4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

İhale ile imar işinde şaibeli şüpheler ortaya çıktı!..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İhale ile imar işinde şaibeli şüpheler ortaya çıktı!..
Ordu Büyük Şehir Belediye başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu basını ile bir araya geldi. Yaklaşık 60 gazetecinin katıldığı toplantıda gazetecilerin bir araya gelmesine de vesile oldu. Gazetecilerin sorularını cevaplayan başkan Güler, Ordu basınına gözümüz kulağımız olun diyerek, Belediyeden ihale kapamayan bazı gazetecilerin ihale ve imar işlerinden memnun olmadıkları ortaya çıktı.

Toplantının açılış konuşmasını başkan Hilmi Güler’in yapmasından sonra Ordu’da bu zamana kadar yapılan çalışmalar ve hizmetler basın daire başkanı Cihat Albayrak tarafından sinevizyon  eşliğinde gösterilerek tanıtıldı. Daha sonra gazetecilerin soruları cevaplandı.

SORULARIN ÖZETİ..

Başkan Hilmi Güler’e sorulan sorular genelde, ihale ve imar işleri konusu üzerinde ağırlık kazanırken,  Teleferik, ORBEL otopark, Kırsal Mahalle yasası ile Ulubey Refahiye Mahallesinde Orman arazisine yapılan kaçak inşaat konusu ve ilçelerdeki sorunlar gündeme getirildi. (Bu konulardaki haberler daha sonra ayrıntıları ile birlikte gündeme getirilecek)

İHALE VE İŞ ALAMAYAN GAZETECİLER..

Toplantının en önemli bölümünden birisi ise  bazı  gazetecilerin aylardır yaptıkları canlı yayında Ordu Büyük Şehir Belediyesinin ihalelerinde yapılan usulsüzlükler olduğu iddiaları ile  gündeme getirilmesinin nedeni de ortaya çıktı. Meğer bu kişiler şirket kurarak veya bazı şirketler adına aracı olarak  bazı ihalelere talip olmuşlar, kendileri ihale alamayınca da bunu usulsüzlük var diye yayın yaparak yaygara kopardıkları da gündeme geldi ama, genel bir isim verilmeden üstü kapalı anlatıldı. Konu bir süre tartışma konusu olunca, başkan Güler, "istediklerinizi aldınız" dedi..

Ancak, Büyük Şehir Belediyesinde yapılan  ihalelerin nasıl yapıldığı ve kimlere nasıl verildiği ihale komisyonu başkanlığı tarafından tek tek açıklandı.  Ordu’nun değişen imar planlarının da tartışıldığı toplantıda ihale ile imarı bir araya getirerek şaibe ve şüphe konuları açıklığa kavuşturuldu.

TOPLANTININ BASIN BÜLTENİ KONUSUNDA İSE ŞU AÇIKLAMALAR YER ALDI :

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu'nun 19 ilçesinde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi.

Boztepe'de bir otelde düzenlenen toplantıda Başkan Güler, Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak il genelindeki tüm ilçelere eşit hizmet vermek adına çalıştıklarını ifade etti.

Ordu'da, klasik belediyeciliğin yanında sosyal, kültürel ve tarım alanlarında da ciddi çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Güler, hayata geçirilecek olan projeler ile de kentin marka değerinin artacağını kaydetti.

“1 YILLIK BÜTÇE İLE 2 YILLIK İŞ YAPIYORUZ”

Düzenlen programda sorulan tüm sorulara içtenlikle cevap veren Başkan Güler, bütçeyi çok verimli kullandıklarını ve bu sayede 1 yıllık bütçe ile 2 yıllık iş yaptıklarını söyledi.

