AŞKIN KANDİL - evde kal

İlküvez suyuna “İÇİLEMEZ” raporu verildi.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İlküvez suyuna “İÇİLEMEZ” raporu verildi.
Ordu’nun Çaybaşı ilçesi Kepçeli Yaylası’nda bulunan düzenli çöp depolama alanından sızan pis suyun içme sularına ve derelere karıştığını ileri süren yöre halkının, çöp alanının kaldırılması için başlattığı eylem 51. gününde. İstanbul’da kurulu bulunan Ordu dernekler platformu başkanı Hilmi Karayiğit ve çevre köy dernek başkanları İlküvez’e gelerek incelemelerde bulunarak Mahalle ve çevre halkına destek vererek açıklamalarda bulundular.

İstanbul’dan gelen STK başkanları çevrede inceleme ve araştırmalarda bulunarak, halkın sorunlarını dinlediler, çadırları ziyaret ettiler ve sıcak çayı birlikte içerek onlara destek verdiler. Ordu’ya gelerek Büyük Şehir Belediye başkanı Hilmi Güler ile de görüşen STK. Başkanları Güler’den soruna en kısa zamanda çare bularak sorunu çözme sözünü aldıklarını ifade ettiler..

Dernek başkanları yaptıkları ortak açıklamada, “Büyük Şehir Belediye başkanımız bize söz verdi. Bu soruna en kısa zamanda çare bulacağını söyledi. Biz de Başkanımızın bizimle ilgilenip kendisine güvendiğimiz için yöre halkımızla görüşüp sorunu anlattık. Çöp sorununa çözüm bulana kadar buradan ayrılmamalarını ve sonuna kadar köy halkımızın yanında olacağımızı söyleyerek tekrar İstanbul’a döndüklerini ifade ettiler.

Daha sonra Mahalle muhtarı Yaşar Güleç, musluklardan akan suyu içemediklerini belirterek, içme suyu kaynaklarından aldığı örnekleri Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı’na analiz ettirdi.

“KULLANILMASI UYGUN DEĞİL”

Su örneklerini inceleyen Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlık Laboratuvarları tarafından suyun amonyum, enterokok/fekal streptococ, escherichia coli, florür, koku, koliform bakteri, nitrit, renk parametreleri yönünden uygun olmadığı belirtildi.İçme suyunda bulunma limiti mevzuatlarına göre “0” olması gereken ve varlığı çevresel suların kirlenmesinin bir belirtisi olan koliform bakteri değeri 165 olarak tespit edildi.

MUHTAR YÖRE HALKINI UYARDI..

İlküvez mahalle muhtarı Yaşar Güleç, laboratuardan aldığı sonuçları sosyal medya hesabından paylaşarak yöre halkını uyardı. Bir çevre sorunuyla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren muhtar Güleç, şöyle konuştu:

* Doğanın ve suların kirletildiğine, insanların yaşam alanlarının ellerinden alındığına şahit olduk.

* Hal böyle olunca bölge insanı doğasını korumak için hukuki ve demokratik mücadeleye başladı.

* Sorunları en doğru bir şekilde gereken yerlere çözüm önerilerimiz ile birlikte ulaştırdık.

* En önemli sorun ise çöp suyunun su kaynaklarına karışmasıydı.

* Binlerce insanın içme ve kullanma suyu olarak yararlandığı ve hayvanları için kullandığı su kaynağımızda çıplak gözle dahi görülen kirlenmeler oldu.

* Ne yazık ki şimdiye kadar su numunesi alan belediye yetkilileri bu suyun temiz olduğu iddia etti. Bölgedeki mahalle muhtarları ile geçtiğimiz hafta İlçe Jandarma Karakol Komutanlığının bilgisi dahilinde bir komisyonla tutanak ile çöp suyunun karıştığı Kındere Dağlıağaç mevkilisinde su kaynaklarının bulunduğu alandan su numuneleri alarak Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı biriminde tahlil yaptırdık.

* Çıkan sonuca göre insanlar ve hayvanlar bu suyu içemez, kullanamaz raporu verildi..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hastalar can derdinde, Sağlıkçılar tören derdinde..Önceki Haber

Hastalar can derdinde, Sağlıkçılar tören...

AYKOME üst kurul Ordu’nun altını üstünü konuştu..Sonraki Haber

AYKOME üst kurul Ordu’nun altını üstünü...

Facebook Yorum

Yorum Yazın