4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Koronavirüs var diye Baro’nun genel kurulu iptal edildi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Koronavirüs var diye Baro’nun genel kurulu iptal edildi..
Son günlerde Türkiye’de neler olduğuna kimse akıl erdiremiyor. Ordu Barosunun 3 Ekim yarın yapılacak genel kurul toplantısı bugün alınan bir kararla ertelendi. Ordu barosu başkanlığına aday olan mevcut başkan Av. Haluk Murat Poyraz ile Av. Atila Tatar bu erteleme kararına olan tepkilerini sosyal medya sayfasında paylaşarak gündeme getirdiler. Aniden alınan bir kararla bütün hazırlığını yapan barolara birileri tarafında son dakika golü atılmış oldu.

Her iki adaylar siyasi partilerin kongrelerinin ertelenmeden devam ettiğini, bir çok toplantıların düğün vs. gibi etkinliklerin yapıldığını ve sanki Koronavirüs avukatlardan bulaşıyormuş gibi genel kurulun ertelenmesinin hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak görüşlerini açıkladılar.

MEVCUT BARO BAŞKANI AV. H. MURAT POYRAZ ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI :

Dün Anayasa Mahkemesi iptal başvurusunu reddetti, bugün de İçişleri Bakanlığı genelgesiyle baro genel kurulları ertelendi. Pandemide sabahlara kadar çalışıp çoklu baro Yasasını çıkaranlar baro genel kurullarına mı göz dikti? Başka hangi etkinlikler iptal edilip, corona virüse karşı hangi tedbirler alındı? Yarın genel kurullarımız vardı ve demokrasinin gereği yerine getirilecek, meslektaşlarımız iradelerini özgürce ortaya koyacak, demokrasi şöleni yaşanacaktı. Tarih bunları tek tek yazacaktır. Bölünmeye ve bölenlere sırtımız, direnenlere ve mücadele edenlere ise yüzümüz hep dönük kalacaktır. Yaşasın demokrasi, yaşasın bağımsız savunma, yaşasın hukuk devleti!

BARO BAŞKANLIĞINA ADAY AV. ATİLA TATAR ŞU AÇIKLAMAYI YAPTI :

Değerli Meslektaşlarımın, basın ve kamuoyunun bilgisine;

Bildiğiniz üzere İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı genelge ile, pandemi koşulları gerekçe gösterilerek tüm Türkiye'ye de yapılması planlanan Baro genel kurul ve seçimleri, icrasına bir gün kala iptal edilmiştir.

Elbette bu aşamada kararın gereği yerine getirilecektir. Ancak yaklaşık altı aydır benzer bir çok ETKİNLİĞİN yapılmış ve halen bundan sonra da yapılıyor olması, örneğin aynı koşullarda ki nikah, siyasi parti kongrelerinin ertelenmemesi kararın başka amaç için alındığı yönündeki düşüncelerin oluşmasına yol açmıştır.

Baro seçimlerinin Ekim ayının ilk haftasında yapılması yasa hükmüdür. Öncelikle bir çok meslektaşının işaret ettiği üzere yasa hükmünün ifasını genelge ile engellemek hukuka aykırıdır. Benzer bir çok ETKİNLİK yapılmaya devam edilirken, seçmenleri Avukat olan meslek kuruluşumuzun seçimlerinde, meslektaşlarımızın salgına karşı gerekli önlemleri alacağından ve tercihlerini özgürce yapacağından kuşkum bulunmamaktadır.

Açıkça hukuka aykırı olduğunu düşündüğüm erteleme kararına karşı Baro Başkanlığımızın dava açma iradesi olacaksa baro lehine müdahil olacağımın bilinmesini, aksi halde Baro Başkan adayı sıfatı ile bireysel olarak dava açacağımı meslektaşlarımın bilgi ve takdirlerine arz ederim.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TENİS SEVERLER CUMHURİYET BAYRAMINDA BULUŞUYOR..Önceki Haber

TENİS SEVERLER CUMHURİYET BAYRAMINDA BUL...

İhracatta Giresun Fındık ezmesine yoğun ilgi var..Sonraki Haber

İhracatta Giresun Fındık ezmesine yoğun...

Facebook Yorum

Yorum Yazın