AŞKIN KANDİL - evde kal

İki Başkan sahaya indi.. “Bu hudut bize dar geliyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İki Başkan sahaya indi.. “Bu hudut bize dar geliyor”
Bu haberi değişik bir algı ile siz okurlarımla birlikte paylaşmak istiyorum. İki ilçe Belediye başkanı Altınordu Aşkın Tören ile Gülyalı Ulaş Tepe. Ancak, haberin orantısı için Aşkın Töreni Gülyalı, Ulaş Tepe’yi de Altınordu Belediye başkanı olarak değiştirilmiş bir gözle irdelemek, sanırım daha iyi anlatmış ve sizlerin de daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Gülyalı’nın Ulaş Tepesi bu haberi okuyana kadar Altınordu’nun Aşkın Töreni olsun. Her iki Belediye başkanlarımız neden karşı karşıya getirildi? Olaya biraz da fotoğraflarla montajlanarak magazinsel açıdan bakarak örnek vermek istedim. Başkan Hilmi Güler adına kendilerine “HAYDİ ASLANLARIM” diyorum. Maç başlamış durumda..


Daha önce yaşanan bazı olaylar ve yaptığım haberler nedeniyle her zaman söylerim. Her iki Belediye başkanı Aşkın Tören de, Ulaş Tepe benim anamın ve Babamın oğlu değiller. İkisinin siyasi görüşleri ayrı da olsa benim alanım dışında kalır. Bu görüş frklılıkları da beni ilgilendirmiyor. Dört yıldan bu yana Ordu Büyük Şehir Belediye meclisini takip ediyor ve  izliyorum. İki Belediye başkanı da ilk kez kürsüye çıkarak birbirlerine karşılıklı cevap verdiler. Oldukça da heyecanlı oldu, kamu oyundan yakından takip edildi.

Konuyu bütün Ordu kamu oyu biliyor. Mecliste başlanan konuşmalar ve tartışmalar mecliste bitti ama, şimdi Ordu kamuoyunun gündemini işgal eden en büyük sorun ve sokak tartışması haline geldi?

İki Belediye arasında başlayan tartışmalar şimdi de halkın içine sızdı, halk tartışıyor, konuşuyor, değerlendirme yapıyor.

Konusunu bütün kamu oyu biliyor. Önce meclis kararı ile  Gülyalı’ya tahsis edilen yerin daha sonra gizlice Altınordu Belediyesinin Gülyalı Belediyesi sınırları içersinde bir binayı kiralayarak hizmet yapmak istemesi.. Yani kısacası hizmet için sınır meselesi  diyebiliriz.

Peki; İki İlçe başkanı neden karşı karşıya geldi? Bir menfaatleri, bir çıkarları mı var?

Hayır..

İkisinin de amacı halka hizmet etmek.

Yer kapma yarışı.. Ama kimin yeri için, kimin için mücadele veriliyor.? Elbette Ordu halkı için..

Türkiye Suriye’ye girdi. Savaş yaptı, şehit verdi. Kimin için girdi, Türk milleti için..Geleceğimiz için girse de yine birileri “Orada ne işin var”  dedi.. Ama bu savaş sanki Suriye savaşından daha da çok tepki görmüşe benziyor. Altınordu Belediyesi sınır ötesi harekat yapıyor. Çünkü, ortada hak, hukuk, adalet ve en önemlisi de siyasi bir vicdan meselesi var. İşin siyasi boyutuna girmek istemiyorum. Zaten Ordu’da Ulaş başkana yapılanlar aynı şekilde giderse, gelecek seçimde Ulaş’ı zorla Büyük Şehir belediye başkanı yaparsınız. Bunu söylemiyorum, Ordu kamu oyu söylüyor. Ona göre de herkes ayağını denk alsın, yapılan hataların sonu pişmanlık getirir.

Ordu halkının sorduğu tek soru :Altınordu Belediyesinin Gülyalı Belediyesi sınırları içersinde ne işi var?

