İnka Tescil İnternet Hizmetleri
İnka Tescil İnternet Hizmetleri

“Güvenlik güçlerimizin aşağılanmasını, horlanmasını, kabul edemeyiz.”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Güvenlik güçlerimizin aşağılanmasını, horlanmasını, kabul edemeyiz.”
Ordu valiliği dün meydana gelen bekçi vatandaş tartışması olayına “SÜT LİMAN) bir basın açıklaması yaptı. Ancak, olay sırasında kamera çekimi yapan gazeteci kamera çekim olayında güvenlik güçleri le yaşanan tartışmaya ise hiç değinilmeyerek gündeme getirilmedi. Valilik yaptığı açıklamasında şahsın bekçiye direnerek yumruk kaldırdığını ifade ederek yaşadığımız ortamda güvenlik görevlilerinin katkısının büyük olduğuna yer verildi. Valilikten yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin maksatlı şekilde aşağılanmasını, horlanmasını, kabul edemeyiz.” denildi. Bekçilerle tartışan kişinin ise Gürgentepe ilçesinden Hüseyin DURĞUN olduğu belirtildi.

Ancak valilik yaptığı basın açıklamasında Gazeteci kamera çekim sırasında çekim yaptırılmaması ile ilgili meydana gelen tartışmaya hiç yer vermemesi dikkat çekti. Bu konuya değinilmeyen açıklamada ilginç bir kelime kullanıldı. “Bu mağfillerin kim olduğunu da milletimiz bilmektedir” denildi.

Ancak, Türkçe sözlükte bu (mağfil) kelimesinin anlamını bulamadık. Türkçe sözlüğe baktığınızda  (MAHFİL) kelimesi çıkıyor. Bu kelimenin anlamı ise, (Mahfilcami içindeki müezzinlere ait mekan. Müezzin mahfili yahut hünkar mahfili şeklindedir) ilginç ve SÜT LİMAN açıklama diye buna derler.

VALİLİKTEN YAPILAN AÇIKLAMAYI AYNEN AŞAĞIDA YAYINLIYORUZ :

Dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid-19) salgınından vatandaşlarımız korumak, salgının yayılmasını engellemek ve daha fazla can kaybına yol açmasını önlemek amacıyla çaba sarf eden sağlık görevlilerimizin yanında güvenlik güçlerimizin özverili çalışmalarının katkısı büyüktür.

Ulusal düzeyde alınan tedbirlerin yerelde uygulanması noktasında (özellikle maske kullanımının takibi, sosyal mesafenin korunması vb.) ısrarlı ve dirençli davranan kişi ve grupların olduğu ve bunların güvenlik görevlilerine karşı mukavemet ve hakaretlerde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Nitekim, 20 Mayıs 2020 Çarşamba günü saat 16.15 sıralarında, yaya trafiğinin yoğun olduğu bu nedenle de Koronaviriüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla sosyal hareketliliği azaltmak amacıyla bariyerleme çalışması yapılan ve maske takma zorunluğu getirilen Süleyman Felek Caddesine, Hüseyin DURĞUN isimli şahsın (Gürgentepe-1985 doğumlu) beraberinde 14 yaş altı 3 çocuğu ile birlikte geçmek istediği esnada, bariyerlerin bulunduğu alanda görevli Bekçiler tarafından 14 yaş altı çocuklar için sokağa çıkma izninin sona erdiğini ve evlerine gitmeleri gerektiğinin söylenmesi ve şahıs defalarca uyarılmasına rağmen, görevli Bekçilere hitaben Siz kimsiniz? Ben buradan geçerim. Siz kim oluyorsunuz? Oğlum gidin benim canımı sıkmayın” dedikten sonra ellerini yumruk yaparak kendilerine kaldırdığı, bu suretle de“Görevi Yaptırmamak İçin Direnme” olayını gerçekleştirmiştir.

Olay yerinde görevli olan Komiser Yardımcısı, polis ve bekçiler, kendilerine karşı hakaret, mukavemet ve tehditvari sözler sarf eden Hüseyin DURĞUN isimli şahıstan şikayetçi olduklarını beyan etmeleri üzerine şahıs hakkında adli tahkikat başlatılmış ve Hıfzıssıhha Kurulu Kararına aykırı davranıştan dolayı idari para cezası uygulanmıştır. Ayrıca, olay nedeniyle toplanan şahıslara sosyal mesafeyi korumak amacıyla güvenlik görevlileri tarafından ikaz edilmek suretiyle olay yerinden uzaklaştırılmıştır.

Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında alınan kararın uygulanması sırasında bugüne kadar 4 ayrı olayda güvenlik görevlilerimize mukavemette bulunulmuş, bu şahıslara adli ve idari işlem tatbik edilmiştir. Devlet olarak, bireysel hak ve özgürlükleri sonuna kadar savunmaya, yanlış yapan güvenlik görevlileri hakkında yasal işlem yapmak noktasında kararlıyız.

Pandemi sürecinde güvenlik güçlerimizle vatandaşlarımızı karşı karşıya getirme gayreti ve çabası içerisinde olan belirli mağfil ve gruplar tarafından polisimizin ve bekçilerimizin hedefe alındığı da açıkça görülmektedir. Bu mağfillerin kim olduğunu da milletimiz bilmektedir. Nitekim, son günlerde özellikle Bekçilerin kimlik sorma, üst arama yetki kullanımı ile donatılması yasal düzenleme tartışmaları ile başlayan ve ilerleyen günlerde Bekçilere bilinçli bir aşağılama, pasif agresif direnç gösterme, horlama, kanundan aldıkları gücü tanımama, ‘sen kimsin haddini bil’ şeklinde aşağılama, hakaret etme şeklinde davranışlarlaDevlet iradesini ve otoritesini tanımamaya evrilmekte(Bir biçimden başka bir biçime doğal olarak dönmek) olan bilinçli bir linç kampanyası yürütülmektedir.

Covid-19 salgını ile mücadelenin her kademesinde fedakarca görev yapan, Vefa Sosyal Destek Gruplarında özverili çalışmalarda bulunan ve salgınla mücadelede bugün gelinen noktada çok büyük emeği, gayreti, fedakarlığı bulunan güvenlik güçlerimizin maksatlı şekilde hedef gösterilmesini, aşağılanmasını, horlanmasını, asla kabul edemeyiz.

Bu konuyla ilgili içeriği suç teşkil eden paylaşımlar tespit edilerek, paylaşımda bulunanlar haklarında gerekli yasal işlem yapılacaktır.

Kamu oyuna duyurulur, denildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT GENELGESİ YAYINLANDI..Önceki Haber

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT GENELGESİ YAYINLAND...

ALTINORDU BELEDİYESİNDEN BAYRAM DENETİMLERİ..Sonraki Haber

ALTINORDU BELEDİYESİNDEN BAYRAM DENETİM...

Facebook Yorum

Yorum Yazın