29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDEN SANAYİDEN BAŞLIYOR?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDEN SANAYİDEN BAŞLIYOR?
Ordu halkı akıllı ve yerinde bir kentsel dönüşüm istiyor. Hiçbir vatandaş sormuyor. Hiçbir yetkili de bu sorularımıza cevap vermiyor. Kentsel dönüşüm küçük sanayi sitesinden başlıyor. Neden? Kentsel dönüşüm uygulanan bütün illerde RANTSAL dönüşüme dönmüştür. Veya bu çalışmalarda büyük kar elde edilmektedir. Bu çalışmalar genellikle Ada bazında yapıldığında çok katlı yüksek binalardan oluşur. Ancak, kentsel dönüşüm o ilde en eski depreme dayanıklı olmayan riskli bölgelerden başlanır ve o bölgelere öncelik tanınır.

Maalesef  Ordu’da yeni başlayacak Kentsel dönüşüm projesi hiç alakasız, halka ve Ordu esnafına ve ailesine  faydası olmayan tehlikesi bulunmayan sanayi bölgesinden başlıyor. Bu bölgenin kentsel dönüşüm için hiçbir önceliği olmadığı gibi, kimseye de faydası olmayacaktır. Acil sorunlara çözüm için hiçbir katkısı da olmayacaktır.

NİHAT ŞEN MAKAMINI BÜYÜK ŞEHİRE KURDU..

İlk dönüşüm  başlangıcını kentsel dönüşüm uzman Nihat Şen yaptı … Bu zamana kadar Ankara’da kentsel dönüşüm projeleri üzerine güzel projelere imza atan ve branşında iyi bir uzman olan kentsel dönüşüm uzmanı Ünye’li Nihat Şen, geçtiğimiz yerel seçimlerde Ünye Belediye başkanlığı için AK Partiden aday adayı olmuştu. Şen, şimdi makamını Ordu Büyük Şehir Belediyesinin Durugöl yerleşkesindeki binasına kurdu ve kentsel danışman uzmanı oldu.  Şu anda keyifler ve işler çok iyi gidiyor. Yani Ordu’nun kentsel dönüşümünü Nihat Şen yürütecek.

Ancak, Nihat Şen kardeşimize geçen haberimizde de sorduk, bir cevap alamadık. Ordu’nun en riskli Mahalleleri Subaşı, Bucak, Şarkiye, Selimiye ve Düz Mahalle gibi  her yağmur yağdığında o bölgeden gelen yağmur suları ile Ordu’yu sel alırken, siz önceliği neden Yeni Mahallenin sanayi bölgesine veriyorsunuz?

Orada sanayi esnafı var, binalar tek katlı, yıkıp hemen acilen para kazanmak çok kolay olduğu için mi, yoksa siz Ordu’ya yeni geldiniz, çevresini ve yöreyi iyi bilmediğiniz için mi, veya hemen alel acele yıkıp-yaparak rant sağlamak için mi? Şayet, bu konuda tatmin edici bir açıklama yapmazsanız, biz bunun adına kentsel dönüşüm değil, RANTSAL DÖNÜŞÜM deriz. Neden bu bölgeye öncelik verdiniz merak edilen tek sor budur.. Ayrıca buraya yapılacak dönüşümde kaç kat olacak, kaç blok olacak, daire mi veya sadece iş yeri mi olacak, ada bazında mı yapılacak,  proje hakkında genel bir bilgi de verilmemiştir.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA  ORDU BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİNDEN ŞU AÇIKLAMA YAPILDI :

Marka değeri yüksek bir Ordu amacıyla sıkı bir çalışma sergileyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, şehrin mimarisi, dokusu ve görsel estetiğinin sistematik bir şekilde gerçekleşmesi amacıyla başlatılması talimatı verdiği ‘Kentsel Dönüşüm’ yakın zamanda başlıyor.

Kentsel dönüşüm projesi, Ekim ayı sonunda yeni terminal binasının hizmete girmesiyle boşta kalacak olan eski otogar ve çevresindeki eski sanayi sitesini içine alan alanda başlıyor. Kentsel dönüşüm ile ilgili ilk örnek projenin başlayacağı alan hakkında bilgi veren Ordu Büyükşehir Belediyesinin Kentsel Dönüşüm Danışmanı Mimar Nihat Şen, Ordu’nun kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.

Nihat Şen, kentsel dönüşümün sağlıksız yaşam alanlarını sağlıklı yaşam alanlarına dönüştürdüğünü ifade etti. Nihat Şen, şu bilgileri verdi:“Vatandaşlara hizmet etmek için belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmasını başarıyla hayata geçirmesi gerekiyor. Kentsel dönüşümü hayata geçirmeden toplumsal uzlaşı ile yapılmasına inandık ve çeşitli kurumlarla koordinasyon toplantısı yaptık. Tüm meslek odalarını, tüm siyasi partileri ziyaret ederek neye dikkat edeceğimizi, nasıl bir dönüşüm yapacağımızı anlattık. Basına bilgilendirme yaptık. Süreç içerisinde vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda toplumun da kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu gördük” şeklinde konuştu.

“FİNANSINI KENDİ İÇERİSİNDEN ÇIKARACAK”

Süreç içerisinde esnafın iş kaybı olmayacağını belirten Şen, şöyle devam etti: Talepler doğrultusunda çalışmalarımıza Yeni Mahalle’den başlıyoruz. Bu alanda bulunan 308 mülkiyet sahibinin yüzde 86’sıyla birebir görüşerek kentsel dönüşümü anlattık. Neye ihtiyaç duyduklarını konuştuk ve eksiklikleri not ettik. İş kaybı yaşatmayacağımız sanayi esnafının yüzde 76’sıyla uzlaşmaya vardık. Esnafımız mevcut hakları neyse bedelsiz bunu alacak ve inşaat süresi boyunca onlara kira yardımı yapılacak. Finansını kendi içerisinden çıkaracak bir projeyi Ordu’da uygulamak istiyoruz. Ay sonunda otogar yeni yerine taşınıyor. Akabinde küçük sanayi sitesinde çalışmalara başlayacak ve 3-4 ay gibi bir sürede bitireceğiz” diye konuştu.​


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Perşembe Mersin balıkçı barınağı böyle olacak..Önceki Haber

Perşembe Mersin balıkçı barınağı böyle o...

Perşembe Belediyesinde başkana değil, Durmuş’a gideceksin..Sonraki Haber

Perşembe Belediyesinde başkana değil, Du...

Facebook Yorum

Yorum Yazın