EN ÜST EVDE KAL
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

İlküvezde ortam gergin, Jandarma ile halk karşı karşıya geldi..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlküvezde ortam gergin, Jandarma ile halk karşı karşıya geldi..
Ordu’nun Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi Göksu mevkiine 2012 yılında halk tepki gösterdiği halde burada enerji üreteceğiz diyerek ikna edilen ve daha sonra vahşi çöp depolama alanı olan alana çevre halkının gösterdiği tepkiler Jandarma ile Mahalle halkını karşı karşıya getirdi. Mahalle halkı ile Jandarma arasında dün gece saat 04.00 sıralarında yaşanan arbede sonucunda biri bayan 4 kişi yaralandı. 6 kişi de göz altına alındı.. Çöp alanında nöbet tutan vatandaşlara adeta terörist muamelesi yapılarak haklarında soruşturma açıldı. Ordu valiliği de halka bir çağrı yaparak sağduyulu davranmalarını istedi. 3 Mahalle muhtarına ve 30 vatandaşa mahkeme kararıyla olay yerinden uzaklaştırma kararı verildi. Olay yerine toplanan mahalle halkı “ADALET İSTİYORUZ” diye slogan attılar..

Dün gece saat 04.00 civarında ilküvez ve çevresinde sıcak saatler yaşandı. Vahşi  çöp depolama alanında 30 gündür nöbet tutan vatandaşlar ile jandarma arasında arbede yaşandı ve yaşanan arbedede 1 bayan 4 kişi yaralandı 6 kişi göz altına alındı.

İlküvezin en güzel yerlerinden olan Kepçelik yaylasındaki vahşi çöp depolama tesisinin kaldırılması için 30 gündür  çadırlar kurarak nöbet tutan vatandaşlarla jandarma arasında yoğun bir arbede yaşandı.

İlküvez halkı dün Ordu Büyükşehir belediyesi önüne siyah çelenk bırakmışlardı. Bu sırada çevre ve şehircilik bakanlığından inceleme için gelen heyet çöp sularının içme sularına karışmasını gördüklerinde durumu acil olarak valiliğe ve Büyükşehir Belediyesine  bildirmeleri üzerine büyükşehir belediyesi  bir yandan buradaki suyu boşaltmak amaçlı çalışma başlatırken bir yandan da başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler  muhtarları Büyükşehir Belediyesine  davet edip bir toplantı düzenledi. Yapılan toplantıya 30 kadar vatandaş da iştirak etti. Toplantı sonrası eylemlerine devam edeceklerini belirten ilküvezli vatandaşlar yayladaki nöbetlerine devam ettiler.

ARBEDE DEVAM ETTİ. 6 KİŞİ GÖZ ALTINA ALINDI..

Ordu Büyük Şehir Belediyesi çalışanlarının şikayetçi olmaları üzerine olay yerine Jandarma ekipleri gönderildi. Yaşlı, kadın, erkek ve bir çok vatandaşlar ifadeleri alınmak üzere Jandarmaya götürüldü. Burada vatandaşlara ateşi kimin yaktığını, yemeklerini kimler verdiğine ve ekmeği hangi fırıncıdan alındığına dair sorular soruldu. Büyük Şehir çalışan memurlarının şikayeti üzerine Ordu aile mahkemesi kararıyla 3 Mahalle muhtarı ile 30 vatandaşa  olay yerinden uzaklaştırma kararı verildi.

Gece yaşanan arbedenin ardından jandarma geniş güvenlik önlemleri alarak yaylaya giden yolları kapattı. Vatandaşlar ise olay yerine  patika dağ yollarından kar içerisinden geçerek ulaşmaktalar ve şuan da da yaylada jandarma ile vatandaş arasında arbedenin devam ettiği bildirildi.

ORDU VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI..

“SAĞDUYULU DAVRANIN”

Dün gece İlküvez’de yaşanan bu olayların ardından Ordu valiliği bir açıklama yaparak bölgede yaşanan vatandaşların “sağduyulu davranmalarını isteyerek aşağıdaki açıklamayı yaptı.:

İlimiz Çaybaşı ilçesi İlküvez mahallesi Göksu mevkiinde, Ordu Büyükşehir Belediyesine ait Katı Atık Bertaraf Tesisinin dengeleme havuzunun ve biyolojik arıtma tesisinin dolmak üzere olduğu, tesis içerisinde yer alan 3 ayrı çöp döküm sahasından (loglardan) dengeleme havuzuna gelen ana hattın kapatıldığı, çöp döküm sahalarında biriken sızıntı suyun eriyen kar suyuyla birleşmesi sebebiyle çöp döküm sahalarında (lotlarda) taşma noktasına geldiği, yapılan incelemede tespit edilmiştir.

Katı Atık Bertaraf Tesisinin dengeleme havuzunda biriken sızıntı suyun taşması halinde, doğal ortama, çevreye ve insan sağlığına zarar vermesi kaçınılmazdır. 

Bu sebeple, tesisin dengeleme havuzunda biriken ve taşma noktasına gelen sızıntı suyun, dün geceden itibaren OSKİ Genel Müdürlüğüne ait vidanjörler tarafından çekilerek, tahliye edilme işlemine başlanmıştır.

Katı Atık Bertaraf Tesisi içinden vidanjörlerle çekilen sızıntı sular, OSKİ’ye ait arıtma tesislerine götürülerek, arıtma işlemine tabi tutulmaktadır. 

Ayrıca, Katı Atık Bertaraf Tesisi içerisindeki sızıntı suların doğal ortama, çevreye ve insan sağlığına tehdit ve tehlike oluşturmaması için OSKİ Genel Müdürlüğü tarafından gerekli önlem ve tedbirlerin alınması sağlanacaktır.

Sızıntı suyunun, tesis içerisinden tahliyesi için yürütülecek çalışmalara, yöre sakinlerinin sağduyu davranıp, müdahalede bulunmaması önem arz etmektedir.

Çevre ve halk sağlığı açısından son derece önemli olan sızıntı suyunun tahliyesi çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için Valiliğimizce gerekli olan emniyet ve güvenlik tedbirleri alınacak ve uygulanacaktır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
“OKUYORUZ İŞTE” PROJESİNE DESTEK VERİYOR..Önceki Haber

“OKUYORUZ İŞTE” PROJESİNE DESTEK VERİYOR...

Vali Yavuz, “Adıgüzel kamuoyunu yanıltıyor”Sonraki Haber

Vali Yavuz, “Adıgüzel kamuoyunu yanıltıy...

Facebook Yorum

Yorum Yazın