3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri SECCADE YAN TARAF

Mayıs yedisi Corona nedeniyle boş teknelerle kutlandı ..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mayıs yedisi Corona nedeniyle boş teknelerle kutlandı ..
Yedi dalgadan atla, yedi defa dolaş, yedi kere deniz suyu al vs. gibi yıllardır kutlanan Mayıs yedisi bayramı bu sefer sadece boş teknelerin denizde tur atmasıyla kulandı. Gelenek ve göreneklerimize göre baharın başlangıcı olarak bilinen ve bazı adakların yapıldığı, dileklerin tutulduğu bu günde maalesef Korona salgını nedeniyle bir bayramı daha kutlayamadık.. Ordu Büyük Şehir Belediye başkanı Hilmi Güler ise teknede bulunanlara sadece el sallamakla yetindi.

Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan, Hızır ile İlyas Peygamberin dalgalar kırıldıktan sonra deniz sularının karayla temas ettiği noktada buluştukları gün olarak bilinen Mayıs Yedisi bu yıl denize akın eden teknelerde davul zurna eşliğinde kutlandı. Ordu’da her yıl vatandaşların coşkuyla kutladığı Mayıs Yedisi, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın sebebiyle bu yıl önlemler alınarak kutlandı.  

Denizi dolduran onlarca tekneden yükselen davul ve zurna sesleri, sahilden izleyen vatandaşlara keyifli dakikalar yaşattı. Sosyal mesafe kurallarına da dikkat edilen etkinlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, balıkçı teknelerini selamlayarak vatandaşların Mayıs Yedisi’ni tebrik etti.

“DENİZİMİZ BUGÜN RENGÂRENK”

Ordu halkının yüzyıllardır bu geleneği sürdürdüğünü ifade eden Başkan Güler, “Mayıs Yedisi, Rumi takvimde Mayıs'ın 7'sine denk gelen ve miladi takvime göre Mayısın 20'sinde Karadeniz Bölgesi’nde özellikle Ordu, Giresun ve Trabzon yörelerinde şenliklerle kutlanan bir gün. Yüzyıllardır ilçelerimizdeki vatandaşlarımız Altınordu sahilimize gelerek büyük bir coşkuyla Mayıs Yedisi’ni kutluyor. Bu yılki kutlamalar salgın sebebiyle biraz daha farklı oldu. Bu yıl sadece denizlerde bu kutlamayı yaptık. Sosyal mesafe önlemleri de göz önünde bulundurularak kutlamalar gerçekleştirildi. Biz Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak denizi hayatımızda daha etkin kılmak istiyoruz. Bu anlamda da Karadeniz’i renkli bir deniz yapacağız demiştik. Şimdi de görüyoruz ki denizimiz bugün rengârenk. Bu yıl bu şekilde kutlandı ama salgını atlattığımızda inşallah önümüzdeki senelerde daha büyük coşkuyla kutlayacağız” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son bir haftada uyuşturucudan 9 kişi yakalandı..Önceki Haber

Son bir haftada uyuşturucudan 9 kişi ya...

İsmail Çelenk’ten Memura yakışmayacak paylaşım..Sonraki Haber

İsmail Çelenk’ten Memura yakışmayacak pa...

Haber Yorumları

 • F.Gürbüz Yılmaz21-05-2020 12:57

  Çocukluğumun ve ilk gençlik yıllarımızın Mayıs Yedisi.. Evde kumandayalar hazırlanırdı. Börekler, zeytin, taze soğan, taze pirana ve fırında yeni çıkmış somun ekmekleri.. yerlere örtü serilir, piknik yapılırdı. Sandal kiralanır, Aktaş üç defa dolaşılır, dilek tutulurdu.. Nişanlılar, sandal kiralar, kemençe eşliğinde müzikli eğlenceler düzenlenirdi... Gözümün önünden film şeridi gibi geçti eski Mayıs Yedileri...

Facebook Yorum

Yorum Yazın