EN ÜST EVDE KAL 24 temmuz gazeteciler - BAYRAM
İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

HALUK ŞENSOY’UN FINDIK REKOLTESİNİ ÇALDILAR..

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HALUK ŞENSOY’UN FINDIK REKOLTESİNİ ÇALDILAR..
Geçtiğimiz günlerde Ordu’da gerçek ziraat mühendisi, gerçek bir tecrübeli çiftçi olan Ordu’nun en tanınmış, tarafsız ve sevilen ziraat mühendisi Haluk Şensoy tarafından açıklanan 2020 fındık rekoltesi ve maliyet hesapları ile son günlerde MHP Milletvekili Cemal Enginyurt Tarım bakanı Bekir Pakdemirli arasında yaşanan tartışma sonucu fındık rekoltesi epeyce yukarı çekildi. Haluk Şensoy tarafından 500 ton olarak açıklanan fındık rekoltesinin üstüne 170 bin ton daha ilave edilerek, Şensoy’un açıkladığı rekolte de böylece çalınmış oldu. Ne yaptılarsa yaptılar, Fındığı fırıldak yaptılar.. İnatlarına Rekolteyi artırdılar..

Siyaset arenasını bir hayli hareketlendiren ve fındık fiyatlarının düşük gösterilmesi için rekolteyi fazla hesap eden bazı kişiler yine üreticinin hakkını gasp etmenin hesaplarını yapmaya başladılar.. Bu konuda sosyal medyada bir paylaşım yapan Ziraat mühendisi Haluk Şensoy, yatığı paylaşımla sitemini dile getirdi.

Şensoy, görüşlerini açıklayarak, “Öte ettiler beri ettiler bu yıl rekolteyi 670 bin ton ilan ettiler ..ve geçen seneden de büyük bir stok varmış. Herifler bu yılda yediler bizi..Ama şu varki, şu an ben dahil mücadele edenler veya mücadele ediyormuş görüntüsü verenlerin hepsi pansuman tedbirler için uğraşıyoruz...
Eyy savunuyormuş gibi görünenler 2014’de nerdeydiniz nerde...Neden ayaklanmadınız. Benim fındığımı elin oğluna devredemezsiniz Diye neden hiç ses çıkarmadınız.”

GRAMI GRAMINA HESAP ETMİŞLER..

Karadeniz Fındık İhracatçıları birliği (KFMİB) Tarım bakanı Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanan rekoltenin denk getirilmesi için yeniden yapılan fındık rekoltesinin gramı gramına hesaplanarak, 670 bin 285 ton olduğu belirtilerek iktidarın hesabına  göre tutturma yapıldı..Bu nedenle Ziraat mühendisi Haluk Şensoy tarafından açıklanan gerçek rekoltenin 170 bin tonu çalınmış oldu.

-İhracatçıların fındık rekoltesi 670 bin ton…

Karadeniz Fındık ve Mamulleri Birliği (KFMİB) tarafından 2020 rekoltesinin tahmini olarak tespiti ile ilgili çalışmalar tamamlandı ve Türkiye rekoltesi toplamda 670 bin 285 ton olarak açıklandı.

KFMİB’den yapılan açıklamaya göre, rekolte çalışması üç aşamalı bir çalışma sonrasında, o yıla ait rekolte tahmini yapılıyor.

Açıklamada, Şubat da karanfil, Mayıs’ta çotanağa geçiş, Temmuz da ise çotanak ve sağlam tane sayımı şekliyle rekoltenin tespit edildiği belirtilerek şöyle denildi:

“Sayımlar, 15 yıldır bu çalışmaları büyük bir isabetle gerçekleştiren uzman ziraat mühendisleri tarafından fındık yetiştirilen 13 ilin 87 ilçesinde, 408 bahçede 1378 dal sayılarak yapılmış olup, yılların birikimi istatistiksel veri tabanında değerlendirilmiştir.

Özellikle pandemi sürecinde üreticilerimizin bahçeleriyle geçmiş yıllara göre daha çok ilgilenebildikleri, yeterli gübreleme ve zararlı mücadelesi yapılan bahçelerde iyi sonuçlar alındığı gözlenmiştir. Bu nedenle de, Mayıs – Temmuz sürecinde önceden tahmin edilenin altında bir ürün kaybı olduğu memnunlukla gözlenmiştir.”

Sayımlar sonucunda 2020 rekoltesinin; Doğu Karadeniz’de  : 461.440 Ton,

(Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Gümüşhane, Tokat), Batı Karadeniz ise 208.845 ton (Sinop, Bartın, Kastamonu, Zonguldak, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Bolu, İstanbul, Bursa) olmak üzere toplamda 670 bin 285 ton olarak belirlendiği bildirildi.

2019 yılındaki çok büyük bir rekolteden sonra bu yıl iyi sayılabilecek bir rekoltenin tekrar görülmesinin sevindirici olduğu vurgulanan açıklamada, bunun fındık üreticilerinin başarısı olduğunu ve 2019 yılı ürününden deviz-r olacak ciddi bir miktarında 2020 ürününe ekleneceğine dikkat çekildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan komisyonlar aracılığı ile belirlenen 2020 fındık rekoltesi ise 665 bin ton olarak açıklanmıştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Yılmaz, “Arkamızdan söylenenler, bizi yıldırmadı,”Önceki Haber

Başkan Yılmaz, “Arkamızdan söylenenler,...

Kadın Hakları komisyonu kadın cinayetlerine tepki gösterdi..Sonraki Haber

Kadın Hakları komisyonu kadın cinayetler...

Facebook Yorum

Yorum Yazın