Ordu’yu bir bütün olarak ele aldıklarını ve bir cazibe merkezi yapmak istediklerini ifade eden Başkan Güler, “Bizim şuanda yaptığımız çalışmalar verim açısından çok önemli. 1 yıllık bütçe ile 2 yıllık iş yapıyoruz. Tüm Ordu ilinde bu hizmetleri gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarla Ordu’nun katmadeğerini artırıyoruz. Tüm bunları yaparken Ünye’siyle, Fatsa’sıyla, Akkuş’uyla, Gölköy’üyle birlikte yapıyoruz. Bizim buradaki temel amacımız sadece Ordu değil komşu illerinde bize akışını sağlamak” dedi.

“BİZ 5. VİTESE 1. YILDA GEÇTİK”

Yerel yönetimlerdeki alışılmış düzenin dışına çıktıklarını ve vites yükselttiklerini ifade eden Başkan Güler,“Yerel yönetimlerde klasik usül şöyleymiş, ‘1. yıl 1. vites 2. yıl 2. vites, 3. yıl 3. vites 5. yılda ise 5. vitese atıp bitirecekmişsin’ ben öyle yapmadım. Biz 5. Vitese 1. Yılda geçtik ve bin 200 km yol yaptık. Şuanda Trakya da bütün yıl yapılan toplam yolu biz bir ayda yapıyoruz” diye konuştu.

“SUYUN SAĞLIKLI TAŞINMASINI SAĞLIYORUZ”

Ordu’nun su sorunlarına neşter vurduklarını ve 2.5 yıllık sürede önemli yatırımları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Güler, bu kapsamda en önemli çalışmayı kayıp kaçakların önlenmesi hususunda yaptıklarını belirtti.

Kayıp kaçakta önlenen rakamın Fatsa ilçesinin kullandığı su miktarına eşit olduğuna değinen Başkan Güler, “OSKİ’nin biz göreve geldiğimizde kayıp kaçak oranı yüzde 56 idi. 100 suyun 56’sını kaybediyor, 44’ünü taşıyorduk. Şuan bu rakamı yüzde 36’ya düşürdük. Bunun karşılı 5 milyon metreküp su. Bu da sadece Fatsa ilçemizin tek başına kullandığı su. Bu su kayboluyordu ve bu durumu önlemiş olduk. Ordu’da her şeyi yeniliyoruz. Sadece üst yapı değil alt yapısı da geleceğe hazırlanıyor” şeklinde konuştu.

“HAYVAN OTELİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ”

Ordu’da klasik belediyecilik çalışmalarının ötesinde nitelikli tarıma da ağırlık verdiklerini aktaran Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, hayvancılık alanında da önemli yatırımların Ordu’ya kazandırıldığına dikkat çekti.

Hayvan Bakım Oteli ve Kiralama Merkezi’nin Türkiye çapında bir model olduğuna değinen Başkan Güler, “Nitelik tarım ve hayvancılık çalışmaları kapsamında Mesudiye’de kurulan Hayvan Bakım Oteli ve Kiralama Merkezi’nin üreticilere kolaylık sağladığını ifade eden Başkan Güler, “Kış aylarında hayvan bakımının zor olması dolayısıyla üreticiler hayvanlarını satmak zorunda kalıyordu. Elden çıkarmak zorunda oldukları için bu hayvanlar ucuz satılıyordu. Baharda tekrar hayvancılık yapacak olan üretici ucuza sattığı hayvanı daha pahalı bir fiyata geri alacak ve iki defa para kaybedecek. Bizde dedik ki üreticimiz iki defa para kaybetmesin biz o hayvanlara kışın bakalım yazın geri verilim. Böyle bir model geliştirdik. Bu çalışmamız çok ilgi gördü” ifadelerini kullandı.

