4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Maliye ceza kesti, Ordu Barosu vergi kaçıran avukatı suçlu bulmadı..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Maliye ceza kesti, Ordu Barosu vergi kaçıran avukatı suçlu bulmadı..
Ordu Barosu yönetim kurulu ilginç bir kararın altına imza attı. Akkuş Belediye başkanı İsa Demirci’nin mahkemede avukatlığını yapan Av. Yahya Kemal Yılmaz, kaybettiğimiz dava ile ilgili aldığı avukatlık ücretinin karşılığında “SERBEST MESLEK MAKBUZU” kesmeyerek vergi kaçırdığı gerekçesiyle kendisini önce Ordu defterdarlığına, sonra da Ordu barosuna şikayet etmiştik. Ancak, Ordu barosu yönetim kurulu öyle bir karar verdi ki, bahanesi Pandemi oldu. Bir avukat 11 kişilik yönetim kurulu avukatlarından 9’unun katıldığı toplantıda ikna etmesini becerdi. Ordu barosu yönetimini verdikleri kararlarından dolayı Adaletli olmaya davet ediyoruz.

HABER-ARAŞTIRMA : OSMAN ŞAHİN

Hükümetin aldığı bazı hukuki kararları başta çoklu baro sistemi ve AYM’nin verdiği kararlara tepki gösteren, genel kurul kararlarını iptal edenleri protesto eden  ve hatta Adalet arıyoruz diye Ankara’da eylemler yapan, Polislerle kavga eden Ordu barosu avukatları dahil, başta baro başkanı Av. Haluk Murat Poyraz olmak üzere şimdi de  bizim yaptığımız şikayetimize göre aynı benzer haksız kararı kendileri verdiler. Yüksek mahkemelerin verdiği kararı veya hükümetin yaptığı yasa değişikliklerini kabul etmeyenler, önce kendi verdikleri kararlara çok iyi bakmaları ve iyi düşünmeleri gerekiyor.

OLAY  NASIL OLMUŞTU.?

Önce konuyu kısaca bir özetlemek istiyoruz. Gazetemizi şikayet eden Akkuş Belediye başkanı İsa Demirci, Av. Yahya Kemal Yılmaz’ı vekil tayin etmişti.  Biz  de mahkemede davayı kaybettik. Yasa gereği avukatlık bedelini bizim ödememiz gerekiyordu. Tarafımıza hiçbir ödeme tebligatı yapmadan Av. Yılmaz, gazetemizi icraya vermişti. Biz de ödemeyi banka aracılığı ile yapmıştık. Ancak, aradan iki aydan fazla bir süre geçtiği için Av. Yahya Kemal Yılmaz bizlere yasal olarak ücretini aldığı gerekçesiyle vergi mükellefi olması nedeniyle vatandaşlık görevi olan “SERBEST MESLEK MAKBUZU”kesmesi gerekirdi. Av. Yılmaz, bu makbuzu kesmediği için vergi kaçırdığı gerekçesiyle kendisini Ordu Defterdarlığına şikayet etmiştik.

AVUKATA VERGİ USULSÜZLÜK CEZASI KESİLDİ..

Yaptığımız şikayet sonucu Ünye vergi dairesi memurları Avukat Yahya Kemal Yılmaz’ın iş yerinde yaptıkları denetim sonucu bizim şikayetimizi haklı bularak Av. Yılmaz’a vergi kaçırdığı gerekçesiyle  vergi usul kanunu gereğince usulsüzlük cezası kestiler. Bunun üzerine Avukat Yılmaz’ın baro  yasalarına ve vergi usul kanunlarına karşı 2013 sayılı VUK’nın  ilgili Maddeleri gereğince  vergi kaçırdığı gerekçesiyle Ordu Barosu tarafından cezalandırılması için şikayette bulunduk..

ŞİMDİ GELELİM BARO YÖNETİM KURLUNUN KARARINA..

11 avukattan oluşan ancak iki üyenin katılamdığı Ordu Barosu yönetim kurulu yaptığımız şikayet üzerine Av. Yahya Kemal Yılmaz’ın ifadesine başvurdu. Yılmaz verdiği ifadesinde kısaca, “Pandemi süresinde bankaya ve ofisine uğramadığını, Osman Şahin’in kendisine duyduğu kin ve husumet nedeniyle, pandemi sürecini fırsat bilerek şikayet ettiğini ve kendisinin ise makbuz düzenlemek için herhangi bir kastının bulunmadığını ve suçlamaları kabul etmediğini”beyan ederek ifade vermiştir. Ne kadar da güzel bir ifade ve bahane bulunduğu açık ve net olarak ortaya atmış, ifade vermiş, bu ifadesini de Baro yönetimi uygun bularak bu ifadelere inanarak disiplin kuruluna sevk etmeye yer olmadığına dair karar vermiş bulunuyor.

İŞTE O KARAR METNİ  AYNEN AŞAĞIDADIR..

Ordu Barosunun yapmış olduğu inceleme  sonucunda yönetim kurulu kararına iki avukatın katılmayarak 9’unun verdiği kararın kabul edilir hiçbir yanı yoktur. Çünkü,

1-Avukatlık bedelinin icra yoluyla bankaya ödediğimiz tarih, 25.02.2020

2-Vergi dairesine şikayet ettiğimiz tarih, 02.03.2020

3-Av. Yılmaz’a Vergi cezasının kesildiği tarih 14.05.2020

4-Baroya şikayet ettiğimiz tarih, 29.06.2020

5-Serbest Meslek makbuzunun kesildiği  tarih, 01.06.2020 (Kargoyla gönderilmiştir)

ŞİMDİ ORDU BAROSU YÖNETİM KURULUNA SORUYORUZ?

