AŞKIN KANDİL - evde kal

Heyelan yolun gecikmesinin nedeni Karayolları..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Heyelan yolun gecikmesinin nedeni Karayolları..
Geçtiğimiz günlerde Kirazlimanı Mahallesinde meydana gelen heyelan nedeniyle yolun tek şeridinin trafiğe kapatılarak hala açılmamasının nedeni ortaya çıktı. Ordu Valiliği yaptığı bir basın açıklamasında buradaki çalışmaların, Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğü tarafından yapıldığını belirterek, Topu Karayolları ve İl Şehircilik müdürlüğüne attı. Valilik yaptığı açıklamasında bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve uçan duvarın eğilimli yüzey (Şev) şeklinde yapılacağını belirterek bu nedenle geciktiğini ve çalışmalara da başlandığını ifade etti.

Son günlerde, bazı basın-yayın organlarında, internet haber sitelerinde ve sosyal medyada; İlimiz Altınordu ilçesi Taşbaşı Mahallesi Atatürk Bulvarı (Ordu İskelesi karşısı) üzerinde 01.02.2020 tarihinde meydana gelen toprak kayması (heyelan) olayı sonrasında yolda herhangi bir çalışmaya başlanılmadığı, yola kayan toprak ve taşların kaldırılmadığı, yönünde haberler ve paylaşımlar yer almıştır.

Konu hakkında kamuoyunu doğru ve sağlıklı bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapması zarureti doğmuştur.

Bahse konu heyelan olayının geldiği andan itibaren, gerekli tedbirlerin alınması, heyelanın yol açtığı olumsuzlukların giderilmesi ve kalıcı çözümün bir an önce uygulanması hususlarında, Valimiz Sayın Seddar Yavuz’un ilgili kamu kurumlarının yöneticilerine emir ve talimatları olmuştur. 

Bu çerçevede; Ordu Valiliği koordinasyonunda, Ordu Büyükşehir Belediyesi, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğü, İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü, üzerlerine düşen çalışmaları yapmışlardır.

Heyelanın meydana geldiği yerin, Devlet karayolu kenarında olması hasebiyle, Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğünce heyelanlı sahada gerekli incelemeler yapılmış ve kalıcı çözüm geliştirilmiştir.

Karayolları Samsun 7. Bölge Müdürlüğünce yapılan teknik çalışmada; 20 metre yükseklikteki kaya zemin ve 3-4 metrelik nebati topraktan oluşan şevin üzerinden kontrolsüz olarak akan yüzeysel suların,  kırık ve çatlaklı zemine sızması ve zaman içerisinde aşındırması sonucunda şev stabilitesi bozularak heyelan meydana geldiği tespit edilmiş ve etüt proje çalışması başlatılmıştır.

Heyelan bölgesinde, şev üstündeki 3 evin şev başına çok yakın olması nedeniyle ortaya çıkan hassasiyete uygun proje çalışmaları yürütülmüş, alternatif projeler hazırlanarak değerlendirilmiş, en güvenilir ve uygulanabilir olanı ile ilgili harekete geçilmiştir. Söz konusu kesimde gerekli drenaj tedbirleri alınarak, iki kademeli taş duvar yapılacak olup, arasındaki kesim istifsiz taş dolgu üzerine harçlı pere ile kaplanacaktır.

Bugün itibariyle, gerekli iş makinaları ve ekipmanının nakliyesine başlanılmış olup, heyelan bölgesinde bulunan kanalizasyon ve elektrik hatlarının durumu da dikkate alınarak, proje aplikasyonu yapıldıktan sonra imalatlara başlanılacaktır.

Mevcut yol sathında heyelandan dolayı biriken malzemeler, hem güvenlik açısından, hem de imalat esnasında değerlendirileceğinden bugüne kadar kaldırılmamıştır.

Çalışmaların en kısa zamanda bitirilmesi için azami gayret gösterilecektir.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Vali, Tarım ekibiyle Ocak dibi yapmasını gösterdi..Önceki Haber

Vali, Tarım ekibiyle Ocak dibi yapmasını...

Abonelerin su sayacını Belediye üretecek..Sonraki Haber

Abonelerin su sayacını Belediye üretecek...

Facebook Yorum

Yorum Yazın