4 -İnka Tescil İnternet Hizmetleri OTO SOLO YAN TARAF SAĞ

Hamsi avı yasağı 28 Ocak'a kadar uzatıldı.

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hamsi avı yasağı 28 Ocak'a kadar uzatıldı.
Hem bakanlık yanlış yapıyor, hemde Balıkçılar.. Tarım ve Kara ürünlerine bakan bir bakanlık Deniz ürünlerine de bakarlarsa böyle saçma sapan kararlar alınır. Denizin bir bölümünde yasak, bir bölümünde serbestlik olmaz. Ya tamamen yasaklayın, ya da tamamen serbest bırakın. Karadenizde yasak edilen Hamsi avı, Marmarada, Moldovya’da serbest. Denizi böldünüz de mi kısmen yasak yapıyorsunuz. Bu sezon Hamsiyi de bize haram ettiler.

Hamsi avına yapılan yasaklara bir çok denizciler itiraz ediyor, tepki gösteriyor. “Denizi böldünüz mü, yarısında yasak var, yarısında yok. Bakanlık bu kararda uzman görüşü almıyor, acemice kararlar veriliyor. Küçük hamsiyi satın alan yağ fabrikaları kapatılsın. Yasak onlara getirilsin. Küçük boy ürün tutan denizciye ceza uygulansın. Böyle bir yasağa gerek kalmayacak. Neden işin kolayına kaçıyorlar? Çünkü, bakanlık Denizcilerin ağababalarına bir şey söyleyemiyor, gariban deniz çalışanlarına kısmi yasak getirerek, aracı fabrikalara ve kafes balıkçılarına rant sağlanıyor” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

Ticari amaçlı hamsi avcılığı, 08 Ocak 2021 tarihinden başlayarak, 10 gün süreyle İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde durdurulmuştu.

Bu süre içerisinde Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma, inceleme ve gözlemler ile başta bilim insanları olmak üzere, birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri ve sektörün diğer paydaşları ile yapılan istişareler sonucunda yeniden bir değerlendirme yapıldı.

Bu değerlendirmeye göre; Karadeniz’in Türkiye karasularında bulunan hamsilerin halen büyük bir bölümünün avlanabilir asgari boy uzunluğunun altında olduğu ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edildi.

Ayrıca mevcut hamsi sürüleri haricinde asgari avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun başka sürü girişi de olmadı.

Yeniden 28 Ocak 2021'e kadar uzadı

Bu nedenle İstanbul Boğazı’nın tamamı ile Karadeniz’de İstanbul İli Sarıyer İlçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularında her türlü av aracı ile ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihi 00.00 saatine kadar uzatıldı.

Bu süre içerisinde belirtilen alanların dışındaki bölgelerde asgari avlanabilir boy uzunluğuna sahip hamsi sürüleri avlanabilecek.

Hamsi başta olmak üzere yasal boy limitinin altında balık satışı yapanlara müsaade edilmeyecek.

Durumda herhangi bir düzelme olmadığı takdirde kısıtlamaya 10 gün daha devam edilecek.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Komando uzman çavuş intihar etti..Önceki Haber

Komando uzman çavuş intihar etti..

MAHKEME ESKİ BAŞKAN ENVER YILMAZ’I CEZALANDIRDI..Sonraki Haber

MAHKEME ESKİ BAŞKAN ENVER YILMAZ’I CEZAL...

Facebook Yorum

Yorum Yazın