İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

Hayat kurtarmak için Organ bağışı yapınız..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hayat kurtarmak için Organ bağışı yapınız..
Ordu İl Sağlık müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” nedeniyle bir açıklama yaparak, organ bağışının önemi konusunda bilgiler verdi. Kasapoğlu yaptığı açıklamasında, organ bağışında Ordu ilinin 13. Sırada yer aldığını ve 82 ailenin de organ için onay verdiğini belirterek, Türkiye ve Ordu ili organ ve doku bağış verilerini açıkladı.

Bilindiği üzere, tek tedavi yöntemi organ nakli olan organ yetmezliği, tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Ülkemizde düşük olan organ bağışını artırmak adına Sağlık Bakanlığı her platformda eğitim ve etkinlikler düzenlenmektedir.
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü olarak daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da organ bağışı ve nakli konusunda vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek ve bağışçı sayısını artırabilmek amacıyla ilimizde gerek sağlık çalışanlarımıza gerekse halkımıza yönelik eğitimlerimizi hızlandırarak devam etmekteyiz.
Tedavisi mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derecede hasar gören organların yerine, canlı veya kadavradan alınan yeni; sağlam organın konularak hastanın tedavi edilmesine organ nakli denilir
Organ Bağışı ise; kişi hayatta iken, kendi iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılmasına izin vermesidir.
Sağlık Bakanlığının verilerine göre; 2013-2020 yılları arası ilimizde 12.521 vatandaşımız organ ve doku bağışında bulunmuştur. Söz konusu verilere göre ilimiz Türkiye sıralamasında 13. Sırada yerini almıştır. İlimizde organ nakli için bugüne kadar toplamda 237 Beyin Ölümü tespiti sonrası 82 ailemiz Organ nakli için onay vermiştir. Organ nakli için onay veren ailelerimiz, nakil yapılan alıcı hastalarımızın durumlarını merak etmekte olup, bu konuda ailelere gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bu vesileyle yakınlarını kaybetmenin acısı ile bu hayırlı kararı verebilen tüm ailelerimize Allah’tan sabır, hayatını kaybeden bağışçılarımıza Rahmet diliyoruz.
Temennimiz bağışçı sayısının daha da artmasının yanında, Beyin ölümü sonrası onay veren bağışçı ailelerinin sayısının da artmasıdır. Ne yazık ki bizler ancak alıcı durumuna gelince bağışın önemini fark edebiliyoruz. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası münasebetiyle tüm halkımızın organ bağışına katılımlarını gönülden desteklemekteyiz. Vatandaşlarımızın bu konuda daha duyarlı olacağı inancındayız.
Unutmayalım ki; ‘‘Bağışlanan Her Organ Filizlenen Bir Candır’’


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ordu’dan İzmir’e iki tır yardım gönderildi..Önceki Haber

Ordu’dan İzmir’e iki tır yardım gönderil...

Altınordu Belediyesinden öğrencilere destek..Sonraki Haber

Altınordu Belediyesinden öğrencilere des...

Facebook Yorum

Yorum Yazın