Şikayet ettiğimiz Av. Yahya Kemal Yılmaz’ın  ifadelerinden ve yukarıda yazdığımız tarihlere göre, Serbest meslek makbuzu biz şikayet edip, avukata vergi cezası uyguladıktan sonra hatasını telafi etmek için makbuzu kesmiş ve tarafımıza 6 ay sonra kargoyla göndermiştir.

Yine Av. Yılmaz, ifadesinde pandemi dönemini bahane etmiştir. Pandemi Dönemi ülkemizde 15 Mart tarihinde başlamış ise de Nisan ayı ortalarına kadar herhangi bir yasak uygulaması yoktu. Avukat Yılmaz, bankaya gidemediğini, ofisine de uğramadığı konusundaki ifadelerine inanarak  kusurlu  olmadığına  sizleri nasıl inandırdı? Şunu da ifade etmek istiyoruz ki;  Avukatlar, mesleklerinin yanı sıra ayrıca vergi mükellefidir. Vatandaşlık görevi olan vergi görevini doğru ve dürüst olarak  yerine getirmek zorundadırlar.

Ayrıca beyanınızda konuyla ilgili Fatsa ve Ünye C. Savcılığından bilgi alındığı ifade edilmiştir. Sayın Baro yönetim kurulunun değerli avukatları, vergi kaçırma cezai işlemlerine vergi kontrol memurları bakar ve cezai işlem uygular. Şayet adliyelik bir sorun varsa bunu da vergi daireleri veya defterdarlık suç duyurusunda bulunur. Bu nedenle baronuz tarafından verilen karar tamamen yanlış ve gülünçtür, hukuki hiçbir yönü kabul edilemez.  Biz kendilerini savcılığa değil, siz değerli hukuk temsilcilerinin vicdani duygu dürüst ve doğru, hukuktan şaşmayan inançlarınıza güvenerek BARONUZ yönetim kuruluna yaptık.

Bilindiği gibi siz avukatlar çoklu baro ve yeni çıkarılan çeşitli uygulamaları protesto ederek  Ankara’ya yürüdünüz, Adalet aradınız, eylem yaptınız. Bunları düşünerek sizin de bu yanlışa düşmemek için iyi düşünerek karar vermeniz gerekmez mi? Hatta bu konuda yanınızda olduk, savunduk ve sizleri destekledik. Sizleri haklı gördük, yanınızda olduk. 

Kendiniz haksızlığa uğradıysanız başkasına haksızlık yapmayacaksınız. Yoksa hiçbir zaman haksızlığa uğramaktan kurtulamaz, başkasının yalanlarına inanır ve doğru hukuktan şaşar, haktan hukuktan bahsedemezsiniz..  Av. Yılmaz, ifadesinde bizleri kin ve nefret duyguları ile suçlamaktadır. Bu suçlamayı asla kabul etmiyoruz. Biz görevimizi mesleki ve ahlaki değerlere yakışır, hukuka ve adalete uygun olarak saygın bir çerçeve içersinde, hiçbir art niyet düşünmeden meslek ilkeleri içersinde, kimseye kin, nefret ve düşmanlık gütmeden dostane duygularımız içersinde yapmaya çalışıyoruz. Peki o zaman sayın avukat acaba cübbesini giyip mahkemede müvekkilini savunurken karşı tarafa karşı  kin ve nefret duyguları içinde mi savunma yapıyor.? Şayet böyle bir  düşünce ve fikirleri varsa, avukatlık mesleğini derhal bırakmasını öneriyoruz.

BU KONUDA BARO BAŞKANI AV. HALUK MURAT PPOYRAZ’IN GÖRÜŞLERİNİ ALDIK..

Ordu Barosu yönetim kurulu üyelerinin verdiği bu karar gerçekten bizleri şok etti ve şaşırttı. Konuyu baro başkanı Poyraz’a sorarak, bir avukat 11 avukatı nasıl ikna etti, verdiğiniz karar doğru bir karar mı, dediğimizde biz karar verdik, kararı beğenmeyebilir, memnun olmayabilirsiniz, sizin  itiraz haklarınız var diyen Poyraz, “Ortada bir muhakkik raporu var. Yönetim kurulu da bunu değerlendirmiştir. Ne karar verdiysek ortadadır. Kararı beğenmeyebilirsiniz. AYM. ve İç işleri bakanı bir karar veriyor. Cumhurbaşkanı tükürürüm bunun içine diyor. Tartışılmayacak hiçbir karar yok, yeter ki usulünce, adabınca tartışalım. Biz vicdani kanaatimize göre karar verdik. Beğenmiyorsanız itiraz edebilirsiniz, ben şimdi gidip hakime bu kararı nasıl verdiniz diyemem. Bunun haricinde size vereceğim bir cevap yok” diye cevap verdi.

Ordu Barosu başkanı Av. H. Murat Poyraz,  ayrı bir tartışmaya girmem diyerek kendi usul ve kurallar ve nezaket çerçevesi içersinde bizlere de güzel bir hukuk aklı ve dersi (!) vermiş oldu. Bizde elbetteki hukuki haklarımızı sonuna kadar  kullanacağımızı belirtmek istiyoruz..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kurul toplandı, Covid-19 hakkında yeni kararlar aldı..Önceki Haber

Kurul toplandı, Covid-19 hakkında yeni k...

CEREN’İ Yazmak Ordu’nun utanç tablosudur..Sonraki Haber

CEREN’İ Yazmak Ordu’nun utanç tablosudur...

Facebook Yorum

Yorum Yazın