4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Herkes haber sitesi kurup “BEN GAZETECİYİM” demesin..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Herkes haber sitesi kurup “BEN GAZETECİYİM” demesin..
Kanayan bir yara olan internet haberciliği artık bir esasa bağlanma zamanı çoktan geçti. Her önüne gelen kişilerin bir internet sitesi kurarak, hiçbir bilgi ve tecrübesi dahi olmadığı halde, başkalarının yazdığı haberleri kopyala-yapıştır mantığı, haber çalma yöntemi ile haber siteleri kurarak “BEN GAZETECİYİMİ, BEN YAZARIM” tehdit ve havalarına bürünen kişilere karşı mutlaka bir yasa çıkarılarak bu meslek sağlam ve itibarlı bir hale getirilmelidir. Bu konuda başkan Mesut Demir gerçekleri gündeme getirdi.

Gazetecilik mesleği ile ilgili yıllardır söylediğimiz ve her toplantı ve seminerlerde gündeme getirdiğimiz bu habercilikteki en çok kanayan bir yarayı gündeme getiren Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir,  konuyla ilgili yaptığı açılamada Merdiven altı diye tabir edilen internet gazeteciliğinin önüne geçilmesini istedi.

Başkan Demir yaptığı açıklamasında, İnternet gazetecileri federasyonu (İGF) genel başkanı Mesut Demir: “Türkiye’deki 100 bin internet haber sitesi sayısı internet yasası ile 10 binli rakamlara düşecek. İnternet yasası Türkiye’yi teknolojide 10 yıl ileriye taşıyacak”  dedi..

Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı Mesut Demir, Türkiye’de 100 bine yakın internet haber sitesinin olduğunu, internet yasası ile birlikte bu rakamın 10 binli sayılara düşeceğini söyledi.

Türkiye İnternet Gazetecileri Federasyonu Genel Başkanı Mesut Demir, federasyon bünyesinde oluşturulan Hukuk Komisyonu’nun yaptığı çalışmalar neticesinde hazırladıkları raporun Türkiye’nin içler acısı durumunu da gözler önüne serdiğini belirtti.

İnternet yasasının merdiven altı internet haber sitelerine darbe vuracağının altını çizen Genel Başkan Demir, “Türkiye’de yaklaşık 100 bin internet haber sitesi bulunuyor. Bunun 60 bini aktif bir şekilde yayın yapıyor. Merdivenaltı diye tabir ettiğimiz aktif internet haber sitesi 50 bin civarındadır. Bu da başta kamu kurum ve kuruluşlar olmak üzere tüm kesimlerin ortak sorunu haline gelmiştir. Merdivenaltı internet haber siteleri, özellikle belediyelerin reklam bütçelerini belirlediği aralık ayında kendilerini açıkça ortaya çıkarmaktadır. Devletine vergi ödemeyen, istihdama katkısı olmayan merdivenaltı internet haber siteleri, sigortalı personel çalıştıran, vergisini SGK’sını ödeyen, ofis kirası, elektrik, su gibi giderlerini karşılayan internet medyalarının haklarını gasp etmektedir. Bu konuda belediyelere büyük görev düşmektedir. Kurumsal olmayan internet haber sitelerini çıkarılacak internet yasası yok edecektir” dedi.

“İNTERNET YASASI TÜRKİYE’Yİ TEKNOLOJİDE 10 YIL İLERİYE TAŞIYACAK”

Türkiye’nin yüzde 90’ının haberleri internet medyasından takip ettiğinin altını çizen Mesut Demir, “Artık yeni dünya düzenine ülkeler ayak uydurmaya başlamıştır. Türkiye de, dijitalleşen dünyada yeni medya konusunda geri kalmamalıdır. Mevcut yasa İnternet medyalarında çalışan gazeteci meslektaşlarımızı fiilen gazeteci saymıyor, ancak yargı sayıyor. Mevcut ekonomik durum pek çok gazeteciyi merdivenaltı yayıncılığa itiyor. İnternet yasası düzenlemesi internet medyasındaki ekonomik istikrarı sağlayacak ve istihdama teşvik edecektir. Çıkarılacak İnternet yasası bu karmaşayı da çözüme ulaştıracaktır. Artık olmazsa olmaz hale gelen internet yasası konusunda İGF’nin önerisi, merdivenaltı diye tabir edilen kurumsal yapıda olmayan internet haber sitelerinin internet yasası ile birlikte Türkiye’de erişime engellenmesidir. İnternet yasasının Meclis’e gelme süreci ve Meclis’e geldikten sonraki süreçte tüm milletvekillerinin destek olması şarttır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın bu süreçte internet yasası ile ilgili çalışmalarını tamamlayıp acilen TBMM’ye sunmasını bekliyoruz. İnternet yasası Türkiye’yi teknolojide 10 yıl ileriye taşıyacaktır” şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
SSK İl müdürü borç yapılandırma hakkında açıklama yaptı..Önceki Haber

SSK İl müdürü borç yapılandırma hakkında...

Perşembe’li Gazi Mehmet Şükrü Tandoğan hayatını kaybetti..Sonraki Haber

Perşembe’li Gazi Mehmet Şükrü Tandoğan h...

Facebook Yorum

Yorum Yazın