Aşkın başkan diyor ki,“Bu hudutlar bize dar geliyor. Biz Ankara’da, İstanbul’da  oturan Ordu’lu vatandaşlarımıza da hizmet yapmak istiyoruz, Gülyalı da bizim, Altınordu’da bizim”.  diyor.  Ve oralardan da sosyal tesis için yer aradıklarını söylüyor. Bakın bu söz çok  önemli sayın başkan kusura bakma da o zaman sana hesap soran ve hakkını arayan  ilk kişi ben olurum.. Ve bunun da altını çiziyorum..Elbetteki, gurbetteki insanlar da bizim kardeşlerimiz ama, Ordu hizmet beklerken, Ordu’yu yarım bırakarak  oralarda ne işiniz var.

Ordu kamu oyu da aynen şunu söylüyor : “Gülyalı da bizim, Altınordu’da  bizim diyorsunuz ama,  demek ki bu ilçenin toprağı sizin, Gülyalı insanı halkı sizin değil. Bir ilçe Belediyesinin başka bir ilçe Belediyesinin malına sahip çıkmaya hakkı yoktur. Aşkın başkan, daha Altınordu Mahalle muhtarlarının hizmet vermeleri için çoğunun hizmet binaları yok,  bilgisayarları yok..  Sokaklarda kışın çamurdan, yazın tozdan yürüyemiyoruz. Bir çok Mahalle yolları taş veya asfalt bekliyor, kaldırım bekliyor. Göreve gelinen bir yıldan beri para yok, borç çok diye dert yanıyordunuz. Gülyalı’ya yatırım yapmak, İstanbul-Ankara’ya tesis yapmaya gelince nasıl paranız olacak? Altınordu’daki tüm hizmetler bitmiş, halkın ihtiyacı karşılanmış gibi Gülyalı’ya yapılacak bir hizmeti kendisine kazandırmaya çalışıyor. Biz Ordu’da kavga, niza istemiyoruz. Her başkan kendi ilçesine hizmet etmelidir. Eğer Gülyalı’ya yapılan bu haksızlık, Altınordu’ya yapılmış olsaydı. Aşkın Tören nasıl bir yol izler, neler söylerdi” diyorlar.

Şimdi anladınız sanırım. Aşkın Tören’i neden geçici olarak Gülyalı Belediye başkanı yaptım. Gülyalı Belediye başkanı Ulaş Tepe’yi de neden Altoınordu’ya getirdim. Durum böyle olsaydı, acaba Aşkın Tören başkan ne düşünür, neler söylerdi.?

İşte Büyük Şehir Belediye başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bu karardan sonra ne düşünecek, nasıl bir savunma yapacak. Hilmi başkan, mecliste iki başkanı da dinledi,sessiz kaldı, sanki, tarafsız bir orta hakem  gibi göründü,ama, bu maçtan kimin galip çıkacağını, maçta kimin faul yaptığı konusunda bir karar veremedi. Maçın sonucunun da nasıl biteceği merakla beklenmeye başladı. Kim altın madalya kazanacak, kim bronz alacak, elleri başlarında bekliyor.

Şunu da hatırlatmak istiyoruz. Mantık, vicdan süzgecinden geçtikten sonra cemiyet için faydalı olur. Yalnız gözle değil, vicdanla da görmeye çalışmak gerek.  Şair göründüğü kadar deli, meczup, görünmediği kadar akıllıdır. Göz aldanabilir, vicdan ise asla.

Sonuç olarak Gülyalı’nın Tepesi düz mü olacak, yoksa hizmet uğruna birileri, birinin koltuğuna AŞIK’mı olacak. Maç başladı diyelim ve şimdilik nokta koyalım..


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zabıta ekipleri virüslü fiyatları denetledi..Önceki Haber

Zabıta ekipleri virüslü fiyatları denetl...

Akkuş’un sesi, YÖN’ün Akkuş temsilcisi oldu..Sonraki Haber

Akkuş’un sesi, YÖN’ün Akkuş temsilcisi o...

Facebook Yorum

Yorum Yazın