“ORDU’NUN ÜRÜN YELPAZESİNİ GENİŞLETİYORUZ”

Ordu’da üretimine başlanan tıbbi aromatik bitkilerle fındığa alternatif gelir elde etmek için çalışma yaptıklarını ve Ulubey ilçesinde kurdukları Biyoinavasyon merkezi ile de bu ürünleri işlemeyi amaçladıklarını ifade eden Başkan Güler, şunları kaydetti:

“Fındık dönümünde 2-3 bin TL kazandırıyor. Tıbbi aromatik bitkilerle bir dönümde 25-30 bin TL arası para kazanılıyor. Bu sebeple bu çalışmalara ağırlık verdik. Fındığa ilaveten fındık altı yapılabilecek bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu ürünleri kurduğumuz Biyoinavasyon Merkezinde işleyerek farklı alanlarda da kullanılmasını sağlıyoruz”

“İHALELERİMİZİ CANLI YAYINLIYORUZ”

İhaleler üzerine sorulan bir soruya da cevap veren Başkan Güler, şeffaf bir belediyecilik örneği sergilediklerini belirti. Başkan Güler, “Bütün ihalelerimiz canlı olarak yayınlanıyor. Herkes istediği zaman takip edebilir” dedi.

“KARADENİZ-AKDENİZ YOLU İLE MERSİNE 6 SAATTE ULAŞILABİLİYOR”

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı döneminden bu yana Karadeniz-Akdeniz Yolu ile yakından ilgilendiğini vurgulayan Başkan Güler, “Karadeniz-Akdeniz yolu 160 yıllık bir mesele. Bu yol yapılana kadar Mesudiye’den Ordu merkeze 4 saatte geliniyordu. Şimdi 1 saat gibi bir zaman diliminde gelinebiliyor. Bakanlığım dönemimde bana bağlı olan DSİ’nin Topçam Barajına ulaşım için yaptık. Süreç içerisinde hukuki süreçler yaşasakta hepsini atlattık ve yolu açtık. Şuan aktif olarak kullanılıyor. Şuanda 6 saatte Mersin’e inilebiliyor. Çok az bir yer kaldı. Bir tünel işi var, oralarda tamamlandığında çok daha rahat bir ulaşım sağlanacak. Yolu Karayolları yapsa da biz takip ediyoruz”

“OTOPARKLA UĞRAŞAN BİR ŞİRKETİ DEV BİR ŞİRKET YAPTIK”

Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin iştirak şirketi ORBEL A.Ş’yi dev bir şirkete dönüştürdüklerin kaydeden ve asfaltı, yolu, kaldırımı kendi bünyesinde yaptıklarını aktaran Başkan Güler, şöyle konuştu:

“ORBEL olarak maden yatağı satın aldık. Şimdi orada üretim yapmaya başlayacağız. Otoparkla uğraşan bir şirketi biz dev bir şirket yaptık. Şuanda asfaltını yapıyor, maden işletecek. 15 milyon TL’lik bir şirket şuanda aktif değerini 10’a katladı. Asfalt, kaldırım, yol, çöp bunlar zaten yapılıyor. 19 ilçemiz ile çok iyi anlaşıyoruz. Hepsi bir biri ile güzel anlaşan bir ekibiz biz”

“ÇATIŞMA ORTAMINDAN DEĞİL, SEVGİ ORTAMINDA PAYLAŞARAK YAPALIM”

Ordu basınına ‘gözümüz kulağımız olun’ diyen Başkan Güler, “Biz burada yeni bir anlayışla Ordu basını olarak neler yapalım bunu konuşalım. Daha farklı bakalım. Çatışma ortamından değil, sevgi ortamında paylaşarak yapalım. Muhalefet olsun, yaptıklarımızı eleştirin. Hatalarımızı gösterin. Gözümüz kulağımız olun”şeklinde konuştu.

Tüm soruların cevaplandığı program düzenlenen yemeğin ardından sona erdi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sağlık müdürü Kasapoğlu Perşembe’yi ziyaret etti..Önceki Haber

Sağlık müdürü Kasapoğlu Perşembe’yi zi...

BİRİ DÜŞTÜ ÖLDÜ, BİRİ İNTİHAR ETTİ, ÖLDÜ..Sonraki Haber

BİRİ DÜŞTÜ ÖLDÜ, BİRİ İNTİHAR ETTİ, ÖLD...

Facebook Yorum

Yorum Yazın