2 -AŞ. ŞEHİR KADINLAR GÜNÜ
3- İnka Tescil SECCADE YAN TARAF
4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF

Kiracı esnaflara icra yoluyla tahliye emri…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kiracı esnaflara icra yoluyla tahliye emri…
Ordu’da Esnaflara ya kiraya zam, ya da çık git taktiği uygulanmaya başladı.. Ordu Büyük Şehir Belediyesi genel sekreter yardımcılığına henüz daha Kasım ayında atanan Bülent Şişman görevine öyle bir hızlı başladı ki; fırtına gibi esmeye başladı. Bülent Şişman göreve gelir gelmez, Büyük Şehrin taşınmaz mülkiyetinde kiracı olan esnaflara icra yolu ile tahliye yazısı göndererek, ya istedikleri kirayı ödeyecekler, ya da taşınmazları tahliye edecekler. Bu emri tebliği alan esnafları şimdiden korku bastı..Bülent Şişman, esnafı etme pişman.. Kiracı esnaflar bütün umutlarını şimdi başkan Hilmi Güler’e bağladı..

Göreve gelir gelmez, Ordu Büyük Şehir Belediyesinin borcunu ödemek için ilk işi kira bedellerini artırmak olan Bülent Şişman, sanki ülke ekonomisinden, esnafın halinden anlamazmış gibi, esnafın, Sanayicinin, iş adamlarının ne durumda olduğundan haberi yokmuş gibi zaten perişan olan, işleri iyi olmayan esnafı aradan çıkarmaya ve perişan etmeye  mi çalışıyor..?

 

 

Genel sekreter yardımcısı Büent Şişman ilk önce 17 Ocak 2019 tarihinde Resmi gazetede yayınlanan ve 01.01.2019 tarihinden sonraki kamu taşınmazlarında kira artış oranı en fazla yıllık Tüfe artış oranını geçemez hükmü olmasına rağmen OBB’nin yıllık bazda % 35 -46 aralığında kira artışı yaptığı belirtiliyor. Büyük Şehir kiracı esnafları kiralarına bu oranda zam yapılması istendiğini belirtiyor. Fakat, esnafın durumlarının da göz önüne alınarak madur edilmemesi isteniyor.

 

 

Maliye kökenli OBB’ye yeni transfer olan Bülent şişman göreve gelir gelmez hemen OBB’nin kiracılarına İcra ve tahliye davası açtı. Şişman bu konuda oldukça şişirilmiş bir tecrübeye sahip. Çünkü kendisi yıllardır hesap uzmanlığı görevinde bulunmuş, iki yıl kadar Cengiz Holdingde alacak-verecek  bütçe ve denetim koordinatörlüğü yapmış icra kurulu yönetim üyeliklerinde bulunmuş tecrübeli bir hesap uzmanı olan kişidir. Holdinglerle küçük esnafı eş değerde tutmaması gerekiyor.

 

ESNAFIN HALİNDE DAHA İYİ ANLAMASI GEREK..

 

İyi bir hesap uzmanı olan ve  ülke ekonomisinin halinden anlayan Bülent Şişman, sanıyoruz  Ordu ilinin ekonomisini henüz daha öğrenememiş olacak ki; vergisini, SSK’sını, Bağ-Kurunu, KDV’sini ve işçi ücretlerini elektrik, su, vs.  zor şartlar altında ödeyen esnafın halinden anlaması gerek. Buralardan kaç kişinin ekmek yiyerek geçimlerini sağlandığının düşünülmesi gerekir.

 

Şimdi esnaf düşünüyor ve soruyor ?  “Siz bu güne kadar kaç kişi çalıştırıp SGK, BAĞKUR, gelir vergisi, KDV kira ödediniz? Yüzlerce esnafı zor duruma sokup Ordu’da  en az 1000 kişinin işsiz kalacağını hesap uzmanı olarak yapmanız gerekir. Ne kadar insanın işsiz kalacağını hesap ettiniz mi ? İşsiz kalan insanlar umarız Belediye önüne gelip iş istediğinde onlara iş imkanı sağlarsınız. İcra takibi başlattığınız,tahliye davası açtığınız işletmelerin Ordu ve Ülke ekonomisine kattığı  değeri hesaplamanızı öneririz” diyerek sıkıntılarını dile getiriyorlar..

 

SON UMUTLAR BAŞKANHİLMİ GÜLER’DE..

 

Gazetemizin ulaştığı bilgi kaynaklarına göre, gerçekten Ordu Büyük Şehir Belediyesinin taşınmaz mülkünü kiralayarak işletmeciliğini yapan kiracı esnaflar zor günler yaşamaya başladılar. 01 Ocak 2020 tarihinden sonra yapılacak kira zamlarını ödeyemez duruma düşmüş bulunuyorlar.

 

Ordu Büyük Şehir Belediye başkanlığı görevine geldiği günden bu yana Ordu’nun ekonomisi için çok yönlü tedbirler alan ve Ordu’ya ve Ordu halkına maddi alanda nasıl bir destek sağlarım düşünceleri ile çeşitli projeler üreten Dr. Mehmet Hilmi Güler’den bu esnaflar büyük umut ve anlayış bekliyorlar.

 

Kiracı esnaflar, Başkan Güler’in bu soruna çözüm bulacağını ve esnafı desteklemek yönünden gereğinin yapacaklarından umutlu olduklarını büyük bir umutla beklemektedirler.

 

Sayın genel sekreter yardımcısıBülent Şişman, esnafa yardımcı olunuz, esnafı etmeyin pişman.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yalvarıyoruz, biraz da şehir içi yollarını yapın ne olur?Önceki Haber

Yalvarıyoruz, biraz da şehir içi yolları...

Başkan Tomakin, yeni parti kuranlara sitem etti..Sonraki Haber

Başkan Tomakin, yeni parti kuranlara si...

Facebook Yorum

Yorum Yazın