4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Maske yasağına ilgili olarak yeni kararlar alındı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Maske yasağına ilgili olarak yeni kararlar alındı..
Ordu İli Hıfzıssıhha Meclisi 27.04.2022 tarihinde saat 09.00’da Ordu Valisi Tuncay SONEL Başkanlığı’nda toplanmış olup, sağlık bakanlığı tarafından maske kullanımı ile ilgili alınan yeni kararlar açıklandı..

Bilim kurulu aldığı kararında nerelerde maske kullanma zorunluluğu var, bu yasak ne zamana kadar devam edeceği konusunda açıklamalarda bulunarak yeni alınan kararlara uyulması istendi.

ALINAN KARARLAR

Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için birçok umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır.

Koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde toplumsal hayatın işleyişine ilişkin usul ve esaslar, salgının genel seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Genelgelerle belirlenmiş ve İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurulları kararları ile hayata geçirilmiştir.

Salgınla mücadele sürecinde en önemli etkenler arasında yer alan maske kullanımına dair usul ve esaslar salgının son dönem seyri ve Sağlık Bakanlığının önerileri göz önünde bulundurularak 04.03.2022 tarihli ve 25940 sayılı İçişleri Bakanlığı Genelgesi, 04.03.2022 tarihli ve 2022-5 Nolu İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile yeniden düzenlenerek açık alanlarda maske kullanım zorunluluğu kaldırılmıştı.

Sağlık Bakanlığının 26.04.2022 tarihli ve E-13588366-149-581 sayılı yazısında ise;

“Pandeminin geldiği noktada, salgının etkisinin azalması, aşılamanın yaygınlaşması, toplumsal hayatı eskisine oranla daha az etkilemesi ile birlikte alınan önlemlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de toplumun her noktasında kısıtlama şeklinde değil bireysel düzeyde uygulanması önemli hale gelmiştir. Bu nedenle ileri yaşlardaki kişiler ile kronik hastalığı, hastalık şüphesi ve riskli gruplarla teması olanların hem kendini hem de çevresini korumak için maske kullanmaya devam etmeleri ve hatırlatma dozlarını yaptırmaları bireysel sorumluluk çerçevesinde önemlidir.

Bu kapsamda 26 Nisan 2022 tarihli COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu önerileri doğrultusunda; Açık ve kapalı alanlar dahil olmak üzere tüm alanlarda, tüm okullarda maske zorunluluğunun tümüyle kaldırılması, ancak ülkemizdeki günlük vaka sayısı 1000’in altına düşene kadar bir müddet daha toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesi, kapalı alanlarda maske kullanıma dair usul ve esasların aşağıdaki şekilde değiştirilmesi bildirilmektedir.” hususları İçişleri Bakanlığına iletilmiştir.

Bu çerçevede 27.04.2022 tarihinden itibaren Ordu ili genelinde;

1. Toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşları hariç olmak üzere diğer tüm kapalı alanlarda maske zorunluluğu uygulamasının sona erdirilmesine,

2. Toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında ise yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısı 1.000’in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesine,

Mülki İdare Amirleri ve ilgili kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda gerekli tedbirlerin alınarak uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmamasına;

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Tuncay SONEL (Vali)

Dr. Mehmet Hilmi GÜLER

Büyükşehir Belediye Başkanı

Dr. Mustafa KASAPOĞLU

İl Sağlık Müdürü

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zabıta memuru başkan Yaşar Şahin’e iftira atmış!..Önceki Haber

Zabıta memuru başkan Yaşar Şahin’e ifti...

Ordu’da bağımlılıkla mücadele çalıştayı düzenlendi..Sonraki Haber

Ordu’da bağımlılıkla mücadele çalıştayı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın