönül rahatlığı ile girer çıkarız. Sevenimiz de sevdiğimiz de çoktur, şükür.

Mıdı, nezih bir mekândı. Kentin en sembol değeriydi. Bizim ekmek teknemizdi. Üç yanı deniz, bir yanı Yoroz diğer yanı Boztepe manzaralı güzel adamların adabınca demlendiği bir güzel yuvaydı Mıdı.

Babam, rahmetli Mıdı Mehmet’ten ve denizin içine doğru uzanmış Mıdı’nın Yeri’nin tarihçesinden bahsetmeyeceğim. Bu dediklerimden dostlarımız bolca bahsetti. Biz, dostlarımızın güzel sözleri üzerine söz etmemeyi ve “Eyvallah” diyerek teşekkür etmeyi öğrendik.

Ben, hamaset yapmadan Mıdı’ya dair duygularından bahsetmek istiyorum biraz.

Biz, Mıdı’da büyüdük. İnsanımızı orada tanıdık ve hemşeri nedir, memleket dediğin nasıl sevilir orada öğrendik. Mıdı, adabınca yiyip içmenin, büyüğe de küçüğe de hürmet etmenin, işe sadakatin, emeğe saygının okuluydu. “Müşteri her zaman haklı” değildi Mıdı’da. Mıdı’da haksızlığa sebep olacak hiçbir olay yaşanmazdı. Haklı haksız aranmaz bir aile mantığıyla kurulurdu dostluk sofraları.

Şimdi çürümeye terk edilmiş ve birkaç kere kundaklanan, tarihin çöplüğüne atılıp unutturularak yok edilmek istenen o mekânda, kimlerin ne güzel anıları vardır. Kimler ne büyük acılarla o masalara kurulup da gecenin sonunda Mıdı Mehmet’in verdiği moralle evine yollandı, bir bilseniz.

Mıdı, markadır. Ordulu şairler ve yazarlar şiirlerinde, öykü ve romanlarında yazıp o muazzam zamanlardaki misyonunu kaleme almıştır. Yazıyla, sanat ile tarihe yazılmış bu mekânın bir kültür değeri olarak yaşatılması hemşerilik borcudur. Mıdı’yı, alalade bir işyeri olarak görüp de sıralanlaştırmamak ya da meyhane, batakhane diye aşağılayıp itibarsızlaştırmamak gerekir. Bu türden şeyler hem ayıptır hem de günah.

Biz, Mıdı’yı istiyoruz. Mıdı, babamızın yarattığı ve kente miras bıraktığı bir markadır. Biz, babamızın mirasının hak sahiplerine ve aynı itibarla devrini istiyor, bekliyor ve umuyoruz.

İşleyen bir süreç var ama kaygımız da ortadan kalkmış değil. Bu kentin güzel insanlarından Mıdı serüveninin devamı için manevi destek bekliyoruz.

Sayın yetkililer!

Mıdı’yı kentimize iade edin ve bizler de tezgâhımızın başına geçip gönlü güzel müdavimlerimizi memnun etmeye başlayalım.


ORBEL’in bir günlük geliri Demir Ali’ye bağışlanacak..Önceki Haber

ORBEL’in bir günlük geliri Demir Ali’ye...

Saat 22’den sonra sokağa çıkan gece mikropları..Sonraki Haber

Saat 22’den sonra sokağa çıkan gece mikr...